

Tonga sa počas “zimných” mesiacov (júl, august, september) stáva domovom vráskavcov dlhoplutvých (humpback whale), ktoré po zvyšok roka okupujú vody Antarktídy. V tomto období však odchádzajú do tepla, kde okrem iného, privádzajú na svet svoje mláďatá. Kedysi ich miestni lovili, dnes je, našťastie, situácia iná. Veľryby už nejedia, ale s nimi plávajú. A práve plávanie s veľrybami na Tonge bol rozhodne jeden z našich najlepších cestovateľských aj životných zážitkov. A zaplávať si môžete aj vy. Kde, kedy, ako a za koľko? Dozviete sa v článku.
Veľryby prichádzajú do teplých tongánskych vôd každoročne v rovnakom období. Ak si s nimi chcete zaplávať, môžete tak urobiť jedine cez licencovaného operátora, teda spoločnosť, ktorá poskytuje výlety za veľrybami. Na Tonge je ich niekoľko a ich počet každým rokom narastá. Plávanie na vlastnú päsť je zakázané.
Vyberte si kvalitného poskytovateľa, ktorý sa postará nielen o vás, ale dbá aj o veľryby. Určite nechcete mať pocit, že svojim konaním vráskavce ohrozujete alebo im narúšate komfortnú zónu.
Treba si uvedomiť, že je to skutočný oceán s divými zvieratami, ktoré robia čo chcú, kedy chcú a ako chcú, a tak úspech tour nikdy nie je zaručený. Na Tonge je však veľmi vysoko pravdepodobné, že veľryby uvidíte, a že sa k nim dostanete aj do vody.
Kedy vycestovať?
Veľryby prichádzajú do oblasti Tongy z vôd Antarktídy, keď začína zima, čiže približne v júni a zdržia sa tam do októbra. Najlepším časom na vycestovanie je zhruba od polovice júla do polovice septembra, kedy je sezóna v plnom prúde. My sme cestovali na prelome augusta a septembra a o veľryby sme nemali vôbec núdzu. Videli sme ich desiatky, či už z pláže alebo priamo vo vode. Ostrovy sú vtedy o niečo chladnejšie, takže si treba pribaliť aj mikinu či dlhé nohavice. Môžu sa zísť.
Ako to prebieha?
Aj keď rozdielne spoločnosti môžu mať rozdielne stavané výlety, drvivá väčšina z nich je veľmi podobná a funguje na rovnakých (zákonných) princípoch. Maximálny počet osôb na jeden výlet je 8. To je (vraj) stanovené zákonom, čo je dobré nielen pre vás, ale aj pre veľryby. Niektoré spoločnosti sa snažia získať výhodu a ponúkajú výlety pre maximálne 4 či 6 osôb.
Jednodňový výlet trvá približne 6 hodín, ktoré strávite prevažne na lodi. Časť tohto času je vyčlenená na obed, či už na lodi alebo na niektorom z blízkych ostrovov. Niektoré spoločnosti kombinujú plávanie s veľrybami so šnorchlovaním na koralových útesoch. Záleží len na vás, ako chcete stráviť svoj čas počas výletu.
Na začiatku je potrebné veľryby najskôr vystopovať. Ak je na mori viac lodí (viac spoločností), môže to byť o niečo ťažšie. Pri jednej skupine veľrýb totiž môže byť len jedna loď, teda jedna skupina turistov. Veľké veľryby dokážu stráviť pod vodou aj 45 minút, mláďatá sa však potrebujú nadýchnúť zrhuba každých 5 minút, a tak je ich vystopovanie o niečo ľahšie. Matky s mláďatami sa navyše často vyskytujú v blízkosti pobrežia, takže to za nimi ani nemáte ďaleko.
Vo vode je s vami vždy aj inštruktor, ktorý dáva pozor aby všetko prebiehalo tak, ako má. K dospelým veľrybám sa môžete priblížiť na vzdialenosť 5 metrov, k matke s mláďaťom na 10 metrov. Niekedy sa stane, že veľrybu síce nájdete, ale nemôžete ísť do vody. O tom vždy rozhoduje kapitán či inštruktor.
