

Aj najväčší milovníci prírody sa počas cestovania zrejme budú musieť aspoň z času na čas vysporiadať s návštevou veľkomiest. My síce nepatríme k ich obrovským fanúšikom, ale vždy keď sa do nejakého dostaneme, nenecháme si ujsť návštevu všetkých možných pamiatok a viac či menej známych atrakcií. Pohybovať sa v niekoľkomiliónových mestách však môže byť pre našinca stresujúcim zážitkom. Preto vám dáme pár tipov, vďaka ktorým aj cestovateľ z malého mestečka zvládne návštevu gigantickej metropoly.
Veľké mesto a málo času je pravdepodobne kombinácia, ktorá z každého spraví priebojného jedinca. Pohybovať sa v dave motajúcich sa Číňanov hrajúcich hry na mobiloch v čase, keď vy potrebujete stihnúť metro, môže byť ubíjajúce. To sú však situácie, kedy nie je priestor na galantnosť. Niekedy sa jednoducho musíte bezohľadne predierať davom.
Výhodnejšie cestovanie mimo sezóny
Ak idete do skutočne vychytených metropol, musíte sa pripraviť nielen na milióny miestnych obyvateľov, ale najmä milióny turistov, ktorých zrejme zaujíma presne to isté, čo vás. Ľudia na každom kroku môžu byť pre introvertnejšie povahy hotovou katastrofou. V preplnenom metre zrejme stratíte všetok osobný priestor a pri turistických atrakciách hodiny času. Tu zrejme pomôže len obrniť sa poriadnou dávkou trpezlivosti. Ak z toho máte hrôzu, naplánujte si návštevu týchto miest mimo hlavnej sezóny, čím môžete eliminovať značný počet turistov. Ceny sú navyše zvyčajne o niečo nižšie, takže môžete pri tom aj ušetriť.

Šanghajské záhrady boli plné ľudí aj koncom novembra
Dôležitá je príprava a dobrá mapa
Ak idete do neznámeho mesta, je naozaj dobré sa na to pripraviť a preštudovať všetky možné internety :-). Zamerajte sa nielen na cestovateľské blogy, ale aj oficiálne stránky mesta, ktoré by mali obsahovať všetky potrebné informácie.
V prvom rade si ujasnite, čo všetko by ste v danom meste chceli vidieť alebo robiť a koľko na to zhruba budete potrebovať času. Zaobstarajte si dobrú mapu a vyznačte si na nej dôležité miesta a body. Ak mapu nemáte, naštudujte si tie z Googlu, kde si môžete tiež uložiť polohu zaujímavých miest a mať ich tak stále po ruke vo svojom smartfóne. Môžete si tiež pomôcť špeciálnymi turistickými mapami, kde sú všetky zaujímavé miesta už vyznačené. Kvalitná mapa bude vo veľkom meste jedným z vašich najlepších pomocníkov.
Zorientujte sa v doprave
Keď už aspoň predbežne máte predstavu, čo by ste chceli v meste vidieť a vďaka mape zhruba viete, ako mesto vyzerá, je dobré si zistiť, ako sa dá medzi jednotlivými bodmi pohybovať. Ak je mesto naozaj veľké, zrejme bude dobré využívať miestnu hromadnú dopravu. Tá bude pravdepodobne prvou službou, s ktorou sa tam stretnete, keďže aj z letiska sa budete potrebovať nejako dostať. Opäť vám v tom môžu pomôcť mapy Googlu, do ktorých jednoducho zadáte odkiaľ a kam chcete ísť a vyhľadávate podľa verejnej dopravy.
Aj keď v iných prípadoch je tento vyhľadávač pomerne spoľahlivý zdroj informácií, v otázkach dopravy nie je dokonalý. Niekedy tam totiž nenájdete všetky spoje a až na mieste zistíte, že existujú aj iné možností, o ktorých ani Google netuší. Preto je dobré pri vyhľadávaní informácií o doprave, skombinovať ho s oficiálnymi stránkami daného mesta a prepravcu a uistiť sa o všetkom aj na informačnom centre na letisku.
