

Ostrovy kráľovstva Tonga sú rozdelené do štyroch skupín, a to Tongatapu, Ha’apai, Vava’u a Niuas. Každá z týchto skupín je niečim jedinečná. Niekde nájdete dokonalé pláže, inde je to hustá džungľa. Zrejme všade však narazíte na milých a priateľských ľudí a pohodovú atmosféru, ktorú dopĺňajú všade prítomné prasiatka. Ak plánujete cestu na tieto pacifické ostrovy, ale neviete kam presne ísť, poradíme vám. Inšpirujte sa našimi skúsenosťami.

Pozor! Voľný pohyb prasiat
Chystáte sa na Tongu? Praktické rady ako precestovať ostrovy čo najlacnejšie>>
Hlavný ostrov a jeho okolie
Ostrov Tongatapu je tzv. hlavný ostrov, kde sa nachádza hlavné mesto Nuku’alofa. Toto mesto má svoju atmosféru. Množstvo kostolov, trhy a vždy usmiati miestni, ktorí nás zdravili na každom kroku. Napriek tomu, že cudzinci túto krajinu navštevujú, turizmus nie je masívny, a tak sme pre nich boli stále zaujímavý objekt pozorovania. V hlavnom meste sa nachádza informačné centrum, ktoré je dobrou prvou zastávkou na ostrove. Dostanete tam jednoduchú mapu a množstvo letákov a brožúr s miestnymi komerčnými atrakciami. Nás na tomto ostrove zaujalo hneď niekoľko miest.
Ak sa v Nuku’alofa ocitnete počas víkendu, nemali by ste si nechať ujsť nedeľnú omšu. Vo Free Wesleyan Church možno zbadáte aj kráľa. Nádherné viachlasné spevy sa však ozývajú zo všetkých miestnych kostolov, a preto je ich návšteva v nedeľu cenným zážitkom bez ohľadu na to, akého ste vierovyznania.

Katolícke kostoly sú neoddeliteľnou súčasťou Tongy (Nuku’alofa, Tongatapu)
Za pozretie stoja jaskyne Anahulu, ktoré sa nachádzajú na východe ostrova. Nezabudnite si tam so sebou zobrať aj plavky, v jaskyni sa totiž môžete okúpať. Za vstup si však musíte zaplatiť. V infocentre nám povedali, že musíme mať sprievodcu, lebo je to nebezpečné. Očakávali sme, že sprievodca nám teda o jaskyniach niečo aj povie. Nedočkali sme sa. Keď sme tam prišli, bola tam miestna mládež, pričom jeden z chlapcov bol majiteľom jaskyne (nech už to znie akokoľvek zvláštne). Sprievodcovstvo spočívalo v tom, že zasvietil svetlá v jaskyni a prešiel sa tam s nami. Toto miesto je však každopádne očarujúce a voda naozaj osviežujúca.

Jaskyňa Anahulu (Tongatapu)

V jaskyni Anahulu sa môžete aj okúpať (Tongatapu)
Najviac nás na Tongatapu uchvátili Mapu’a ‘a Vaea blowholes na juhozápade ostrova. Miesto, kde oceán naráža na koralový útes a cez diery v ňom vystrekuje voda do výšky niekoľko metrov, je strhujúce. Túto šou by sme dokázali pozorovať hodiny.

Mapu’a ‘a Vaea Blowholes (Tongatapu)
Len o niekoľko kilometrov ďalej na západ sa nachádzajú tie najkrajšie pláže Tongatapu. Najvychytenejšou je pláž Ha’atafu, ktorá je považovaná za najkrajšiu na hlavnom ostrove. Je to zároveň aj jediná pláž, na ktorej sme počas trojtýždňovej cesty videli aj iných turistov. Dokázali by sme ich však spočítať na jednej ruke, takže žiadnej plážovej tlačenice sa tu obávať nemusíte. Pláž je navyše dosť veľká na to, aby ste mali súkromie. Ak však chcete nájsť miesto iba pre seba, vyskúšajte niektoré z ďalších pláží na juhu ostrova.
V okolí Tongatapu sa nachádzajú ostrovy Atata, Fafa a Pangaimotu, na ktoré môžete ísť loďou na denný výlet. Na každom z nich je jeden rezort, takže takýto výlet pozostáva najmä z plážovej turistiky, šnorchlovania a obeda v reštaurácii. Ak máte dosť peňazí môžete zostať aj cez noc.
Ak vás pláže omrzia a chcete ísť za dobrodružstvom do ďzungle, ideálnym riešením môže byť výlet na ostrov Eua juhozápadne od Tongatapu. Je to hornatejší ostrov so skalnatými útesmi namiesto pieskových pláží, kde sú turistika a prechádzky hlavnou atrakciou. Z hlavného ostrova sa tam dostanete trajektom za približne 2,5 – 3 hodiny alebo letecky za 8 minút.
Dokonalý raj nájdete na Ha’apai
Táto skupina ostrovov je stelesnením tropického raja. Pokoj a dokonalé prázdne pláže sú perfektným zážitkom pre každého milovníka plážovej turistiky.

