Dobrovoľníctvo – spôsob ako spoznať krajinu a ešte pri tom ušetriť

Dobrovoľníctvo – spôsob ako spoznať krajinu a ešte pri tom ušetriť

Pri cestovaní máte len pár základných nákladov – doprava (v prípade, že necestujete výlučne stopom), ubytovanie (ak nevyužívate coachsurfing) a strava (jedlo musí aspoň občas kúpiť každý). Ak navyše radi zažívate niečo extra, miniete nejaké tie eurá aj na platené výlety. Na všetkom tomto sa však dá ušetriť v prípade, že nemáte problém trochu pracovať. Ak teda hovoríme o dobrovoľníctve, v tomto prípade máme na mysli pomoc/prácu výmenou za ubytovanie, stravu resp. zážitok či skúsenosť.

Wwoofing, HelpX, Workaway

Celosvetovo známy Wwoofing, HelpX či Workaway vám dajú možnosť nielen ušetriť peniaze, ale aj vidieť danú krajinu z novej perspektívy, spoznať miestnych a žiť život tak, ako ho žijú oni. Zvyčajne dostanete za dve hodiny práce ubytovanie, za štyri hodiny aj stravu. Tieto podmienky sa však môžu značne líšiť v závislosti od hosťujúcej farmy či rodiny. Rovnako rozdielny je aj typ či podmienky práce. Ponuka je však v mnohých krajinách široká, a tak si môžete vybrať to, čo vám najviac vyhovuje. Môže sa stať, že natrafíte na niekoho, kto chce len venčiť psa či strážiť dom počas dovolenky a vy tak budete mať množstvo času na svoje aktivity. Nájsť sa tu dajú aj lode, s ktorými sa výmenou za prácu môžete plaviť. (Ak chcete vedieť viac o plavbách prečítajte si náš blog Ako stopnúť loď). Na druhej strane, v niektorých rozvojových krajinách môžu od vás navyše požadovať drobný príspevok na stravu.

Ako na to?

Pozrite si uvedené stránky, hosťujúce rodiny či farmy a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Wwoofing je o pomoci na organických farmách, HelpX či Workaway majú pestrejšiu ponuku, nájdete tam farmy, hotely, rodiny či lode. Registrácia je zdarma, ak však chcete sami niekoho osloviť musíte zaplatiť poplatok vo výške cca 20€, ktorý vám umožní prístup ku kontaktným informáciám všetkých členov na dva roky. V porovnaní s neskôr ušetrenými nákladmi to naozaj nie je veľa.

Vytvorte si dobrý profil, v ktorom napíšete všetky svoje zručnosti a skúsenosti. Napíšte tiež, čo vás baví a nezabudnite priložiť pár svojich fotiek. Dajte si záležať, váš profil je vaša jediná vizitka. Je to ako so životopisom. My sme zvykli vždy svoj profil mierne upraviť podľa ponuky, o ktorú sme sa práve uchádzali.

My sme si mohli užiť aj ubytovanie vo vlastnej chatke
My sme si mohli užiť aj ubytovanie vo vlastnej chatke

Keď už máte všetky formality za sebou, môžete začať posielať žiadosti. Tu v podstate platí to isté, čo pre váš profil či žiadosť o zamestnanie. Dajte im vedieť prečo chcete ísť práve k nim aj prečo by vás mali zobrať. Napíšte aj ako dlho by ste chceli zostať. Niektoré vychytené miesta majú dobrovoľnícke pozície rezervované aj na týždne či mesiace dopredu, inokedy zoženiete miesto aj zo dňa na deň. Ak však viete kam presne chcete ísť, nenechávajte si to na poslednú chvíľu, aby ste o tie naj možnosti neprišli.

Niekedy ide len o výmenný obchod, často sú však tieto formy dobrovoľníctva chápané ako príležitosť stať sa súčasťou niečej rodiny a zažiť tak skutočný život v ich krajine.

Ako ušetriť na zážitkoch

Aj keď si myslíme, že na dobrých zážitkoch šetriť netreba, existuje možnosť ako získať oboje, teda užiť si nejaký drahý výlet, ale neminúť naň žiadne peniaze. Odpoveďou je opäť dobrovoľníctvo. Ak teda máte nejaký komerčný výlet či atrakciu, ktorú by ste naozaj chceli absolvovať (napr. plavba loďou, potápanie, pozorovanie divokej zvery, návšteva lunaparku či lyžovačka v dobrom stredisku…), ale nechcete za to vysoliť toľko peňazí, informujte sa priamo na mieste o dobrovoľníckych možnostiach. V niektorých spoločnostiach je pomerne bežnou praxou brať ľudí na výlet výmenou za pár hodín práce. Netvrdíme, že to funguje úplne všade, za opýtanie však nič nedáte.

A ešte jedno dôležité upozornenie na záver: v niektorých krajinách (napr. Nový Zéland, Austrália…) sa aj dobrovoľníctvo považuje za prácu, a to znamená, že by ste mali mať aj platné pracovné víza v tej krajine. Ťažko si síce predstaviť, že by vás v nejakej rodine naháňal imigračný úradník, ale rozkaz znel jasne, a tak pri vstupe do danej krajiny radšej svoje dobrovoľnícke zámery úradníkom neprezrádzajte.

Hra so psami - aj tak môže vyzerať pomoc v rodine
Hra so psami – aj tak môže vyzerať pomoc v rodine

Comments

comments

Comments are closed.