

Za exotikou sa oplatí vycestovať. Prešli sme južný Pacifik a zostali sme v nemom úžase. Pláže, ľudia, kultúra. Našli sme tam všetko, po čom túži nejeden cestovateľ či milovník dovoleniek v tropických rajoch. Veríme, že raz by sa nádherné ostrovy Tichomoria mohli stať dovolenkovou destináciou dostupnou aj pre Slovákov.
Kedysi dávno sa považovala za exotiku prakticky akákoľvek dovolenka pri mori. Už nad cestou do Španielska sme híkali, že ako to je ďaleko. Neskôr sa však cestovateľské chute rozšírili o priľahlé kontinenty a Slováci začali bežne chodiť do Tuniska, Egypta či Turecka. A postupne ideme ďalej.
Vzdialená exotika je stále dostupnejšia
V posledných rokoch došlo k rozmachu cestovania do juhovýchodnej Ázie. Sociálne siete zaplavujú fotky z Thajska, Bali či Filipín. Z opačnej strany sveta sa stáva pomerne bežnou destináciou napríklad Kuba a v Indickom oceáne je to Zanzibar, Srí Lanka, ale aj Maledivy či Seychely.
Aj Slováci si doprajú viac exotiky ako ponúkajú pláže v Taliansku či na Balkáne. Vďačíme tomu najmä väčšej dostupnosti lacných letov do týchto destinácií z Európy. Dá sa však očakávať, že postupne nám ani tieto nové dovolenkové krajiny nebudú dosť a pôjdeme za exotikou ešte ďalej. Stane sa raz aj exotický južný Pacifik novým dovolenkovým hitom?

Ostrovy Ha’apai sú plážovým rajom
Na Fidži môžete letieť aj z Prahy
V súčasnosti sú tieto krajiny dostupné najviac pre turistov prichádzajúcich z Austrálie či Nového Zélandu. Slováci a Česi, ktorí sa vyberú na ostrovy južného Pacifiku, tam tiež väčšinou prichádzajú z okolitých krajín. Podobne sme to urobili aj my, popri ceste po Novom Zélande sme zatúžili po panenských plážach a netradičných zážitkoch. Veď keď už je človek na opačnej strane sveta, oplatí sa vidieť z nej čo najviac.
Južné Tichomorie je však jednoducho dostupné aj z Európy. Na exotické Fidži dnes môžete letieť so spoločnosťou Korean Air aj z Prahy či Viedne, a to len s jedným prestupom. Len na cestu tam si treba vyhradiť celý deň, môžete si ju však spestriť návštevou juhokórejského Soulu. Cena takejto letenky sa momentálne pohybuje od 1000 eur. Lety do južného Pacifiku však z iných európskych letísk môžu byť aj pod 700 eur.
Ak by sa takáto cena začala objavovať aj z letísk blízko Slovenska, možno by to začalo byť pre Slovákov zaujímavé, myslí si Dušan Kráľ, odborník na letenky z portálu KadeTade.com. Veľký boom okolo južného Tichomoria však zatiaľ nepredpokladá.
Problémom podľa neho je málo konkurencie medzi leteckými spoločnosťami. Momentálne je na trhu veľmi málo aeroliniek, ktoré by podobné lety ponúkali, a tak nie je dôvod tlačiť ceny nižšie. „Občas sa nájde nejaká zaujímavá ponuka, ale nie je to ako na linkách napr. do USA alebo Thajska, kde sa pomaly jedna akcia strieda s druhou,“ hovorí.

Southsea Island, Fidži
Dôležitá je cena, nie krajina
Pri letoch do exotiky sa rozhodujeme na základe akciových ponúk. „Len veľmi málo ľudí má za cieľ len jednu destináciu a čaká na akciovú ponuku,“ dopĺňa. Drvivá väčšina ľudí sa pri kúpe leteniek rozhoduje podľa ceny, nie podľa krajiny. „Lacnejšie letenky a viac akcií býva práve do severného Pacifiku,“ upozorňuje Kráľ.
Málokto si však uvedomuje, že práve juh Tichého oceánu patrí ku skutočným dovolenkovým lahôdkam, a preto by sa ostrovy mohli v budúcnosti dostať viac do povedomia cestovateľov.
Cesta za najkrajšími plážami
Ostrovy Polynézie či Melanézie majú svojim návštevníkom čo ponúknuť. Určite si tam prídu na svoje milovníci plážovej turistiky. Biely piesok, dokonale čistá voda a minimum turistov robia z exotických ostrovov hotový raj na zemi. My to môžeme len potvrdiť. Počas nášho pobytu v Tichomorí sme si pláže užívali sami. Žiadni miestni, žiadni ďalší turisti.

Dokonalá pláž len pre nás (ostrov Uoleva, Tonga)
Viaceré pláže južného Pacifiku boli neraz vyhlásené za tie najkrajšie na svete. Najzvučnejšie mená v oblasti sú ostrovy Tahiti či Bora Bora vo Francúzskej Polynézii alebo Fidži pozostávajúce z viac ako 300 ostrovov. Nájsť sa tam však dá oveľa viac.
Fantastické pláže ponúkajú aj Cookove ostrovy, Samoa, či Tonga, kde si dokonca môžete zaplávať s veľrybami. Nielen pláže, ale aj najprístupnejšie aktívne sopky chŕliace lávu zas nájdete na Vanuatu. Mnohé z juhopacifických ostrovov ponúkajú aj kultúrne či gurmánske zážitky.
A čo na to hovoríte vy? Dali by ste sa nahovoriť na cestu do južného Pacifiku?

Nad kráterom sopky Marum, ostrov Ambrym (Vanuatu)