Pozorovanie z lode je však tiež dobrý zážitok, keďže vráskavce zvyknú svojimi skokmi robiť parádne divadlo. Do vody by ste mali vchádzať opatrne, aby ste ich neodplašili. Povolené je len plávanie, resp. šnorchlovanie na hladine, nie potápanie či ponáranie pod vodu.

Vráskavce dlhoplutvé neďaleko ostrova Uoleva (Ha’apai)
Koľko stojí plávanie s veľrybami?
Každoročne pribudajú noví prevádzkovatelia výletov za veľrybami a postupne stúpa aj ich cena. Mnohé webstránky, najmä lokálnych operátorov nefungujú alebo neposkytujú informáciu o cene. Niektorí ceny uvádzajú v austrálskych (AUD) či v novozélandských dolároch (NZD) a ďalší zase v lokálnej mene (TOP). Majiteľmi týchto spoločností nie sú vždy miestni Tongánci, často sú to práve Austrálčania či Novozélanďania.
Cena jednodňového výletu sa pohybuje od cca 250 NZD na osobu. Zľavu môžete získať ak si výlet rezervujete ako skupina alebo si booknete hneď niekoľko dní. Vždy však záleží na konkrétnom poskytovateľovi. V minulosti boli najlacnejšie výlety v oblasti Tongatapu, o niečo drahšie na Ha’apai a najdrahšie na ostrovoch Vava’u, ktoré sú však aj turisticky najvychytenejšie. Dnes sa už ceny pomaly vyrovnali.
V cene výletu je zvyčajne zahrnutý obed a zapožičanie potrebnej výstroje ako neoprén, okuliare, šnorchel a plutvy. Samozrejmosťou je profesionálny personál.
Zdá sa vám cena privysoká? Skúste si to porovnať napríklad s pozorovaním veľrýb v Kaikoure na Novom Zélande, kde zaplatíte 150 NZD a vidíte veľrybu (sperm whale) celkovo len na pár minút a vrcholom celého pozorovania je, že možno uvidíte jej chvost. V tomto kontexte sa už cena až tak vysoká nezdá. Či?
Chystáte sa na Tongu? Praktické rady ako precestovať ostrovy čo najlacnejšie>>

Veľryby nám urobili krásne divadlo (Ha’apai)
Kde sú najlepšie miesta?
Tonga má okolo 170 ostrovov združených v štyroch ostrovných skupinách. Ako si teda vybrať to najlepšie miesto na plávanie s veľrybami? Nad tým sme sa tiež zamýšľali pred odletom. Dokonca sme strávili hodiny googlením a vyberaním spoločností, ktoré sú najlepšie. Sledovali sme polohu, služby, cenu no najdôležitejšie boli recenzie. Po takom zážitku je však asi každý nadšený, takže napíše len to najlepšie.
Celkovo sme sa vtedy stretli len s pár negatívnymi recenziami na spoločnosť Deep Blue Diving, ktorá prevádzkuje výlety na ostrove Tongatapu a Eua. Zrejme však šlo len o jeden nepodarený výlet. Dnes už navyše v oblasti funguje viac spoločností, takže si máte z čoho vyberať. Aj recenzií je napr. na Tripadvisore oveľa viac. Keďže tieto ostrovy sú najjužnejšie, je možné, že voda bude o niečo chladnejšia. Tento problém však pomôže vyriešiť neoprén.
Ostrovy Vava’u sú asi najslávnejšími, čo sa týka plávania s veľrybami aj celkovo turizmu na Tonge. Operuje tu tiež najviac spoločností, takže ponuka je široká. To však nemusí byť vždy výhoda. Pôvodne sme chceli plávať s vráskavcami práve na týchto ostrovoch, ale potom sme počuli, že tu je nutné ísť za nimi oveľa ďalej. To okrem iného znamená, že sa môžete ukrátiť o čas strávený s nimi vo vode.
