

So stopovaním áut má zrejme skúsenosť mnoho z vás. “Stopnúť” sa však dá aj loď, a to už je oveľa zaujímavejšie dobrodružstvo. Precestovať panenské ostrovy Karibiku či Pacifiku, vidieť delfíny, veľryby či žraloky, vylodiť sa na nedotknutých plážach… A to všetko s použitím minimálnych finančných prostriedov. Znie to ako dovolenkový sen, ktorý sa však môže stať skutočnosťou. Stačí dávka snahy a trpezlivosti. Ak teda máte počas cestovania nejaký ten čas nazvyš a nie ste obeťou morskej choroby, staňte sa posádkou na jachte či plachetnici.

Na lodi je zábava
Najväčšou výhodou takéhoto cestovania je možnosť vidieť veľa a platiť málo. Ak chcete precestovať viacero ostrovov s využitím “štandardnej“ komerčnej dopravy vyjde vás to zrejme dosť draho. Musíte riešiť letenky, transfery, ubytovanie v každej jednej destinácii, na každom ostrove. Pri cestovaní plachetnicou vám však tieto starosti odpadnú. V prípade dobrého počasia vás poháňa vietor, a ten je zatiaľ zadarmo a na lodi môžete aj spávať. Navyše sa dostanete aj na odľahlé miesta, ktoré sú bežne nedostupné. Cestou môžete chytať ryby, čo vám v prípade úspechu zabezpečí aj lacné stravovanie a navyše sa vám môže pošťastiť naraziť cestou na delfíny, veľryby, žraloky, tulene, kosatky…jednoducho morské tvory, ktoré inak môžete vidieť len ak si zaplatíte drahý výlet. Takéto cestovanie je teda oveľa slobodnejšie a dobrodružnejšie.
A keďže doteraz to znelo až príliš rozprávkovo, prejdime k nevýhodám. V prvom rade, ak často trpíte morskou chorobou, ste zrejme úplne nevhodný adept na posádku a mali by ste asi uvažovať nad inou alternatívou. Na cestovanie loďou si treba vyčleniť oveľa viac času, a to obzvlášť ak chcete ísť plachetnicou. Jednak preto, že sa jedná o pomerne pomalý dopravný prostriedok a tiež preto, že vždy záleží na počasí. Silný vietor a veľké vlny vám môžu odrezať cestu aj na niekoľko dní a vy tak zostanete trčať na jednom mieste, kým sa počasie nezmení. Ak navyše nemáte žiadne skúsenosti s plachtením, môže nejaký čas trvať, kým vôbec nájdete loď, ktorá vás vezme. Ideálne je preto skúšať to, keď ste značne flexibilní. Loď nie je dom napojený na neobmedzené zdroje, a preto nemožno očakávať, že si denne dáte polhodinovú horúcu sprchu, zohrejete v mikrovlnke večeru a pozriete v televízii obľúbený seriál. Navyše priestory na lodi sú zvyčajne menšie na aké ste zvyknutí, takže ani extrémni klaustrofobici by sa nemuseli cítiť najpríjemnejšie.
Ak vás ani vyššie spomínané fakty neodradili, začnite plánovať.

Plachtenie po Whitsundays, Austrália
Ako nájsť loď?
Prvým odrazovým mostíkom je prelustrovanie pár užitočných webov. Top sú Find a crew, Crewbay prípadne 7knots. Ak vás to začne lákať ešte viac, vytvorte si na daných stránkach profil, je to zadarmo. Na svojom profile si určite dajte záležať, podľa neho vás totiž budú majitelia lodí posudzovať. Neobmedzte sa len na vyklikávanie povinných polí, ale napíšte aj niečo viac o sebe a svojich plánoch, skúsenostiach a zručnostiach (napr. aj hra na hudobný nástroj môže byť rozhodujúca). Nezabudnite doložiť pár dobrých fotiek.
Sledovanie týchto stránok a posielanie žiadostí nemusí vždy priniesť želaný výsledok (v tomto prípade úžasné dobrodružstvo za málo peňazí), určite vám však pre začiatok pomôže zorientovať sa.

