

“Bula!” Pozdrav, ktorý na Fidži začujete snáď na každom kroku. Ak sa rozhodnete túto melanézsku krajinu navštíviť, pripravte sa na dokonalé pláže, indickú kuchyňu, vždy usmievavých Fidžijcov a ich vlastné vnímanie času. Ostrovy Fidži patria k najznámejším destináciám južného Pacifiku. Rozvinutý turizmus a pláže, ktoré nadchli aj mnohých filmárov, sú veľkým lákadlom pre státisíce dovolenkárov a cestovateľov ročne. My sme sa ich rozhodli preskúmať tiež, a tak vám prinášame pár praktických postrehov a tipov z našej cesty.
Ako sa na ostrovy dostať
Dnes už Tichomorie nie je až také nedostupné ani pre cestovateľov z Európy. Letecky sa tam viete dostať napr. z Prahy či Viedne so spoločnosťou Korean Air. Cena leteniek je zvyčajne od 1000 eur vyššie. V akcii alebo z iných európskych letísk je však možné nájsť let aj za 700 eur. V poslednej dobe sa celkom často objavujú akciové letenky na Fidži zo Singapuru alebo Hong Kongu a dostať sa dnes výhodne z Európy do Ázie je pomerne jednoduché. Navyše môžete spojiť dve zaujímavé destinácie v jednej dovolenke. Lacné lety sa dajú zohnať aj z Austrálie alebo z Nového Zélandu.
Neprehliadnite článok: Exotický južný Pacifik – stane sa raz dovolenkovým hitom?
Ostrovy majú aj vlastné aerolinky Fiji Airways, ktoré majú bohatú ponuku letov do Ázie, Ameriky ale aj do iných krajín južného Pacifiku, takže sa môžete pomerne lacno dostať aj na iné ostrovy v oblasti a vyťažiť tak maximum zo svojej cesty po Tichomorí. Pri bookovaní letu vás niekedy môže zaskočiť, že cena letenky na Fidži je podstatne nižšia ako cena letenky z ostrovov. Je to kvôli 200-dolárovej “departure tax”, čiže dani, ktorá sa platí pri odchode z krajiny a už je zahrnutá v cene letenky.
Občania Slovenskej republiky nepotrebujú na vstup do krajiny víza, ale je nutné sa preukázať letenkou z Fidži.
Čo ponúka hlavný ostrov
Na hlavnom ostrove Viti Levu sa nachádzajú dve medzinárodné letiská, ktoré sa zrejme stanú aj vašou vstupnou bránou na Fidži. Je to letisko v hlavnom meste Suva alebo v meste Nadi. Nám sa zdá byť lepšia voľba letisko v Nadi, ale záleží aj kam na ostrovy chcete ďalej pokračovať. Pri Nadi sa nachádza Wailoloa, ktorá sa vďaka mnohým možnostiam lacného ubytovania stala rajom backpackerov. Jazdí odtiaľ aj miestny autobus priamo do centra mesta.
V centre Nadi sa pripravte na záplavu Indov a na mnoho lacných čínsko-indických reštaurácií, obchodov a cestovných kancelárií ponúkajúcich výlety po okolitých ostrovoch. Mestá na Fidži veľa zaujímavostí neponúkajú, a tak je lepšie sa odtiaľ presunúť niekam inam. Možností je pritom viac.
Asi najlacnejšie vás vyjde ak sa budete zdržiavať len na hlavnom ostrove Viti Levu. Okolo celého ostrova je hlavná cesta, po ktorej jazdia miestne autobusy. Sú lacné a chodia pomerne spoľahlivo. Niektoré fungujú ako “expresy” a majú teda menej zastávok, sú ale o niečo drahšie.
Ak ste však prišli na Fidži kvôli katalógovým plážam, hlavný ostrov vás zrejme neuspokojí. Za najkrajšiu pláž je tam vyhlásená Natadola Beach. Dostanete sa tam aj autobusom, ten vás však dovezie len na rázcestie hlavnej cesty, čo je ešte asi 8 km od pláže. Odtiaľ si môžete chytiť niektorý minivan smerujúci k pláži. Pridajte sa k miestnym, ktorí tam idú, inak by vás to mohlo vyjsť dosť draho.
Už pri vstupe na pláž sa pripravte na obchodníkov predávajúcich rôzne suveníry, poskytujúcich masáže a jazdu na koni. Samotná pláž je pekná, ale nemožno ju porovnať s tými na malých ostrovoch Fidži.

Natadola Beach

Natadola Beach
Veľkú časť južného brehu ostrova tvorí Koralové pobrežie (Coral Coast). Pomaly chátrajúce hotely a turistické atrakcie tam však vyzerajú akoby tie najlepšie časy mali už dávno za sebou. Na druhej strane si tam oddýchnete od ruchov miest, turistov aj plážových predavačov.

