Foto: Zažite Sydney a nemíňajte pritom peniaze

Foto: Zažite Sydney a nemíňajte pritom peniaze

Veľkolepé, úchvatné, vibrujúce, rušné… Austrálske mesto Sydney je cieľom miliónov turistov ročne a nie sú to len známe dominanty, ktoré ich tam lákajú. Sydney ponúka aj krásne pláže a pobrežie, kultúru či hory. Nechajte sa aj vy zlákať našimi fotografiami. Okrem nich vám prinášame aj pár praktických tipov, kde môžete ušetriť a čo by ste si mali ísť pozrieť.

Letisko: Ako sa naň a z neho dostať?

Po prílete na letisko budete zrejme riešiť, ako sa z neho dostať. Taxíky do centra mesta sú dosť drahé a vlaky tiež nevychádzajú najlacnejšie. Je to preto, lebo zastávky na letisku sú súkromné, a tak si za lístok do mesta zaplatíte asi 16 AUD, čo je niekoľkonásobok bežnej tarify. Ak vám teda nevadí krátka prechádzka na najbližšiu zastávku, za cestu do mesta môžete zaplatiť menej ako 4 AUD. Pozn. reálne to trvá kratšie ako uvádza Google.

Trasa z letiska (International Terminal) na stanicu Wolli Creek>>

Trasa International Terminal - Wolli Creek

Ak plánujete cestu na domáci terminál, resp. z neho, môžete ísť na zastávku Mascot. Od letiska je vzdialená len asi 15 minút chôdze, ale ušetriť vám môže aj 13 dolárov.

Trasa z letiska (Domestic Terminal) na stanicu Mascot>>
Trasa Domestic Terminal - Mascot

Na letisku v Sydney nás prekvapilo, že je v noci zatvorené. Ak sa rozhodnete tam stráviť napríklad noc pred odletom, mali by ste na to myslieť. Medzinárodný terminál je zatvorený od 23:00 do 3:00, domáci od 23:00 do 4:00. Na medzinárodnom termináli je otvorená malá miestnosť, kde sa nachádzajú všetci letiskoví spáči, domáci terminál je však zatvorený úplne. V jeho blízkosti sa nachádza nonstop prevádzka McDonald’s, kde sme dostali extra hnusné hamburgery, ale bolo tam teplo a wifi zdarma.

Viac tipov ako pri  cestovaní ušetriť nájdete v článku Ako ušetriť na doprave>>

Ako sa pohybovať po Sydney?

Ak plánujete využívať verejnú dopravu, zaobstarajte si kartu Opal. Keď sme boli v Sydney naposledy (júl 2016) bola zdarma a získali sme vďaka nej výhody. Najväčším benefitom je, že s ňou cestujete lacnejšie ako s papierovým lístkom. Získate ju takmer na každej stanici a v rôznych stánkoch a obchodíkoch. Kompletný zoznam aj mapu predajcov nájdete tu, ale zvyčajne postačí ak sa trošku rozhliadnete po okolí a určite uvidíte na niektorom obchode ich značku. Využiť ju môžete pri cestách vlakom, autobusom aj trajektom. Harmonogram verejnej dopravy aj tarify konkrétnych spojov nájdete na tejto stránke. Po centre mesta sa môžete pohybovať aj pešo. Všetky najvychytenejšie atrakcie sú blízko seba.

Užite si Sydney bez míňania peňazí

Hovorí sa, že tie najlepšie veci v živote sú zadarmo. To platí aj v Sydney. Prechádzka centrom okolo St. Mary’s Cathedral cez Royal Botanic Garden k Sydney Opera House a potom cez The Rocks na Harbour Bridge. Všetky turistické magnety zvládnete obehať pešo a neminiete pritom ani cent. Daždivý deň môžete stráviť v Museum of Contemporary Art, Art Gallery of New South Wales či Australian National Maritime Museum. O všetkých možnostiach sa môžete informovať v turistickom informačnom centre. Jedno nájdete v centre priamo na The Rocks. Ak by ste mali chuť na nejakú platenú tour či atrakciu, pozrite si predtým zľavový portál.

Článok pokračuje pod fotogalériou


Ak chcete zažiť aj niečo výnimočné, načasujte si svoju návštevu Sydney na niektorý z festivalov. My sme si tam v júli počkali na slávny festival svetla, hudby a nápadov zvaný Vivid Sydney. Každý večer mesto žiarilo farbami a umeleckými inštaláciami, ulice sa naplnili ľudmi. Koná sa každý rok a trvá približne mesiac. Ak si chcete tento festival v kľude vychutnať, vyhraďte si naň aspoň dva dni.

Článok pokračuje pod fotogalériou

S typickou austrálskou faunou a flórou sa môžete stretnúť aj vo veľkomeste. V Royal Botanic Garden nenájdete len austrálske a svetové rastlinstvo, ale aj papagáje ako napríklad hlučné vtáky kakadu, ktoré sa tu nachádzajú naozaj vo veľkom. Nie aby ste ich kŕmili, môže to uškodiť ich zdraviu. Ak chcete uvidieť aj kengury, stačí zájsť mimo mesta, do niektorého z priľahlých parkov. Najlepší čas na pozorovanie je podvečer, pri západe slnka. Vtedy sa totiž chodia kŕmiť. Na najvhodnejšie miesta sa opýtajte v informačnom centre. S koalami v okolí Sydney to bude zrejme ťažšie, v meste je však veľa parkov, kde sa k nim môžete dostať naozaj blízko, musíte však za to zaplatiť.

Článok pokračuje pod fotogalériou

Na svoje si tu prídu aj milovníci pláží a surfovania. Na preslávenú Bondi Beach sa z centra mesta dostanete autobusom. Ak vás chytí hlad, cestou na pláž si môžete urobiť krátku prestávku na Bondi Junction. Na pešej zóne nájdete pasáž s čínskym jedlom, ktoré bolo najlacnejšou možnosťou stravovania, akú sme našli. Ak vám vylihovanie na jednej pláži príliš nevyhovuje, vydajte sa na prechádzku okolo pobrežia. Chodník vedúci cez množstvo rôznych, rovnako krásnych pláží vás dovedie až do Coogee, odkiaľ sa môžete odviezť autobusom späť do mesta. Krásne pláže však nájdete aj na severe Sydney. Keď už sa ocitnete v tých končinách, rozhodne by ste nemali vynechať Sydney Harbour National Park v Manly, kde uvidíte nielen krásne pobrežie, ale aj jeden z top výhľadov na mesto. Do Manly jazdí trajekt, ktorý sám o sebe patrí k turistickým atrakciám najmä kvôli výhľadom, ktoré z neho máte. Za jednu cestu zaplatíte približne 7 AUD a preveziete sa 30 minút.

Článok pokračuje pod fotogalériou


Ak túžite zazrieť aj nejaké kopce, v blízkosti Sydney sa nachádza Národný park Blue Mountains. Vlakom sa odveziete do mestečka Katoomba. Miestnou verejnou dopravou sa potom dokážete dostať priamo k vyhliadkam na hory, ani pešo to však nie je ďaleko. V národnom parku si môžete vybrať z niekoľkých možností, krátkych či dlhších trekov. Najslávnejším vyhliadkovým bodom sú Tri sestry – tri skaly, ku ktorým sa viaže aborigénska legenda.

Comments

comments

Comments are closed.