

Zažite Japonsko ako z obrázka. Na jar, počas sezóny kvitnúcich čerešní (sakúr) sa krajina kompletne mení. Biele a ružové stromy zafarbia parky a chrámy či hrady sú ešte príťažlivejšie ako inokedy. Niektoré miesta sú však o niečo výnimočnejšie než iné. Vysoká koncentrácia kvitnúcich stromov ale znamená aj vysokú koncentráciu ľudí. Turistov aj miestnych. Na ktoré miesta sa teda oplatí pozrieť, keď sú divé čerešne v plnom rozkvete?
Ak návštevu Japonska plánujete práve v jarnom čase, nemali by ste zabudnúť na predpoveď kvitnutia sakúr. Svoj itinerár si môžete naplánovať práve podľa neho a podľa tých najlepších miest na pozorovanie. Ubytovanie v mestách je dobré riešiť v predstihu, môže byť totiž vypredané aj týždňe dopredu.
Tokio ako najlepšia prvá zastávka
Hlavné mesto Tokio je prvou zastávkou väčšiny cestovateľov po Japonsku. Začiatkom apríla tu nájdete aj niektoré skvelé miesta, kde možno sakury obdivovať. Za jedno z najlepších sú vyhlásené záhrady Shinjuku Gyoen National Garden.
Keďže v čase nášho príchodu do Tokia ešte neboli sakury v plnom rozkvete, rozhodli sme sa návštevu záhrad odložiť na poslednú chvíľu. Bohužiaľ to bola nedeľa, a to sme podcenili. Pred bránu záhrad sme prišli pred otvorením, t.j. pred 9 hodinou. S rovnakým zámerom tam však ešte pred nami prišli aj desiatky či stovky ďalších ľudí, prevažne Japoncov.
Záhrady sú však dosť veľké a každý si tam môže nájsť kúsok pre seba, aj keď miesta pod rozkvitnutými stromami sú na pikinik zabrané tesne po otvorení. Okrem turistov či miestnych sa to tam hemží aj mladými pármi v krásnych kimonách, ktoré využívajú miesto a obdobie na svadobné fotenie. Za vstup do záhrad zaplatíte 200 jenov (cca 1,70 eura).
Okrem týchto záhrad sa v Tokiu oplatí ísť prejsť do parku vo štvrti Ueno, či Východných záhrad imperiálneho paláca (East Gardens of the Imperial Palace). Vstupné sa neplatí.
Kjóto je top čerešňová destinácia
Kjóto patrí bezpochyby k najkrajším japonským mestám a sakury počas jari jeho krásu ešte znásobujú. Kvitnúť začínajú len o pár dní neskôr ako v Tokiu, a tak mesto perfektne zapadne do cestovateľského itinerára. Rovnako však zmýšľajú aj všetci ostatní turisti. Kjóto je zrejme najpopulárnejšou (nielen) jarnou zastávkou.
Kvitnúce stromy tu nájdete takmer všade. Jedným z najlepších miest je Chodník filozofov (Philosopher’s path), po ktorom sa však v tom čase prechádzajú stovky turistov. Nečakajte teda žiadnu romantiku. Miesto je však napriek tomu úžasné.



Úchvatné stromy nájdete aj v záhradách okolo imperiálneho paláca v Kyoto Gyoen Garden. Vstupné sa neplatí do záhrad ani do paláca (Kyoto Imperial Palace). Zaplatíte len ak chcete vidieť aj Omiya Imperial Palace či Sento Imperial Palace. Prehliadku tu však treba objednať dopredu.


K jedným z najfotogenickejších miest patrí aj chrám Kijomizu-dera (Kyomizu-dera Temple), resp. jeho pagoda. Za vstup do chrámu sa platí 400 yenov (cca 3,50 eura), ale pagodu môžete obdivovať zadarmo. Ak sa chcete vyhnúť davom prúdiacim k chrámu či od neho, zvoľte cestu cez cintorín.

Pagoda pri Kiyomizu-dera Temple
Jedným z najvychytenejších sakurových miest v Kjóte je aj park Marujama (Maruyama). Okrem nádherných stromov tu nájdete aj množstvo stánkov s jedlom či nápojmi. Tie môžu vašu prechádzku spestriť alebo znepríjemniť. Záleží len od toho, čo očakávate a preferujete. Pre nás by bol park úžasným miestom, keby tam neboli, iní ich zas ocenili, lebo park vďaka nim dostal festivalový nádych. Navštívte a posúďte sami.


