

Viete si predstaviť, že by ste si namiesto sprchy u seba doma, vliezli do horúcej vane nahí s kopou Japoncov? My už vieme. V dedinke Nozawa Onsen sa pre nás tento japonský zvyk stal súčasťou bežného života. A odporúčame to každému návštevníkovi krajiny vychádzajúceho Slnka.
Áno, spočiatku je to dosť čudné. Už len predstava, že by sme mali sedieť nahí vo vani či bazéniku s inými ľuďmi sa nám zdala dosť úchylná a trvalo nám to viac než dva týždne, než sme sa odhodlali to vyskúšať prvýkrát. Postupne sme si však zvykli a teraz to považujeme za súčasť bežného života tu v Nozawa Onsen. V mnohých domoch kúpeľne so sprchou či vaňou ani nenájdete, a tak jediná možnosť ako vykonávať každodennú hygienu je onsen.
Japonci, ale aj mnohí expati nedajú na ne dopustiť a považujú ich za jednu z top vecí, ktoré možno v Japonsku zažiť. Termálna voda z horúcich prírodných prameňov môže mať vďaka vysokému obsahu rôznych minerálov liečivé či blahodárne účinky. A keď aj nie, aspoň vás na niekoľko hodín poriadne zahreje. To oceníte najmä v zime.

Budova tradičného onsena v dedinke Nozawa Onsen.
Onsen a prísna etiketa
Ich používanie sa viaže na pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Zoberiete si so sebou malý uterák, mydlo, resp. sprchový gél, šampón, kondicionér… Jednoducho všetko čo potrebujete a používate aj v sprche. Japonci sa tam bežne aj holia či umývajú zuby.
Každý onsen má, samozrejme, stritkne oddelenú mužskú a ženskú časť. Po vstupe do miestnosti sa musíte vyzuť a topánky si odložiť na spodnú poličku. Keď sa vyzlečiete, zoberiete si malé vedro, ktoré slúži na oplachovanie. Pri umývaní by ste mali sedieť, aby ste vodou neošpliechali všetko a všetkých naokolo. Pooblievate sa vodou z onsena, ktorú v prípade potreby môžete zmiešať so studenou vodou z kohútika. Keď sa poumývate mydlom a opláchnete, ste dokonale pripravení na kúpeľ.

Pred kúpeľom sa treba poriadne umyť
Mnohé z prírodných onsenov sú naozaj veľmi horúce, takže veľa času tam zrejme nestrávite. Môžete však niekoľkokrát vyliezť von z kúpeľa a zase späť. Ak už chcete ísť preč, posledným krokom pred osušením je kúpeľ. Pred odchodom by ste sa teda už nemali oblievať vodou, ale vyliezť priamo z onsena, osušiť sa ešte pred vstupom na drevené podložky, obliecť a ísť.
Hovorí sa lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, a tak pripájame aj onsenové video našich známych (video je v angličtine):
Toto sú len základné pravidlá, ako to v onsenoch chodí. Okrem toho je tam zákazané jesť a piť či robiť hluk. Onseny sú miestom nielen pre hygienu, ale aj pre relax. V kúpeli sa nemáte ponárať ani si namáčať hlavu či vlasy. K najtradičnejším pravidlám patrí aj zákaz pre ľudí s tetovaním. Dnes už však nájdete aj onseny, kde im tetovanie nebude prekážať.
Za luxus si priplatíte
Okrem takýchto jednoduchých onsenov však v Japonsku nájdete aj niektoré veľmi moderné a luxusné. Za tie si však aj treba zaplatiť. Tie luxusnejšie vás môžu vyjsť aj viac ako 1000 yenov. Vstup nebýva nijak obmedzený časom. Štandardom v platených onsenoch sú sprchy. Nemusíte sa teda oblievať vodou z vedra, ale jednoducho použijete sprchu. Väčšinou sú však otvorené, takže sa sprchujete hneď vedľa niekoho iného.
Vo väčších a luxusnejších onsenoch nájdete aj viac bazénov či výriviek s rôznou teplotou vody a účinkom. Súčasťou môže byť aj sauna či vonkajší onsen. Štandardom sú aj hygienické potreby zdarma.
My navyše odporúčame zobrať si so sebou pre istotu aj fľašu s pitnou vodou. Z vysokej teploty sa vám môže jednoducho zatočiť hlava, a to najmä ak máte problémy s krvným tlakom. Prísunom tekutín tieto vplyvy eliminujete. Pri cestovaní do zahraničia tiež nezabudnite na cestovné poistenie. Jednoducho a rýchlo si ho môžete zariadiť na portáli Rychlepoistenie.sk
Vedeli ste, že v Japonsku aj opice majú onseny? Prečítajte si viac v článku Snežné opice si v Japonsku užívajú horúce kúpele>>