

V poslednej dobe sa nás čoraz viac ľudí pýta, ako to máme s peniazmi na cestách. Ako je možné, že dokážeme cestovať po exotických krajinách? Koľko to stojí? A kde na to všetko berieme? Alebo kto nám to všetko platí? Nuž odpoveď sa zdá byť celkom jednoduchá. Platíme si to sami a zarábame si na to svojou hlavou alebo rukami. Áno, dá sa to a myslíme si, že to dokáže asi každý, kto chce.
Už v našom článku Najväčšie mýty o cestovaní, sme vám tvrdili, že cestovanie nemusí byť drahé. A stojíme si za tým. Aj na lacný špás však človek aspoň nejaké peniaze potrebuje. Naša prvá veľká cesta bola pred piatimi rokmi na Nový Zéland, pričom sme sa ešte na približne dva týždne zastavili v Thajsku. Peniaze na túto cestu sme si zarobili prácou na Slovensku. Viem, že to znie možno neuveriteľne vzhľadom na bežné až podpriemerné slovenské platy, ale dalo sa to. Uvedomovali sme si, že tie peniaze budeme potrebovať, a tak sme pár mesiacov pred odchodom prestali míňať na zbytočnosti, ktoré sme si inokedy dopriali.
Sezónne víza a Working holiday
Na cestovanie po ostrovoch a okolitých krajinách, sme si zarobili sezónnymi prácami na Novom Zélande. Vďaka vízam Working Holiday a sezónnym pracovným vízam sme si mohli na svoje ďalšie zážitky legálne zarobiť. Z celého roka a pol, ktorý sme tam strávili, sme pracovali zhruba polovicu času, tú druhú polovicu sme len cestovali. Zarábali sme pritom vždy zhruba 15$/h, čo bola v krajine minimálna mzda. V obdobiach, keď sme pracovali, sme sa snažili ísť na maximum, teda pracovať čo najviac hodín denne, aspoň 6 dní v týždni, aby sme tak za kratší čas zarobili viac peňazí.
Život na Novom Zélande je taký drahý, aký si ho urobíte. Pokiaľ cestujete s tým, že potrebujete každú noc spať v hoteli či jesť v reštaurácii, bude to drahé. My sme väčšinu svojho času strávili v aute, či už cestovaním cez deň alebo spaním v noci. Niekomu sa to môže zdať hrozné a pomyslí si, že sme žili ako bezdomovci, nie je to však tak. Na Zélande je tento štýl úplne bežný.
Drvivá väčšina ľudí si po príchode do krajiny kúpi alebo prenajme karavan či kempervan, teda auto prerobené na spanie. Vpredu cestujete, vzadu spíte. Sieť kempov je na Zélande vybudovaná veľmi dobre, nájdete ich takmer všade. Niektoré sú platené, iné zadarmo. Keď si navyše varíte vlastné jedlo a úplne vynecháte reštaurácie, eliminujete svoje životné náklady na minimum a budete mať viac na zábavu.

Kempovačka na Novom Zélande má svoje čaro
ZISTITE VIAC: Ako ušetriť na doprave>>
Zarobili sme na ďalšie cesty
Aj vďaka tomuto nám zo zarobených peňazí zostalo dosť na to, aby sme po Zélande precestovali aj kus Austrálie či ostrovy v Pacifiku. Samozrejme, že ani v týchto krajinách sme nežili luxusne. Vždy sme si však dopriali, čo sme chceli. Za zvyšok tých peňazí sme žili 4 mesiace na Slovensku a zostalo nám aj na letenky do Japonska, kde sme tiež strávili rok vďaka vízam Working Holiday. Tu sme počas zimy pracovali v lyžiarskom rezorte a cez leto v outdoorovej spoločnosti. Posledný rok sme strávili na programe Working Holiday v Kanade a popri tom sme precestovali aj Spojené štáty.
Možnosť získať tieto víza je skvelou príležitosťou, ako spojiť príjemné s užitočným. Okrem Nového Zélandu a Japonska ich mladí Slováci môžu dostať tiež do Kanady, na Taiwan či za sprísnených podmienok aj do Austrálie. Uchádzačov je však spravidla veľa a miest málo. Ak sa vám to teda nedarí, podobným spôsobom sa môžete pokúsiť žiť aj v Európe – trh je otvorený a sezónnych prác je dostatok.
Možno by ste radi videli presné sumy, koľko sme zarobili a koľko minuli. To je však veľmi ťažké, keďže aj pri cestovaní sme peniaze prevádzali na rôzne meny a niektoré príjmy zo Zélandu, ako napríklad časť vrátených daní, sa k nám dostali až po dosť dlhej dobe. Cestovné náklady sú navyše veľmi individuálne. Každý má iné potreby a priority. Preto sme vždy mierne rozpačití, keď sa nás niekto pýta na cestovné náklady. Sú predsa destinácie kde sa dá ubytovať za 5 aj za 50 eur na noc.