Koralové pobrežie
Hlavný ostrov ponúka možnosti aj pre milovníkov turistiky. Najpríťažlivejší je v tomto smere Národný park Koroyanitu. Možnosti verejnej dopravy sú dosť obmedzené, keďže mnohé cesty vo vnútrozemí nie sú asfaltové, a tak je potrebné zabezpečiť si dopravu terénnym autom. Pre viac informácií o trekoch sa môžete obrátiť na turistické informačné centrum Tourism Fiji.
Na malé ostrovy za dokonalými plážami
Mnoho dovolenkárov prichádzajúcich na Fidži smeruje rovno na ostrovy Mamanucas alebo Yasawas. Tieto skupiny ostrovov sa nachádzajú na západe a severozápade od Viti Levu a ponúkajú jedny z najkrajších pláží na svete. Mnohé z ostrovčekov sú miniatúrne a prakticky neobývané. Na niektorých je postavený len jeden rezort pre turistov, preto je cestovanie po nich bez vlastnej lode alebo využitia služieb miestnych cestoviek častokrát priam nemožné. Ich návšteva však stojí za to.
Východiskovým bodom pre cestu na ostrovy je prístav Denarau pri meste Nadi odkiaľ vypláva turistický trajekt na ostrovy. Do prístavu sa môžete dopraviť miestnym autobusom zo stanice v Nadi. Medzi najpopulárnejšie ostrovy skupiny Mamanucas patria Southsea, Bounty, Treasure, Beachcomber, Mana, Castaway a Malolo. Jedná sa viac menej len o turistické ostrovy s jedným alebo viacerými rezortmi. Bez predchádzajúcej rezervácie ubytovania alebo jednodňového výletu sa na ne ani nedostanete.
Najlacnejšie spomedzi nich vychádza ostrov Mana, na ktorý sa dá dostať aj miestnou loďou priamo z pláže vo Wailoloa a má aj niektoré “lowcost” možnosti ubytovania. Ceny sú však stále dosť vysoké, a to aj v prípade, že by ste na ostrove chceli kempovať.
Ku skupine Mamanucas patrí aj neobývaný ostrov Monuriki (Modriki), na ktorom sa nakrúcal slávny Stroskotanec s Tomom Hanksom. Môžete si tam urobiť výlet loďou. Vzhľadom na vysoké ceny ubytovania môže byť jednodňový výlet po blízkych ostrovoch vynikajúca voľba pre lowcost cestovateľov. Aj na týchto tour sa dá výrazne ušetriť, ak si ich rezervujete cez zľavový portál Bookme, kde sú bežne 50%-né zľavy. V cene je zvyčajne zahrnutý odvoz do/z prístavu a niekedy aj obed a neobmedzené nápoje.
Spomedzi týchto výletov je veľmi populárna jednodňová tour na Southsea Island, ktorý je najbližšie pri hlavnom ostrove, má krásnu pláž, zadarmo kajaky a šnorchlovacie potreby a kultúrnu šou počas obeda.
Menej turistické sú o niečo vzdialenejšie ostrovy skupiny Yasawas. Tu je populárnou destináciou najmä originálna (filmová) Modrá lagúna. Yasawas ponúkajú rozdielnu skúsenosť oproti Mamanucas, keďže sa nejedná len o ostrovy s rezortmi, ale aj s dedinkami, kde žijú miestni. Ubytovanie si tak môžete zabezpečiť aj v niektorom z “homestay” a mať tak trochu autentickejší zážitok.
Ak máte dostatok času a ste dobrodružnej povahy, môžete skúsiť stopnúť si loď. Na Fidži sa nachádza veľmi veľa plachetníc, a tak je dobrá šanca, že niekto bude potrebovať posádku.

Southsea Island

Mana Island

Castaway Island
Mimo turistických chodníkov
Ak sa chcete dostať mimo turistických trás a spoznať skutočné Fidži a jeho pôvodných obyvateľov, ideálnou voľbou môže byť druhý najväčší ostrov zvaný Vanua Levu na severe alebo ostrovy Kadavu na juhu.
Pri cestovaní po odľahlejších častiach by ste si mali dať pozor aj na určité zvyky, ktoré sa tam stále praktizujú. Na vstup do dediny je často potrebný súhlas miestneho šéfa/náčelníka dediny pričom by ste pri žiadosti mali mať aj tradičný dar označovaný ako sevusevu.
Najčastejšie sú to korene rastliny kava, z ktorých sa vyrába tradičný omamný nápoj. Používa sa aj na privítanie hostí. Ceremónia okolo pitia kavy je veľmi zaujímavou skúsenosťou, najmä ak je úprimná a vy sa potom stanete súčasťou ich rodiny.
My sme mali možnosť zažiť to v dedine Rokovuaka na východe ostrova Viti Levu, kam sme omylom zablúdili. Ujali sa nás miestni chlapci, zobrali nás za šéfom dediny, vozili nás na koni, ukázali nám ako žijú a ako ich v minulosti zasiahol cyklón a večer nám pripravili chutnú večeru a ozajstnú ceremóniu pitia kavy. Turistov v dedine nevideli niekoľko rokov, a tak z nás mnohí boli veľmi nadšení. Doteraz nás mrzí, že sme nemali so sebou skutočné “sevusevu”, len nejaké drobnosti, ktoré sme im potom podarovali.
Zabudnutú dedinku Rokovuaka by ste na turistickej mape hľadali márne. Ale úprimné stretnutie s miestnymi ľuďmi a ich kultúrou bolo napokon našim najlepším zážitkom z Fidži, a to nedokázali prekonať ani tie najkrajšie a najdokonalejšie pláže.
Inšpirujte sa aj našimi fotografiami v článku: Nechajte sa zlákať pestrofarebným Fidži>>

Dedinka Rokovuaka, Viti Levu, Fidži

Ľudia z dedinky Rokovuaka boli úžasní

Žena z dediny Rokovuaka, Fidži

Rokovuaka, Fidži

Takto sa pripravuje kava

Takto sa pije kava

Pitie miestnej kavy bola hotová udalosť