

Digitálni nomádi. Stále viac o nich počuť, ale málokedy ich môžete doma stretnúť. Stále viac ľudí sa pýta, kto sú a ako si môžu dovoliť žiť celé mesiace či roky na exotických ostrovoch. A stále viac ľudí chce žiť ako oni. Teraz máte šancu ich spoznať a pýtať sa. Už 2. decembra odhalia (skoro) všetko. Na Festivale digitálnych nomádov v Brne.
Kto sú digitálni nomádi? Jedná sa o podnikateľov/živnostníkov/freelancerov, ktorí na svoju prácu potrebujú väčšinou len notebook a dobré internetové pripojenie. Cestujú po svete a počas svojich ciest pracujú a zarábajú.
My sme sa rozhodli trošku v predstihu vyspovedať jedného z organizátorov a prednášajúcich na festivale, digitálneho nomáda Jarka Mikeša. Dozviete sa ako sa dá zarábať a podnikať zo zahraničia, kto všetko sa môže stať digitálnym nomádom, či sa dá nomádiť aj s deťmi, ale aj aké sú pozitíva a negatíva života a práce na cestách.
Je život digitálneho nomáda trvalo alebo dlhodobo udržateľný? Nejde len o krátkodobý trend?
Osobne nevnímam digitálne nomádstvo ako trend, ale skôr ako nutnú evolúciu pracovného trhu. Keď sa nad tým zamyslíte, stále fungujeme v režime, ktorý sa tu nastavil priemyselnou revolúciou niekedy v roku 1775 za Márie Terézie. V tej dobe sa zaviedla 8-hodinová pracovná doba, dovolenka a mzda. Je až neuveriteľné, že tento model funguje dodnes.
Lenže v posledných 20 rokoch sa objavilo niečo revolučné. Vlastne sú to hneď dve veci. Internet a technológie. Prvýkrát v novodobej histórii sa tu objavil priestor pracovať, komunikovať a existovať úplne digitálne – na diaľku. Pracovný trh na to poriadne ešte nevie reagovať, rovnako tak ako zamestnávatelia. A tak tu začal vznikať fenomén, ktorý sa volá digitálne nomádstvo, čo tí prezieravejší určite očakávali.
Odpoveď teda znie, áno, celkom určite je dlhodobo udržateľný a naopak je potrebné sa pripraviť na nový štandard na pracovnom trhu. Teda schopnosť dištančne pracovať a komunikovať.
Celkom určite o niečo aj prídeme. Napríklad sa nebudeme osobne stretávať so spolupracovníkmi. Naopak môžeme získať väčšiu slobodu v osobnom a rodinnom živote. A namiesto 80% času v danom dni v práci s kolegami ho strávime napríklad s rodinou a najbližšími.
Podnikatelia musia veľa vecí riešiť aj fyzicky na úradoch. Je život digitálneho nomáda v tomto smere náročnejší?
Digitalizácia štátnej správy tu prebieha. Nie je to ešte perfektné, ale už tu je. Máme dátové schránky, veľa úkonov sa dá vyriešiť elektronicky. Online môžete podať daňové priznania, platiť dane aj komunikovať s úradmi.
Z času na čas je nutná osobná návšteva, ale do roka si trúfam povedať, že to bude jedna alebo dve. Aj to je ale riešiteľné. Môžeme dať niekomu napríklad plnú moc, aby nás na úradoch zastupoval.
Máme tieť možnosť si zriadiť post signum, elektronický podpis, ktorý umožňuje podpisovať napríklad aj zmluvy. Myslím teda, že sa to zlepšuje a určite bude ešte lepšie.
Viac o podnikaní zo zahraničia porozpráva priamo na festivale nomád Lubo Jurík alias SámSebePán.
Dá sa spojiť nomádsky a rodinný život?
To veľmi záleží na životnom štýle a tempe daného „digimáda“. Ja osobne mám dve deti. Niekoľkotýždňového syna Rya a dvojročnú Zoe. A samozrejme deti potrebujú určite stabilné prostredie pre svoj vývoj.
Myslím ale, že správny rodič si dokáže nájsť balanc medzi rodinným životom a tým pracovným. Takže za mňa je odpoveď taká, že jednoznačne rodina nie je a ani nemôže byť prekážkou.
O spojení rodinného a nomádskeho života bude na festivale prednášať Víťa Válka s rodinou.
Aké projekty alebo podnikateľské aktivity sú pre život digitálneho nomáda najvýhodnejšie alebo najlepšie?
Technicky to môže byť akékoľvek podnikanie. Pretože pokiaľ ste v roli majiteľa projektu či firmy, ste v riadiacej funkcii. V tomto prípade môžete čokoľvek outsourceovať a fyzická prítomnosť môže byť nahradená.
Ničmenej digitáne nomádstvo je spojené a vzniklo primárne vďaka moderným technológiám a internetu. Teda akákoľvek profesia, typ podnikania, ktoré sú v tomto spojení, aj keď len okrajovo, sú veľmi vhodné.
Najčastejšie sú ale digitálnymi nomádmi programátori, marketéri, majitelia firiem, školitelia, grafici, analytici atď. Najnovšie pribúdajú napríklad aj právnici, účtovníci, prekladatelia alebo aj fitness tréneri.
Na festivale sa dozviete aj ako funguje obchod na diaľku, o ktorom bude rozprávať David Kolář. A o low-costových internetových projektoch porozpráva samotný Jarek Mikeš.
Aké sú najväčšie pozitíva a negatíva života na cestách?
Ako negatívum, aspoň u mňa, je hrozná náročnosť na energiu. Čakanie na letiskách, v prístavoch, na staniciach, ale aj v autách je energeticky veľmi náročné. Pokiaľ máte rodinu a deti, je to doslova adrenalínová jazda. Chápem ale, že niekto toto priamo vyhľadáva. Ja osobne to beriem ako negatívum.
Toho dobrého je našťastie oveľa viac. Pozitívum je osobnostný rozvoj a nadhľad nad životom. Každý cestovateľ vďaka skúsenostiam a zážitkom z najrôznejších krajín je potom často nad vecou. A napríklad také žabomyšie vojny na politickej scéne vôbec nerieši. A pokiaľ viete ako zle sa majú inde na svete, odrazu si začnete vážiť to, čo už máte.
Toto je dôvod, prečo svoje deti chcem tlačiť k životnému štýlu, kde prácu spoja s cestovaním po celej planéte.
O svetlých aj tmavých chvíľkach digitálneho nomáda bude na festivale prednášať digitálny nomád Adam Marčan.
Aké praktické zručnosti musí mať každý digitálny nomád?
Nemyslím si, že musí mať nejaké extra zručnosti. Vlastne áno, schopnosť improvizovať.
——————————————————————————–
Okrem podobných tém sa na Festivale digitálnych nomádov dozviete mnoho užitočných informácií o živote a práci v zahraničí, inšpirujete sa príbehmi skutočných nomádov a spoznáte nových, podobne naladených ľudí. Na workshopoch sa naučíte viac o písaní textov (copywritingu), tvorbe internetových stránok alebo o predajných weboch.
Jedná sa o prvý festival svojho druhu v Českej republike. Viac informácií nájdete na internetovej stránke www.festivalnomadu.cz alebo Facebooku.
Pri kúpe vstupeniek zadajte kód NOMADI a získate 10% zľavu.