Čarovná Stredozem: Oplatí sa zažiť skutočný Hobbiton?

Čarovná Stredozem: Oplatí sa zažiť skutočný Hobbiton?

Milovníci Hobita či Pána prsteňov si na Novom Zélande určite prídu na svoje. Mnohé miesta filmovej Stredozeme nájdete prakticky po celých ostrovoch. Jedno miesto je však veľmi špeciálne. Nachádza sa na Severnom ostrove, neďaleko mestečka Matamata. Kedysi to bola len obrovská farma, na ktorej pozemkoch sa pásli ovce a kravy. S príchodom filmárov sa však veľa zmenilo a na časti niekdajšej farmy vyrástla dedinka zvaná Hobbiton. Mnohí cestovatelia však zvažujú či sa návšteva Hobbitonu oplatí. Inšpirujte sa bohatou fotogalériou a prečítajte si naše tipy, ako sa na to pripraviť a čo najviac si to užiť.

Hobbiton
Prečo je taký okúzľujúci?

Základom sú dokonalé a precízne detaily a živé farby. Ľudia, ktorí Hobbiton vybudovali, si dali skutočne záležať. Veľkú zásluhu na tom má, samozrejme, samotný režisér Peter Jackson, ktorý farmu Alexandrovcov našiel a pri výstavbe sa naplno prejavil jeho zmysel pre detail. Toto miesto má ozajstné čaro aj pre tých, ktorí nie sú veľkými fanúšikmi filmovej ságy. Nenájdete tu len nejaké dvierka na zelených kopcoch. Všetko je dotvorené malými, ale veľmi podstatnými detailami. Komíny, dokonca aj jeden dymiaci, sušiaky s prádlom, ovocie, zelenia, ryby, náradie… Fanúšikom sa určite vybavia mnohé scény, pretože všetko je presne tak, ako to bolo vo filmoch a navyše sa vďaka sprievodcovi dozviete množstvo zaujímavých faktov. Tu sú niektoré z nich:

* Pre trilógiu Pán prsteňov bol Hobbiton vystavaný iba z dočasných materiálov. Vtedy urobili len 39 hobitích dier. Po nakrúcaní boli kulisy rozobraté a odvezené preč. Keď však prišli nakrúcať Hobita, majiteľ pozemkov trval na tom, aby Hobbiton postavili natrvalo z pevných materiálov. Celá výstavba trvala dva roky, pričom vytvorili až 44 hobitích dier.

* Strom nad Bilbovým domom nie je skutočný. Bol zoťatý a privezený z Matamata, zosekané konáre boli pripevnené naspäť. Umelé listy vyrobili na Taiwane a na strom boli osádzané jednotlivo. Strom váži až 26 ton. Na rozdiel od neho je však „párty strom“, ktorý ste mohli vidieť na oslave Bilbových narodenín, skutočný.

Strom na Bilbovom príbytku je umelý
Strom na Bilbovom príbytku je umelý

* *Problém bol však aj s inými stromami. Podľa Tolkienovej knihy sú súčasťou Hobbitonu aj slivky, tie sa však zdali byť režisérovi Peterovi Jacksonovi nevhodné svojou veľkosťou, a tak ich nahradil jabloňami a hruškami. Listy a plody stromov však zmenil na slivky.

* Dvere na hobitích dierach sú rôznej veľkosti. Niektoré sú menšie, t.j. v hobitej veľkosti, aby pri nich Gandalf vyzeral veľký. Ostatné dvere sú v „ľudskej“ veľkosti. (pozn., Frodo je vysoký 1,07m, Gandalf 1,70 m).

* Vo filme vidíte Bilba a Gandalfa sedieť pred domom a sledovať západ slnka. V skutočnosti je však Bilbov dom orientovaný na východ, takže sledovať západ z toho miesta je nemožné. Filmári preto nakrútili východ a jednoducho ho zmenili na západ.

* Samotný režisér Peter Jackson si Bilbovo sídlo tak zamiloval, že si kus Hobbitonu preniesol aj ku sebe domov. A keďže je veľký perfekcionista, musí to mať doma presne tak, ako to mal Bilbo.