Zážitky sú priorita
Veľa ľudí sa však sťažuje, že si na cestovanie nedokážu toľko našetriť. Podľa nás to úzko súvisí aj so životnými prioritami. Pre nás nie je cestovanie len týždňová dovolenka, je to životný štýl. Niekto pracuje celý mesiac, aby mohol zaplatiť účty a splátky za hypotéku. My pracujeme, aby sme si mohli kúpiť letenky.
Zarobené peniaze neinvestujeme do drahého auta, luxusného oblečenia či nového smartfónu. Nič hmatateľné s vysokou finančnou hodnotou ani nevlastníme. Investujeme ich do zážitkov, lebo tie nám nikdy nikto nevezme. Navyše skúsenosti a priateľstvá, ktoré cestovaním získame, sú na nezaplatenie. Veríme, že keď raz budeme starí, nebudeme spomínať na to, aký sme kedysi mali telefón, ale na to, čo sme zažili.
10 komentárov. Leave new
Moc pěkný článek. Zkouška přidávání komentářů. 😀
Ďakujeme za názor aj za upozornenie na komentáre 🙂
Ahoj, pěkný článek 🙂 ano, je to jen otázkou priorit. Máte nějaké tipy na levné letenky ze Zélandu? Jsem momentálně v Auckland a zatím se mi nic pořádného nepodařilo najít. Děkuji za radu.
Ahoj Karolina. A vieš kam by si chcela letieť a kedy? Z Auckladnu lieta aj Air Asia, takže sa dajú zohnať lacné letenky napr. do Malajzie a z Ázie sa už dá lacno dostať do Európy. Prípadne kúpiť let do Austrálie, urobiť si tam výlet a odtiaľ bývajú lety do Ázie ešte lacnejšie… Môžeš sledovať túto fb stránku, zverejňujú tam akciové a chybové letenky z Oceánie, takže sa tam môže niečo objaviť. https://www.facebook.com/Fly4freeOceania/?fref=ts
Keby niečo ozvi sa nám kľudne aj na email a niečo vymyslíme 🙂
penazi clovek nepotrenuje na cestovanie vela, ale potrebuje nejake. Z tych ludi, co sa cuduju ako je to mozne mat na cestovanie by som povedala ze existuju dve skupiny: 1. chudobni – teda taki, ktori maju problemy s beznymi vydavkami, teda maju problem zabezpecit si jedlo, byvanie, oblecenie atd. na Slovensku. vzhladom na to, ze 75% zamestnanych Slovakov nema ani priemernu mzdu, cize ma menej ako 900€ v hrubom je ich vacsina. A to musime este mysliet aj na fakt, ze existuju este aj ludia, co nepracuju – nezamestnani, mamicky na materskych, deti, stari ludia… a s nimi sa vacsinou tito zamestnani o svoj prijem delia. tito ludia bohuzial naozaj nikdy v zivote nebudu mat na “Cestovanie”. mozno tak na letnu dovolenku, alebo na jednu destinaciu raz za 10 rokov. ale Japonsko, ci Australiu si asi vacsina z nich nepozrie. a potom tu mame skupinu cislo 2. ludia s vacsimi prijmami, ktori minaju svoje prijmy na “luxusne” tovary, ktore oni povazuju za bezne a n evedia sa ich vzdat. teda taki, ktori by urcite mali na cestovanie, keby sa vzdali cigariet, alkoholu, restauracii a barov, novych Ajfounov, aut, sladkosti, atd.
Ďakujeme za názor Bella. Naše slovenské platy tiež nepatrili ani k tým priemerným, ale na cestovanie sme si dokázali aspoň niečo našetriť, takže je to aj o tých prioritách. Teda o tom, čo si kto za tie peniaze kúpi…
Smiem sa opýtať, či ste už rozmýšľali nad svojou budúcnosťou a síce či tento nomádsky životný štýl budete viesť až do smrti? Alebo chcete niekde zapustiť korene, zamestnať sa a založiť si rodinu? Prípadne, dá sa cestovať aj s rodinou, ako to dokazujú napr. The Bucket List Family – https://www.instagram.com/thebucketlistfamily/ (avšak tam sú tie financie zrejme inde). Prajem veľa veľa spoločných zážitkov! 😉
Ďakujeme. A úprimne teraz nevieme povedať ako dlho budeme viesť nomádsky život, no predpokladáme, že navždy to nebude, takže zrejme sa raz niekde “usadíme”, ale cestovania sa asi nevzdáme nikdy 🙂 A určite sa dá cestovať aj s rodinou. Je jasné, že vtedy musí človek uvažovať už trošku inak, ale určite sa to dá, keď sa chce. Veľa ľudí je toho dôkazom.
Zdravím vás, presne toto by som chcel skúsiť, aspoň raz či to je pre mňa alebo nie, ale cítim to tak že by aj bolo lebo ma to veľmi láka.
Je nejaká možnosť sa k vám pripojiť? Aspoň na jednu cestu?
Ahoj Marcel. Rozhodne treba vyskúšať, ak ťa to láka, netreba sa toho báť. My sme akurát na jednu cestu vyrazili. Práve smerujeme do Japonska, takže ak by si sa chcel k nám ešte pripojiť ozvi sa na email nomadi@www.nomadi.sk a niečo vymyslíme 🙂