

Austrália sama o sebe môže byť pre cestovateľa pomerne drahá destinácia. Ubytovanie vo veľkých alebo vychytených mestách a potraviny nepatria zrovna k najlacnejším záležitostiam. Ak navyše chcete zažiť niečo extra, šnorchlovať či potápať sa na exotických útesoch, budete si musieť priplatiť nejaký ten výlet. My sme sa však presvedčili o tom, že to môže byť aj inak. Trojtýždňové dobrodružstvo na ostrovoch Whitsundays a šnorchlovanie na slávnej Veľkej koralovej bariére sme si užili za zhruba 150 eur na osobu.
Ostrovy Whitsundays v štáte Queensland patria k vyhľadávaným turistickým aj backpackerským destináciám Austrálie. Keď sme prišli do mestečka Airlie Beach, ktoré je akýmsi východiskovým bodom pre všetko na Whitsundays, boli sme mierne šokovaní. Akoby sme sa ocitli v nejakom európskom prímorskom letovisku. Všade boli obchody s plážovým tovarom, množstvo agentúr ponúkajúcich mega drahé výlety po ostrovoch, bary, reštaurácie a kopy európskych turistov… Nebolo to pre nás to pravé orechové, no mali sme určitý cieľ. Chceli sme nájsť loď, s ktorou by sme sa mohli plaviť po okolitých ostrovoch a šnorchlovať na Veľkej koralovej bariére. Ak totiž nejdete na ostrovy, samotné Airlie Beach vám nič špeciálne neponúkne, aj keď na pobreží je pekná lagúna, kde si môžete zadarmo zaplávať a opaľovať sa. Samotná pláž však za veľa nestojí.
Loďou po ostrovoch
Ponuka lodných výletov je v Airlie Beach naozaj veľmi široká. Môžete si vybrať z jedno- či viacdňových tours po okolitých ostrovoch či na útes. Ak sa však rozhodnete ísť komerčnou cestou, rátajte s tým, že si za to dosť priplatíte. Najlacnejšie jednodňové výlety začínajú na sume 100 dolárov, a to vás loď zoberie len na jedno z mnohých zaujímavých miest v okolí. Ak ich chcete vidieť viac, znamená to zaplatiť viac.
Ušetriť môžete v prípade, že si výlet objednáte cez zľavový portál. Ak sa vám však ani táto možnosť nepozdáva, skúste sa v daných spoločnostiach spýtať, či vás vezmú na loď ako dobrovoľníka. Môžete tak získať zaujímavý výlet len za pár hodín práce. V čase, keď sme tam boli my, ponúkali dobrovoľnícku pozíciu napríklad v spoločnosti Sailing Whitsundays. V ich kancelárii sa zapíšete do poradovníka a čakáte na voľný termín.
VIAC O TÉME: Dobrovoľníctvo – spôsob ako spoznať krajinu a ešte pri tom ušetriť>>

Plachetnica plná turistov pri Whitehaven beach
Nám sa však napokon podarilo získať niečo oveľa zaujímavejšie – “stopli” sme si súkromnú loď. Airlie Beach totiž patrí k jachtárskym rajom. Veľa lodí je tu nielen počas hlavnej turistickej sezóny, ale aj v zime, kedy mieri na sever množstvo lodí z juhu, aby tak unikli pred chladným počasím. Žije tu aj veľa “lodných rezidentov”, teda ľudí, pre ktorých je loď domovom. Od začiatku sme sa snažili nájsť práve niekoho takého. V miestnom jachtárskom klube sme si za 2 $ vyvesili inzerát, že sa chceme plaviť ako posádka na lodi. Ponúkli sme pomoc a zdieľanie cestovných nákladov.
Ešte sme náš inzerát ani poriadne nepripli na nástenku, už za nami stál starší chlapík menom Rafe s pivom v ruke. Dali sme sa do reči, slovo dalo slovo, ukázal nám svoj katamarán zvaný Felix a na druhý deň sme vyplávali. Rafe bol 66-ročný týpek, ktorý pred časom predal svoju firmu na potlač tričiek, svoj dom a kúpil si loď, na ktorej teraz žije. Jeho cieľom je postupne plachtiť okolo Austrálie a užívať si dôchodok.
KOMPLETNÝ NÁVOD: Ako stopnúť loď a cestovať po exotických ostrovoch za pár drobných>>

Pri kormidle už po pár minútach na lodi
Naším pôvodným plánom bolo plaviť sa pár dní po okolí, nakoniec z toho boli tri týždne plné zážitkov. Hneď v prvú noc nám šou urobili delfíny, ktoré lovili svoju večeru v zátoke kde sme kotvili. Na ďalší deň sme sa šnorchlovali na útesoch pri Blue Pearl Bay aj so stovkami exotických rybičiek. Kvôli silnému vetru sme sa potom na pár dní zasekli v zátoke Gulnare Inlet na ostrove Whitsunday. Uznávam, že vysedávať niekoľko dní na lodi bolo dosť ubíjajúce, ale vtedy sme mali pred sebou ešte množstvo zážitkov.