Po pol hodine na lodi, rovno za kormidlo
Ak ste skalopevne rozhodnutí ísť do toho, zrejme najideálnejším spôsobom ako “stopnúť” loď, je byť v správnom čase na správnom mieste. Na začiatok je dobré vybrať si miesto s vysokou frekvenciou lodí. Ešte predtým ako sa tam vyberiete, zistite si, aké zvykne byť v tom období počasie. Nadarmo budete v najlepšom prístave, ak bude práve obdobie hurikánov, cyklónov či monzúnov. Do trópov sa vyberte v období sucha, do chladnejších oblastí počas leta, vaše šance sa tak značne zvýšia.
Priamo na mieste choďte do miestnych jachtárskych klubov, kde sa môžete informovať o možnostiach. Spýtajte sa či môžete dať oznam do lokálneho rádia alebo vyvesiť inzerát na nástenku. Jednoducho dajte o sebe vedieť. Popýtajte sa priamo v prístave jednotlivých majiteľov lodí, zájdite do baru, kde sa zvyknú schádzať miestni námorníci, pri pive toho možno vybavíte najviac. Ako neskúsená posádka musíte rátať s tým, že proces hľadania môže trvať celé dni, treba sa preto obrniť trpezlivosťou. Ukážte im, že máte chuť učiť sa, pracovať a zdieľať aj nejaké tie náklady. Ak budete pôsobiť ako niekto, kto sa chce len zadarmo odviezť, zrejme vás nikto nevezme.
Ak nemáte vôbec žiadne skúsenosti s plachtením zamerajte sa na neplatené pozície na súkromných lodiach. Na začiatku je najdôležitejšie získať aspoň nejakú skúsenosť, pretože kompetentná posádka je vždy žiadaná a neskôr bude oveľa jednoduchšie nájsť si dobrú (možno aj platenú) pozíciu na lodi.
Pri hľadaní môžete naraziť napríklad na námorníkov – dôchodcov či lodných rezidentov, čiže ľudí, ktorí žijú na lodi a potrebujú pomoc alebo chcú jednoducho spoločnosť na cestách. Nájsť môžete aj mladých dobrodruhov, ktorí chcú niekoho do partie či rodičov, ktorí potrebujú pomoc s deťmi počas prázdnin.

Z vrchola hlavného sťažňa…
Na čo si dať pozor?
Ak už nájdete niekoho, kto vás vezme, ujasnite si ešte pár vecí predtým ako sa nalodíte. V prvom rade sa uistite, že sa jedná o skúseného námorníka, s ktorým bude plavba bezpečná. Dôležité je, aby sa jednalo o človeka/ľudí, s ktorými dokážete vychádzať. Ak sa raz vyplavíte na šíre more, zrejme nebude cesty späť a vy určite nechcete zdieľať tých pár metrov štvorcových s niekym, kto vám vôbec nesedí. Na začiatok je preto dobré ísť na kratší výlet blízko pobrežia, ktorý vám dá možnosť rozhodnúť sa či do toho naozaj chcete ísť. Zistíte či vám tento spôsob cestovania vyhovuje aj to, či dokážete s ľuďmi na palube vychádzať bez toho, aby ste mali chuť niekoho zabiť.
Rovnako dôležité je vyjasniť si, čo sa od vás očakáva. Teda čo budete robiť a koľko vás to bude stáť. Mnohí námorníci očakávajú zdieľanie cestovných nákladov, a to obzvlášť ak berú neskúsenú posádku. Treba preto rátať s tým, že prvý výlet vás môže nejaké to euro stáť. Keď už však získate skúsenosti, ľahšie nájdete niekoho, kto vás zoberie zadarmo, prípadne vám sám zaplatí. Ak idete plachetnicou a lovíte ryby, náklady sú naozaj minimálne. Ak cestujete z krajiny do krajiny, nezabudnite si zistiť aké sú vaše vízové povinnosti.














2 komentáre. Leave new
Pekne napisane, tesim sa s vami. Este by som mozno pridal aj taku vec ako zoznamenie sa s lodou a jej bezpecnostnymi prvkami (kde na lodi clovek moze najst zachranny cln, vesty, atd.), pretoze, z mojej skusenosti, nie kazdy kapitan to robi automaticky + dobre planovanie a priprava na plavbu (hlavne pre dlhsie plavby ako napriec oceanom).
Dakujeme Morsky tlk za trefne postrehy. Tejto teme sa chceme venovat aj v buducnosti, tak snad bude prilezitost tam zakomponovat aj vsetky bezpecnostne prvky. Pripadne ak mas nejake zaujimave postrehy a skusenosti z tejto oblasti mozes nam napisat email na nomadi@www.nomadi.sk. Este raz vdaka 🙂