Ostrovy Ha’apai sú plážovým rajom
Hlavným ostrovom tejto skupiny je Lifuka, odkiaľ sa však oplatí vycestovať po okolí. V hlavnom meste Pangai sa nachádza malé informačné centrum, banka, pár čínskych obchodov s potravinami a reštaurácia, v ktorej si môžete dať aj poľské pirohy. Jej majiteľkou je totiž Poľka, ktorá žije na ostrove a naozaj skvele varí. Pláže v okolí Pangai nie sú tie najúžasnejšie, ale prechádzka po nich je tiež príjemným zážitkom.
Ostrovy nie sú hornaté, a tak si môžete za pár dolárov prenajať bicykle a bez problémov a veľkej námahy ich prejsť hore dole. Z Lifuky sa jednoducho cez most dostanete na ostrov Foa, ktorý má niektoré úžasné pláže. Najznámejšou je pláž pri Matafonua lagoon. Pri ceste na ostrov budete križovať letiskovú dráhu, tak si dávajte pozor či sa práve nechystá pristáť alebo vzlietnuť nejaké lietadlo.
Skutočný raj určite objavíte na ostrove Uoleva. Jedná sa o neobývaný ostrov, na ktorom je len pár “rezortov”. Nie však takých, na aké sme zvyknutí z Európy. Väčšinou sú to len malé bambusové chatky na pláži. My sme sa v jednom takomto rezorte ubytovali na pár dní a boli sme tam úplne sami. Celý ostrov môžete prejsť pešo dookola v priebehu asi 3-4 hodín. Severná a severovýchodná časť ostrova je vystavená silnému vetru, a tak je ideálna na kitesurfing. Z pláží tohto ostrova sme každý deň v diaľke pozorovali veľryby. Práve toto miesto sme si z celej Tongy zamilovali najviac.

Pláže ostrova Uoleva sme mali sami pre seba
Turistické Vava’u
Ostrovy Vava’u patria k najvyhľadávanejším turistickým destináciám v rámci Tongy. V meste Neiafu sa nachádza najviac podnikov “západného typu”, teda kaviarní a reštaurácií či množstvo agentúr ponúkajúcich výlety za veľrybami, šnorchlovanie, potápanie atď. Podobné služby však nájdete v menšom objeme aj na iných ostrovoch a zrejme aj lacnejšie.

Trhy v Neiafu (Tonga)
V Neiafu sa oplatí ísť na miestny trh, kde zoženiete čerstvú zeleniu a ovocie, ale aj obložené žemle či sladké smažené guľky pripomínajúce naše šišky. Nachádza sa tu tiež prístav, kde kotví množstvo plachetníc. V čase, keď sme tam boli, sa v prístave raz týždenne konalo aj vystúpenie miestnych umelcov a talentov. Za pozornosť určite stojí aj nedeľná omša v katedrále sv. Jozefa (St. Joseph’s Cathedral).
Ako správni Slováci sme si nemohli nechať ujsť ani pamätník Milana Rastislava Štefánika, ktorý tam pred viac ako 100 rokmi pozoroval zatmenie mesiaca práve na Vava’u. Ostali tam po ňom dva kamenné pylóny, na ktorých dnes visia pamätné tabule. Nachádzajú sa v Neiafu na kopci pri cintoríne.

Pamätník M. R. Štefánika na Tonge
Pekné výhľady si môžete vychutnať z vrchola Mt. Talau v rovnomennom národnom parku. Je to len krátka prechádza z Port of Refuge na vrch vysoký 131 metrov. Cestou môžete vidieť aj tzv. flying fox, pripomínajúce obrovské netopiere.
Za najlepšie pláže na hlavnom ostrove skupiny Vava’u sú považované Keitahi a Eneio, pri ktorej sa nachádza aj jediná botanická záhrada na Tonge. Autom je dostupná aj pláž Ano na juhu ostrova Pangaimotu, ktorý je s Vava’u spojený cestou. Tieto pláže sa však tým na menších ostrovoch alebo na Ha’apai rozhodne nevyrovnajú.
Ak sa teda vyberiete na Vava’u kvôli krásnym plážam a šnorchlovaniu, rátajte s tým, že z hlavného ostrova budete musieť ísť na niektorý z priľahlých malých ostrovčekov. Najznámejšími turistickými ostrovmi v okolí sú napríklad Ofu, Mafana, Kapa a iné. V ponuke sú aj denné výlety na tieto ostrovy či okolité koralové útesy a jaskyne.

Na Mt. Talau vyšlapete po schodoch
Ako to vyzerá na Tonge? Pozrite si viac našich fotografií z kráľovských ostrovov>>
Tonga – základné info:
- súostrovie v južnom Pacifiku zložené z cca 176 ostrovov (údaje sa rôznia),
- patrí do Polynézie,
- hlavou štátu je kráľ Tupou VI,
- Slováci nepotrebujú víza pri pobyte kratšom ako 90 dní,
- hlavná turistická sezóna je od mája do októbra, kedy je pri pobreží Tongy množstvo veľrýb,
- medzi ostrovmi funguje lodná aj letecká doprava,
- do oblasti nie sú potrebné žiadne povinné očkovania, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A, B