Blue Pearl Bay

Fish Soup
Dokonalá biela pláž a najlepšie šnorchlovanie
Nemohli sme si nechať ujsť možnosť vylodiť sa na slávnej Whitehaven Beach. Túto pláž cez deň okupujú húfy denných návštevníkov, je však dosť veľká na to, aby si tam každý našiel svoj kúsok raja. Keď sme tam kotvili prvýkrát, bolo dosť nepríjemné počasie, pršalo a bolo chladno. Napriek tomu tam prišla loď s turistami. Tí zaplatili peniaze za to, že sedeli v tomto hroznom počasí na inak nádhernej pláži. Úprimne dúfam, že za to dostali nejakú kompenzáciu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo neobľubujeme komerčné výlety, ktoré si musíte rezervovať dopredu.

Turistická loď vás na pláž zoberie aj keď je škaredo
Keď sme tu však kotvili neskôr bol to ohromný zážitok. Pozorovali sme obrovské morské korytnačky, ktoré každú chvíľu preplávali okolo našej lode a priamo na pláži sme videli veľké jaštery. Výhľad na okolie z Hill Inlet je osobitým zážitkom. Počas odlivu sa spod hladiny vynárajú veľké pieskové ostrovčeky, ktoré za prílivu zakrýva voda. Toto miesto sa stalo ikonou ostrovov Whitsundays a nebude to zrejme žiadna náhoda.

K obyvateľom Whitsundays patria aj korytnačky

Aj toto môžete stretnúť na Whitehaven Beach

Piesok je dokonale biely

Z vyhliadky nad Hill Inlet, keď je odliv

Z vyhliadky nad Hill Inlet, keď je príliv
Náš pobyt v tejto oblasti by rozhodne nebol kompletný bez šnorchlovania na Veľkej koralovej bariére. V tom čase sa zo všetkých médií veľmi intenzívne ozývali správy o umieraní koralov v dôsledku globálneho otepľovania. Južná časť útesu viditeľného aj z vesmíru je však našťastie stále krásna a my sme mali možnosť presvedčiť sa o tom na vlastné oči. Koraly všetkých farieb, drobné rybky, ale aj útesové žraloky, raje či korytnačky. To všetko sme mali možnosť vidieť pod vodnou hladinou. Bolo to ako kúpať sa v nekonečnom akváriu. Voda bola čistá ako sklo, takže aj pozorovanie z malého člna bolo veľkým zážitkom. Cestou späť z útesu sme navyše pozorovali veľryby či morské hady.

Veľká koralová bariéra

Veľká koralová bariéra

Voda priehľadná ako sklo
Dobrodružstvo, za ktoré veľa neplatíte
Ak by ste mali chuť vydať sa na podobné dobrodružstvo myslite na to, že plachetnica môže byť pomerne pomalý dopravný prostriedok. My sme na lodi strávili celkovo 3 týždne, dostali sme sa však na miesta, kam sa bežne iní ľudia nepozrú alebo za to zaplatia niekoľko stoviek dolárov. Mohli sme si to dosýta užiť, pretože nás netlačil čas. Samozrejme, že za ideálnych podmienok sa to všetko dá stihnúť oveľa rýchlejšie.
Život na lodi môže byť navyše veľmi lacný. Keďže sme tam boli ako posádka, ušetrili sme na ubytovaní, ktoré je inak v Airlie Beach dosť drahé. Najväčším našim nákladom bola strava. Párkrát sa nám podarilo chytiť rybu, takže aj tu sme dokázali trošku ušetriť. Okrem jedla sme zdieľali aj náklady na pohonné hmoty. Keď nefúkal vietor, museli sme zapnúť motory a napriek tomu, že sa to stávalo celkom často, náklady v konečnom dôsledku neboli vysoké. Nás to vyšlo za tri týždne spolu asi 200 dolárov (cca 150 eur) na osobu, a to sme sa stravovali kvalitnými kupovanými potravinami a niekoľkokrát sme si zbehli na pizzu do Airlie Beach.
ODPORÚČAME: Viac fotografií krásnych pláží a koralov z Austrálie>>
2 komentáre. Leave new
Ste super !!! 🙂
Ďakujeme Buty 🙂