My sme sa teda rozhodli vyskúšať to na ostrovoch Ha’apai. Bola to zlatá stredná cesta aj čo sa týka ceny. Výlety tam prevádzkovali spoločnosti – Ha’apai Beach Resort na ostrove Lifuka a Ha’apai Whale and Sail na Uoleve. Práve jedna Nemka pracujúca v druhej menovanej spoločnosti nás presvedčila, že Ha’apai je tým pravým miestom pre nás. Obe spoločnosti stále fungujú.
Na týchto ostrovoch môžete veľryby vidieť priamo z pláže, a tak viete, že cesta za nimi vám nebude trvať dlho. Menej spoločností tiež znamená menej lodí na mori, takže viac možností veľryby vystopovať.
Rezervácia dopredu či priamo na mieste?
Ak už viete, s ktorou spoločnosťou presne chcete ísť, svoj výlet si môžete rezervovať dopredu. Nám sa na Ha’apai síce podarilo výlety zorganizovať doslova na poslednú chvíľu, ale ak ste si istí, nemusíte riskovať, že pre vás nebude na lodi miesto alebo, že sa výlet neuskutoční pre nedostatok záujemcov.
Rezervácie sú vhodné najmä ak sa chystáte na Tongu len na krátky čas. Záujemcov o výlety za veľrybami je totiž stále viac, a tak sa v budúcnosti môže stať rezervácia nutnosťou. Zoznam spoločností rozdelených podľa jednotlivých ostrovných skupín nájdete na stránke Tonga Holiday, s výberom vám určite ochotne poradia aj v miestnom turistickom centre.
Viac o ostrovoch kráľovstva Tonga nájdete v článku: Najkrajšie pláže, džungľa či Štefánik. Kde na Tonge ich nájdete?>>

Veľryby nám urobili krásne divadlo (Ha’apai)
Ako si to čo najviac užiť?
Predpokladáme, že idete plávať s veľrybami práve kvôli úžasnému zážitku a pocitu byť vo vode s viac než desaťmetrovým vráskavcom. Verte, že je to naozaj skvelý pocit. A preto by ste si ho nemali nechať ničím pokaziť.
Dôležité je cítiť sa dobre už na lodi. Ak máte žalúdočné problémy aj v autobuse na diaľnici, rozhodne si zoberte tabletky, ktoré zabránia morskej chorobe. Obzvláš ak vidíte, že fúka vietor a sú väčšie vlny, nenechajte nič na náhodu. Boli sme na lodi s dievčinou, ktorá mala morskú chorobu a moc si to teda neužila. :-/ Pri morskej chorobe nikdy neviete, kedy vás prepadne. Jeden deň sa môžete cítiť dobre, druhý deň už nie.
Cítiť sa dobre musíte aj vo vode. Šnorchlovanie na otvorenom mori môže byť o niečo náročnejšie ako niekde pri pláži, a to najmä ak sú väčšie vlny. Ak s tým nemáte skúsenosti, dajte to vedieť kapitánovi či inštruktorovi. Určite vám radi poskytnú malý šnorchlovací tréning. Tieto aktivity sú vhodné aj pre nie veľmi zdatných plavcov. Neoprén vás bude nadnášať, prípadne si vypýtajte vestu, ktorá vás udrží nad vodnou hladinou. Toto je dobré spomenúť už pri rezervácii výletu.
Ak si chcete svoje chvíle vo vode zvečniť, nezabudnite na vodeodolnú kameru či fotoaparát, ktorý vám pod vodou urobí kvalitné zábery. Pozor, fotky však nie sú dôležitejšie ako zážitky (teda ak nie ste profi fotograf). Ak navyše máte na svoj výlet len jeden deň, nenechajte si ho pokaziť prehnanou snahou urobiť čo najviac fotiek a videí.
Užívajte si okamžiky, ktoré s veľrybami vo vode strávite. Je síce pekné zavesiť si na facebook selfie s veľrybou, ak však v snahe o jej urobenie budete k veľrybám stále otočení chrtbom, veľa z toho mať nebudete.
Ako to vyzerá na Tonge? Pozrite si viac našich fotografií z kráľovských ostrovov>>