* O údržbu zelene sa stará 8 záhradníkov počas hlavnej turistickej sezóny, 5 počas zimy.

* Celá sekcia na tejto fotke bola poctivo vystavaná, aj keď sa vo filme objavila len na 3 sekundy.

Celá táto časť bola vystavaná kvôli 3 sekundám filmu
Celá táto časť bola vystavaná kvôli 3 sekundám filmu

Na čo si treba dať pozor?

Najväčšou nevýhodou tohto miesta (aspoň pre nás) je to, že sa po ňom nemôžete slobodne a neobmedzene prechádzať. Musíte ísť s organizovanou tour plnou iných turistov, čo je tiež časovo obmedzujúce. Vstupné 79 NZD navyše nie je zrovna nízke a štandardne sa nedá zohnať lacnejšie ani na zľavových portáloch (vždy ich však pre istotu prekontrolujte). Počas hlavnej sezóny sú tour dosť nahustené a preplnené. Ročne totiž Hobbiton navštívia státisíce turistov. Možno je teda lepšie skúsiť to v mesiacoch mimo hlavnej turistickej sezóny.

Vstupenky si môžete rezerovovať priamo na stránke Hobbiton Movie Set. Vidíte tam aj obsadenosť jednotlivých termínov, čo je dosť dôležitý údaj. My jednoznačne odporúčame ísť na hneď prvý termín v daný deň, pretože pred sebou nemáte žiadnu skupinu, vďaka čomu budete mať lepšie výhľady bez množstva ľudí pred sebou. Nebudete tiež musieť čakať, kým sa skupina pred vami pohne, čo môže byť pre niekoho stresujúce, najmä ak vám už šliape na päty partička 40 ázijských turistov so 60 fotoaparátmi. Ak ste pevne rozhodnutí ísť, lístky si pre isototu rezervujte, pretože už od rána tam chodí dosť ľudí, ktorí si kupujú lístky priamo na mieste, a tak by vám váš prvý termín mohli vyfúknuť.

Aj keď tour prebiehajú za každého počasia, radšej si pred svojou návštevou pozrite predpoveď na daný deň. Fotografie počas slnečného dňa totiž vyzerajú lepšie, ako keď je zamračené. Sklamaní môžete zostať ak očakávate, že sa pozriete do Bilbovho príbytku. Na bránke totiž stále stojí „no admittance except on party bussines“ a vstup nie je povolený.

Vstúpiť dnu nie je možné
Vstúpiť dnu nie je možné

Ako to prebieha?

Každá tour začína v The Shire’s Rest. Autobusy však zvážajú turistov aj z miest Matamata či Rotorua na neskoršie termíny. V The Shire’s Rest nastúpite do austobusu, ktorý vás cez súkromné pozemky farmy privezie až do Hobbitonu. Tam začínate svoju prehliadku. Pohybujete sa spolu so skupinou a sprievodca vám celý čas rozpráva pikošky z nakrúcania filmových trilógií. Postupne si prezeráte jednotlivé hobitie diery, do jednej z nich sa môžete ísť aj pozrieť. Nič v nej však zrejme nenájdete. Diery sú totiž vystavané len navonok, interiéry sa nakrúcali vo filmových štúdiách.

Prehliadka končí v The Green Dragon Inn, kde dostanete pravé hobitie pivo, cider alebo zázvorové pivo grátis a môžete si trošku oddýchnuť a pozrieť okolie. Späť k The Shire’s Rest, kde si tiež môžete zakúpiť originál predražené suveníry, vás potom zas odvezie autobus.

Ak nie ste zrovna fanúšikom takto organizovaných tour, možno vás môj opis teraz odradil. My však neľutujeme, že sme boli, a to aj vďaka tomu, že sme na to všetko boli pripravení. Hobbiton je totiž jedno za najčarovnejších miest aké sme videli. Veď posúďte sami…

Odporúčame:
Nový Zéland je plný zaujímavostí. Nechajte sa inšpirovať>>
Alternatíva k Working Holiday: Ako získať sezónne pracovné víza na Novom Zélande>>

Comments

comments

Comments are closed.