Cestovanie na vlastnú päsť: Ako na to?

Cestovanie na vlastnú päsť: Ako na to?

V minulosti bolo cestovanie na vlastnú päsť takmer nemožné, keďže prístup k rezervačným systémom mali len cestovné kancelárie. Dnes sa však dá všetko vybaviť jednoducho online, a tak cestovnú kanceláriu vôbec nepotrebujete. Cestovanie na vlastnú päsť je slobodnejšie a môže byť aj oveľa dobrodružnejšie, pričom v ponuke je celý svet.

Čo všetko potrebujete zariadiť a na čo treba myslieť ešte pred cestou?

V prvom rade je dobré mať aspoň základné informácie o krajine, do ktorej sa chystáte. Zistite si najmä aké sú podmienky vstupu do krajiny, teda či potrebujete víza, cestovný pas a spiatočnú letenku. Nemenej dôležité môžu byť informácie o povinnom či odporúčanom očkovaní, ak cestujete do exotických krajín. Tieto informácie môžete získať napríklad na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Ako si zabezpečiť dopravu?

Prvá vec, ktorú budete musieť zabezpečiť je doprava. Tu samozrejme závisí od cieľovej destinácie a typu dopravy. Ak sa chystáte cestovať autom je dobré si trasu aspoň predbežne naplánovať, zistiť ako fungujú spoplatnené cesty a diaľnice vo všetkých krajinách, ktorými prechádzate, v akom stave sú cesty a či je potrebné mať pri sebe aj medzinárodný vodičský preukaz. Užitočné môžu byť aj informácie o čerpacích staniciach a cenách pohonných hmôt v jednotlivých krajinách, odpočívadlách a zaujímavých miestach.

Do vzdialenejších krajín zrejme využijete leteckú dopravu. Dnes už žijeme vo svete lacných akciových leteniek, ktoré sú prístupné pre všetkých. Viac o nich sme písali v článku Ako ušetriť na doprave. Na internete nájdete množstvo rôznych predajcov leteniek, ktorí ich ponúkajú dokonca lacnejšie, ako by ste ich kúpili priamo na stránke leteckej spoločnosti. Ak sa nechcete preklikávať všetkými týmito stránkami, môžete využiť vyhľadávače ako Momondo alebo Skyscanner. My pri svojich cestách najviac využívame práve Skyscanner, pretože ponúka flexibilné vyhľadávanie, a tak nemusíte mať presne ujasnenú destináciu ani čas.

Jednoduché vyhľadávanie:
Zadajte základné údaje vyhľadávania
skyscanner-vyhladavanie
Vyberte si cieľovú krajinu a mesto, do ktorého chcete letieť
skyscanner-vyber
Z kalendára vyberte termín, kedy chcete letieť
skyscanner-kalendar
Vyberte si rezervačný portál, cez ktorý chcete letenku zakúpiť
skyscanner-agenti

V poslednom kroku vidíme viac rôznych rezervačných portálov (agentov), ktorí ponúkajú rovnakú letenku v rôznej cene. Môže sa však stať, že po rozkliknutí niektorého z nich sa cena ešte zmení. Suma môže stúpnuť aj v priebehu rezervácie ak si dokúpite nejaké extra služby či pripoistenia a ničím výnimočným nie je ani poplatok za platbu kartou.

Pri leteckej doprave netreba zabudnúť ani na dopravu na letisko a z letiska po prílete. Na každom letisku vás bude čakať množstvo taxikárov pripravených ponúknuť vám svoje služby. Štandardne je to však najdrahšia forma dopravy, a preto stojí za námahu zistiť si ako funguje verejná doprava. Vlaky či autobusy premávajú na letisko takmer v každom meste, takže by s tým nemal byť problém. Spoje si dokážete jednoducho zistiť aj cez Google Maps pri vyhľadávaní trasy.

Vyberte si ubytovanie

Rezervovať si ubytovanie je ešte jednoduchšie ako objednať letenku. Stačí prelustrovať vyhľadávače ako Trivago či priamo rezervačný portál Booking. Ponuka je vždy široká, takže vybrať si dokáže naozaj každý a máte tam vždy aj recenzie a fotografie, takže viete, do čoho idete. Osobne si vždy vyberáme izby, kde je bezplatné storno.

V súčasnosti však vystupuje do popredia služba Airbnb, vďaka ktorej môžete získať ubytovanie priamo u miestnych, ktorí prenajímajú voľné izby, apartmány či celé domy.

Zážitky bez cestovky

Ak sa obávate, že cestovaním na vlastnú päsť prídete o možnosti fakultatívnych výletov, ktoré ponúka cestovná kancelária, môžete byť v kľude. Obzvlášť na miestach s rozbehnutým turistickým priemyslom narazíte na množstvo sprostredkovateľov, ktorí ponúkajú rovnaké výlety ako cestovky a často aj za menej peňazí. My osobne nepatríme zrovna k fanúšikom fakultatívnych výletov, a keď niekam chceme ísť vždy hľadáme spôsob ako sa tam dostať po vlastnej osi. Mnohé turistické miesta sú totiž bežne dostupné aj mestskou dopravou a nie sme ani viazaní na skupinu iných turistov, vďaka čomu sme slobodnejší. Ak si chcete nejaký výlet či zážitok dopriať, nezabudnite si zistiť či v danej krajine fungujú zľavové portály, vďaka ktorým môžete ušetriť.

Keď už máte svoju cestu naplánovanú nezabudnite ani na cestovné poistenie. Ako všetko ostatné, aj cestovné poistenie sa dá vybaviť pohodlne, online. Treba si vybrať dobrú spoločnosť a dostatočné krytie. Ak teda idete napríklad do hôr, nezabudnite si zakúpiť poistenie, ktoré zahŕňa aj prípadný zásah horskej služby.

A na koniec nezostáva nič iné len sa tešiť ako to všetko dopadne. Upozorňujeme, že takéto cestovanie môže byť prudko nákazlivé a viesť k závislosti.

Comments

comments

Comments are closed.