

Doprava je zvyčajne najnákladnejšou položkou pri cestovaní, existuje však množstvo spôsobov ako na nej ušetriť. My sme sa rozhodli ich spísať v jednom článku. Niektoré z nich už možno poznáte poznáte, iné budú novinkou. Nechajte sa inšpirovať a vyskúšajte si lowcost cestovanie na vlastnej koži.
Letecká doprava – sledujte akcie
V prvom rade treba povedať, že letecká doprava snáď nikdy nebola lacnejšia. Dnes už je možné sa za pár eur prepravovať po takmer celej Európe, drahé však nie sú ani výlety za oceán či do Ázie. A to najmä vďaka nízkonákladovým aerolíniám či akciovým prípadne chybovým letenkám. Ak nie ste zrovna “travelhacker”, ktorý je ochotný stráviť celé hodiny vyhľadávaním takýchto leteniek na internete, nevadí. Stačí vedieť, koho “sledovať”.
Dnes už je nespočetne veľa webstránok, ktoré sa zaoberajú vyhľadávaním skvelých leteckých “dealov”. Za všetky spomenieme napríklad Kade tade, Letenky za babku, Fly 4 Free, Jak na letenky, Cestuj levne, Tour de svet… a mnoho ďalších. Keďže sledovať všetky by tiež zabralo dosť veľa času, najjednoduchšie je dať im svoj “like” na Facebooku a najlepšie akcie uvidíte priamo vo svojich novinkách.
Pri chybových či akciových letenkách môže byť problémom ich časová obmedzenosť. Dôležitá je preto vaša flexibilita a schopnosť rýchlo sa rozhodnúť a konať. Zaváhanie môže znamenať, že o akciu prídete. Zbrklo konať sa však tiež nemusí vyplatiť. O nástrahách niektorých lacných leteniek sa dočítate napríklad na blogu travelhack.me.
Skvelé ceny leteniek ponúkajú najmä nízkonákladové letecké spoločnosti. Cestovanie s nimi síce nie je žiaden luxus a v podstate si za všetko extra priplatíte, ale spĺňa to účel lacného premiestňovania sa z bodu A do bodu B. Vďaka takýmto leteckým spoločnostiam môžete veľmi jednoducho a lacno precestovať nielen celú Európu, ale aj Áziu či Ameriku. Stačí vedieť kombinovať.
Ak napríklad chcete ísť z Európy do Indonézie, no letenky sú príliš drahé, skúste skombinovať viac rôznych letov. Stačí ak sa vám podarí získať lacnú letenku niekam do Ázie. Akcie napríklad do Bangkoku nie sú dnes žiadnou raritou a odtiaľ sa nízkonákladovými spoločnosťami (napr. Air Asia, Malaysia Airlines…) dokážete dostať za pár eur takmer kamkoľvek po Ázii, a teda aj do Indonézie. Z Bali potom môžete lacno letieť do Austrálie atď. Kombináciou letov nízkonákladových spoločností teda môžete dosiahnuť veľmi zaujímavý výsledok.
Náklady na letenku minimalizujete tým, že si nebudete predplácať sedadlo, oželiete lietadlovú stravu či nápoje a vezmete si len príručnú batožinu. Za všetko sa totiž pripláca a veľká batožina vás môže vyjsť takmer toľko ako ďalšia letenka.
Na vyhľadávanie nízkonákladových letov môžete použiť stránku Azair. Na vyhľadávanie všetkých možných letov od rôznych leteckých spoločností sa nám najviac osvedčil Skyscanner. Je ideálnym riešením aj pre nerozhodnutých cestovateľov, pretože môžete zadať flexibilnú destináciu aj termín a vyhľadávač vám sám zobrazí tie najlacnejšie možnosti.
Pri sledovaní leteniek cez rôzne vyhľadávače si dajte pozor na niektoré triky. Často sa stáva, že ak dlhšie sledujete ten istý let, systém to zaznamená a cena letenky stúpne. Chcú vás tak donútiť konať. Nám sa v týchto prípadoch osvedčilo počkať a niekoľko dní daný let nepozerať. Cena potom zase klesla na pôvodnú sumu.
Keďže celý tento princíp je založený na tzv. cookies, ktoré jednotlivé stránky automaticky ukladajú do vášho počítača, skúste ich pred ďalším vyhľadávaním z počítača vymazať. Alebo si jednoducho vyhľadajte letenky na úplne inom zariadení. Pomôže aj vyhľadávanie v súkromnom okne, istotou je aj inštalácia VPN. Pri Skyscanneri sa nám tiež stalo, že mobilná aplikácia zobrazovala iné ceny, ako sme videli cez prehliadač na počítači. Vyskúšajte preto oboje.
Pozemná doprava – verejná doprava, relocation či stopovanie
Pri cestovaní lietadlom budete potrebovať riešiť aj dopravu na letisko a z letiska. Aj tu sa dá ušetriť, a to využitím verejnej dopravy. Taxíky sú totiž štandardne oveľa drahšie. No v drvivej väčšine miest spoľahlivo fungujú aj vlaky alebo autobusy. Stojí teda za to pregoogliť dostupné možnosti a zistiť najlacnejšie spôsoby v danej lokalite. Niekedy sa dá totiž veľa ušetriť ak viete ako verejnú dopravu využiť.
Keď sme napríklad boli v austrálskom Sydney, cesta priamo z letiska do centra vlakom stála 17 AUD, pretože zastávka na letisku bola súkromná. Išli sme však pešo cca 10 – 15 minút na ďalšiu zastávku a do centra sme sa dostali za približne 4 AUD. Ak navyše chcete v danom meste využiť verejnú dopravu viackrát informujte sa o možnostiach zľavových kariet.
Ak radi využívate vlastnú pozemnú dopravu, no prenájom auta či karavanu je nad vaše pomery, využite relocation. Jedná sa o premiestnenie áut či karavanov požičovní z jedného miesta do druhého. Niekedy sa totiž stáva, že si niekto požičia auto či karavan v jednom meste, ale vráti ho v inom a spoločnosť potom potrebuje niektoré svoje vozidlá premiestniť. Vtedy ich ponúknu na “relocation”.
Za požičanie takéhoto auta neplatíte nič, resp. len symbolický poplatok (napr. 1 dolár/deň) a v niektorých prípadoch vám spoločnosť preplatí časť nákladov na benzín. Nevýhodou takéhoto cestovania môže byť časové obmedzenie, keďže auto musíte vyzdvihnúť a doručiť v stanovenom termíne. Niekedy je však možné trochu si priplatiť za dni navyše a stále vás to vyjde oveľa lacnejšie, ako keby ste si auto normálne prenajali. Ponuku áut na relocation najmä z Austrálie, Nového Zélandu, Kanady či USA, môžete sledovať napríklad na stránke Imoova.