Ak plánujete Kjóto prejsť na bicykli, nevynechajte chodník pozdĺž rieky Kamogawa. Vyhnete sa autám, turistom a rieku lemujú sakury, ktoré jazdu na bicykli ešte spríjemnia. Stromy spestrujú aj známu tradičnú štvrť Gion, kde môžete striehnuť na gejše.



Ak už budete mať po krk ľudí, prejdite sa po niektrom z menších, menej slávnych chrámov v meste. Možno tam neuvidíte toľko kvitnúcich sakúr, určite si však oddýchnete od všadeprítomných davov.
Jošino (Yoshino) a jeho sakurové lesy
Na prvé počutie toto miesto možno nespoznáte, preto vás zrejme prekvapí, že Jošino je najlepším miestom pre obdivovanie sakúr. Mestečko tiahnúce sa pozdĺž cesty k hore Jošino ponúka skvelé výhľady na lesy plné divých čerešní.
Návštevu Jošina si však treba naplánovať v pravý čas. Podľa predpovede sú tam sakury v plnom rozkvete zhruba v rovnakom čase ako v Kjóte či Nare a je pravda, že v tamojšej dedine v tom období aj naozaj kvitnú.
Väčšina ľudí tam však ide obdivovať práve lesy sakúr, ktoré sú vo vyšších polohách. A preto, ak prídete na miesto priskoro (tak ako my), zrejme sa tej nádhery nedočkáte. Mesto má však svoje čaro a prechádzka na vrchol hory je príjemným zážitkom. Platí, že čím vyššie sa dostanete tým menej ľudí uvidíte, a preto stojí za to, ísť čo najvyššie.





Horu Fudži (Fuji) nesmiete vynechať
Ikona Japonska, hora Fudži je od Tokia vzdialená len asi hodinu cesty, sakury tu však začínajú kvitnúť až o 2-3 týždne neskôr ako v hlavnom meste. Kvitnúce stromy tu nájdete najmä pozdĺž jazera Kawagučiko (Kawaguchiko). Najviac turistov sa však hrnie na vyhliadku k pagode Chureito. Od skorého rána tam číhajú ľudia s fotoaparátmi, aby zachytili snáď najznámejší obrázok Japonska.




V polovici apríla tu začína mesačný festival s názvom Shibazakura. V tomto prípade sa nejedná o stromy ale o kvetiny Moss Phlox (po slovensky vraj flox šidlolistý). Vidieť tu môžete ružové, biele či fialové polia kvetov s nádherným výhľadom na horu Fudži. Kvety však rozkvitajú až začiatkom mája, preto ak na miesto prídete priskoro, je pravdepodobné, že budete sklamaní. Tak ako my. Vstupné na festival je 600 jenov. Ak však kvety ešte nekvitnú, vstupné sa neplatí.


Riziko tu vždy predstavuje počasie. Hora je väčšinu času v oblakoch, na slnečný deň a krásne výhľady teda musíte mať ozaj šťastie. Dobrá šanca na vyjasnenie môže byť najmä večer až do skorého rána, preto sa v oblasti oplatí zostať aj na noc.

Ikonická hora Fudži
Hrady, parky, záhrady
Japonské hrady sú väčšinou úchvatné samé o sebe. Sakury im však dodajú o niečo ružovejší nádych, a tak sú v hľadáčiku mnohých fotografov. Za najúžasnejší je vyhlásený hrad v Himedži (Himeji), za pozornosť však určite stojí aj hrad v Nagoji, Hikone, Osake, Macumote (Matsumote) či Macujame (Matsuyame) na Šikoku.
Japonské alpy či ostrov Hokkaido však tiež ponúkajú nádherné scenérie. Snáď všade objavíte aj krásne záhrady a parky, a preto stojí Japonsko počas jari rozhodne za pozornosť. Nemyslíte?
Chcete vedieť viac o sakurách? Čítajte náš článok o Japonsku plnom divých čerešní na Cestovanie.sk>>