Vo veľkých mestách štandardne funguje metro, ktoré je zvyčajne dostatočne prehľadné a jednoduché. Napríklad v taktom Šanghaji funguje výborne, je stavané logicky a zrozumiteľne. Naproti tomu, verejná doprava v Tokiu, je oveľa komplikovanejšia, pretože jednotlivé typy dopravy vlastnia rozdielne spoločnosti, a tak si musíte dať pozor či idete na metro, subway či vlak a podľa toho si kúpiť správny lístok.
Najlepšie sú mestá s integrovanou dopravou, kde si zakúpite jednu kartu, ktorú potom používate na metro, vlak, autobus či električku. S takýmto systémom sme sa stretli napríklad v Sydney či v Melbourne. Majte vždy po ruke aj mapu verejnej dopravy, aby ste sa medzi jednotlivými miestami vedeli rýchlo pohybovať. Overte si, či sa vám oplatí kupovať papierové lístky alebo je výhodnejšie si zaobstarať nejakú turistickú kartu, vďaka ktorej môžete získať určité výhody a nemusíte sa zakaždým obťažovať nákupom lístkov. Väčšina turistických veľkomiest ich poskytuje.
Prečítajte si ako ušetriť na doprave>>
Dobre zvážte, kde sa ubytujete
Aj keď sa často snažíme ísť po najlacnejších ponukách, nie vždy to musí byť aj to najvýhodnejšie. Pri výbere ubytovania vo veľkomeste dbajte na jeho lokalitu. Možno nájdete krásnu lacnú izbu na okraji mesta, ušetrené peniaze však potom miniete za dopravu do centra, a tak to v konečnom dôsledku nemusí byť vôbec výhodné. Ak ste navyše ďaleko od všetkých zaujímavých miest, môže vám zabrať hodiny dostať sa k nim, a tak svoj čas zbytočne premárnite v dopravných prostriedkoch. Toto je obzvlášť dôležité, ak na návšetevu daného mesta máte málo času.
Keď už viete, kde na mape sa všetky vaše vychytené atrakcie nachádzajú, snažte sa zohnať ubytovanie v blízkom okolí. Ak vám tam nič nevyhovuje, nájdite aspoň také, do ktorého sa viete čo najrýchlejšie dostať, teda bez prestupov a hodinového vysedávania vo vlaku či autobuse. Tesnú blízkosť zastávky k vášmu hotelu oceníte najmä po celodennom labzovaní po meste, kedy si už necítite nohy a jediné po čom túžite je oddych na posteli.
Topánky, ktoré oceníte
A keď už spomíname to celodenné chodenie po meste, nezabudnite na vhodnú obuv. Ak chcete stihnúť veľa atrakcií v krátkom čase, zrejme budete chodiť od rána do večera a spoznávať mesto. To dá určite zabrať najmä vašim chodidlám. Neraz som sa plazila do hotela s ubolenými pätami či bruškami na nohách, takže dobre viem o čom hovorím. Pomôcť môžu aj kvalitné vložky do topánok, ktoré aj z čínskych cvičiek dokážu vykúzliť niečo o trochu znesiteľnejšie a oddialiť bolesť aj o pár hodín.
Safety first
Každé veľké mesto so sebou prináša určité riziká, a to možno aj v tej najbezpečnejšej krajine. Ak sa zdržiavate v preplnených priestoroch s množstvom iných ľudí, dávajte si pozor na svoje veci. Nenoste všetky peniaze a doklady v jednej peňaženke. Tašku nikdy neodkladajte na nezabezpečené miesto. Tašku cez plece noste vpredu, nie vzadu. Telefóny, kľúče či peniaze noste vo vreckách, ktoré sa dajú zatvoriť.
Vyraziť na vlastnú päsť do mesta, ktoré má viac obyvateľov ako celé Slovensko, môže pôsobiť strašidelne, ale vedzte, že to nie je nič strašné. Stačí, ak si tým raz prejdete. Neskôr si uvedomíte, že rovnaké princípy fungujú vo väčšine svetových metropol.
Ak máte aj vy nejaké rady a zážitky z veľkomiest, dajte nám vedieť do komentárov. 🙂