Keď chytíte dobrého stopa
Asi najlacnejším spôsobom dopravy je stále stopovanie. O samotnom stopovaní asi nie je nutné veľa písať. Kultúra stopovania sa však môže v jednotlivých krajinách líšiť, a preto je dobré si ešte predtým zistiť, ako to v danej krajine funguje, aby ste neboli prekvapení. Vďaka výdobytku sociálnych sietí dnes už môžete stopovať takpovediac online. Na facebooku nájdete množstvo skupín združujúcich cestovateľov ponúkajúcich spolujazdu (rideshare alebo lift). Rozmáhajú sa aj na Slovensku, takže pre mnohých z vás určite nie sú úplnou novinkou.
Stopnúť sa dá aj loď
Ak túžite cestovať po skutočne exotických miestach a ostrovoch najideálnejším dopravným prostriedkom môže byť loď. Brázdenie oceánov na plachetnici je výborným spôsobom ako zažiť skvelé dobrodružstvo, spoznávať vzdialené a neprístupné miesta a neminúť pritom takmer nič. A že vy loď nemáte? Nevadí. Prečítajte si náš návod, ako sa dá “stopnúť” jachta. Nám sa vďaka tomu podarilo cestovať po exotických ostrovoch Austrálie tri týždne za 200 AUD (cca 150 eur) na osobu.

Plachtenie po Whitsunday Islands a Veľkom bariérovom útese, Australia