

Japonsko je určite očarujúce v každom ročnom období. Turisticky obľúbená je najmä jar s množstvom kvitnúcich divých čerešní, či jeseň so všetkými svojimi farbami. My sme si však úplne najviac zamilovali zimu. Myslíme si, že je aj najlepším obdobím na vycestovanie za sezónnou prácou a na využitie víz Working Holiday. A to najmä ak milujete sneh, zimné športy a neviete po japonsky. V článku sa dozviete, prečo je to tak.
1. Najlepší sneh na svete
Japonsko sa vďaka studenému vzduchu, prúdiacemu z kontinentálnej Ázie a vlhkosti z Japonského mora, môže pýšiť snáď najlepšími snehovými podmienkami na svete. Samozrejme, že každá zima môže byť iná, ale v Japonsku máte prakticky istotu, že si kráľovsky zalyžujete aj počas prípadnej slabšej sezóny.
Strediská tu zasnežovanie veľmi nepoznajú, pretože snehu je niekedy viac než dosť. Bežne sa tu tešia z nálože čerstvého prašanu aj niekoľkokrát do týždňa. Minulú zimu sme strávili v dedinke Nozawa Onsen v prefektúre Nagano. Snehový základ na svahu dosahoval 4 metre. Počas januára sme si vychutnávali 20 až 50-centimetrov nového snehu takmer každý druhý deň. Niektorí s úsmevom hovoria, že na lyžovačku do Japonska si musíte pribaliť aj šnorchel. Prašan po pás je totiž veľká výzva.
Lyžovať sme mohli denne, keďže práca v strediskách je väčšinou nastavená tak, že máte dostatok času aj na zábavu. Na svahoch to žilo až do mája. Zjazdovky na vrchole kopca boli celkovo otvorené presne 5 mesiacov.
Viac o Japonsku ako ideálnej zimnej destinácii sme popísali v článku pre Aktuality.sk>>
2. Prácu zoženiete ľahšie
Zimná sezóna je turisticky veľmi atraktívna, a preto sú potrební aj dobrí zamestnanci. Uplatnenie nájdete v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach, požičovniach zimnej výbavy či lyžiarskych a snowboardových školách. Veľmi sa tu cenia skúsenosti so šoférovaním na snehu, flexibilita a dobrá angličtina. Najmä kvalitní inštruktori sú veľmi žiadaní.
Určite sa zíde aj patričná fyzická výbava, keďže asi všade je pracovným nástrojom aj lopata na odhadzovanie snehu. Zamestnávatelia často poskytujú rôzne výhody ako sezónny skipas, lacné ubytovanie a niekedy aj stravu či lyžiarsku výbavu. Je to však veľmi individuálne a vždy závisí od konkrétnej ponuky.

Bežný pracovný deň v Nozawa Onsen
3. Veľa príležitostí aj bez japončiny
Keďže drvivú väčšinu turistov v japonských zimných strediskách tvoria Austrálčania, prípadne Zélanďania, Američania a pod., dokážete sa pomerne jednoducho zaobísť aj bez znalosti japonského jazyka. Zamestnávatelia (mnohí sú tiež pôvodom zo zahraničia) potrebujú veľa ľudí s dobrou angličtinou, a preto uprednostňujú aj zahraničných zamestnancov. Japonci majú totiž s angličtinou dosť problém.
Vy tak v zime môžete získať nielen zaujímavú prácu, ale aj dostatok času na samoštúdium japončiny, ktorá sa vám neskôr pri cestovaní po krajine určite zíde. A možno si ako bonus ešte aj zlepšíte svoju angličtinu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa totiž budete pohybovať v dosť multikultúrnej spoločnosti.
4. Žiaden otravný hmyz
Túto výhodu sme naplno ocenili až v lete, ktoré sme strávili v Minakami, v prefektúre Gunma. Netušili sme koľko veľkého, otravného a nebezpečného hmyzu žije v Japonsku. Keď som sa raz nadránom zobudila s 10-centimetrovou jedovatou stonožkou (mukade) na hlave, bola som len krôčik od kúpy prvej letenky späť do Európy. Nestalo sa, prežili sme, ale jedno leto nám asi stačilo.
Počas všetkých tých letných dní, kedy sme bojovali s neznesiteľnými horúčavami a vysokou vlhkosťou vzduchu, komármi, hadmi a inými živočíchmi, sme si neraz nostalgicky pripomínali zimu. Na druhej strane si tu však leto môžete užiť aj na plážach exotickej Okinawy či na ostrove Hokkaido, ktoré má klímu podobnú tej európskej.
5. Onseny si užijete ešte viac
K tradičnej japonskej kultúre patria aj horúce kúpele zvané onseny. Tie sú v zime na nezaplatenie (a mnohé sú dokonca zadarmo!). Navštíviť ich síce môžete počas celého roka, ale kúpať sa vo viac ako 40 stupňovej vode, keď teplota vzduchu vonku je 35, asi nie je úplne ideálne. Keď sa však počas zimy vyberiete do exteriérového onsena obklopeného bielym snehom, to je úplne iná romantika. Navyše vás to zahreje na dlhé hodiny.
Chcete vedieť viac? Prečítajte si o japonských onsenoch, kde sú všetci nahí>>
Ak uvažujete nad programom Working Holiday v Japonsku a v týchto 5 bodoch ste sa našli, nezabudnite si svoju žiadosť o víza dobre naplánovať. Na vycestovanie máte totiž len tri mesiace od udelenia víz. Viac sa dočítate v článku: Working holiday Japonsko: Ako získať víza>>
Pridajte sa aj do našej facebookovej skupiny Working Holiday Japonsko, kde nájdete všetky novinky, zaujímavosti, skúsenosti či pracovné ponuky.