

Cestovanie zrejme nikdy nebolo dostupnejšie a o mnohých možnostiach sa nám kedysi asi nesnívalo. Napriek tomu alebo možno práve kvôli tomu dnes ešte stále kolujú určité mýty, ktoré brzdia mnohých ľudí v plnení si cestovateľských snov. Toto sú podľa nás najväčšie z nich:
1. Cestovať musím s cestovnou kanceláriou
Dnes už skutočne nepotrebujete všetko riešiť cez cestovné kancelárie. Je nepochybne jednoduché a pohodlné prelistovať si katalóg s krásnymi fotkami hotelov, vybrať si z ponuky, zaplatiť a už sa len nechať viesť cestovnou kanceláriou. A uznávam tiež, že je to možno ideálna voľba pre ľudí, ktorí nechcú mať s ničím starosti. Cestovanie na vlastnú päsť však nikdy nebolo jednoduchšie. Navyše je oveľa dobrodružnejšie a slobodnejšie. A tie “starosti”, ktoré to prináša sú pre nás radosti.
Letenku, hotel a cestovné poistenie si dokáže sám zabezpečiť aj bežný užívateľ internetu, ktorý sa rozhodne obetovať trocha viac času a preklikať pár stránok. Ponuka je v tomto prípade oveľa bohatšia, a tak si môžete vybrať presne podľa svojich predstáv, čo vám dodá aj značnú dávku slobody. Výlety po miestnych atrakciách si dokážete bez problémov zaobstarať priamo na mieste. Vďaka internetu a mnohým cestovateľským blogom sa dnes na takmer každú destináciu dokážete pripraviť v značnom predstihu. Uznávam, že pri cestovaní na vlastnú päsť musíte myslieť na viac vecí, ktoré by inak agentúra zariadila za vás, ale ak si tým raz prejdete, uvedomíte si, aké je to skutočne jednoduché a veľakrát aj lacné.
Viac sa dozviete v článku: Cestovanie na vlastnú päsť: Ako na to?>>
2. Je to nebezpečné
Zrejme každodenným sledovaním kriminovín, kde je každý zavraždený, unesený, znásilnený a okradnutý mnohí dospeli k záveru, že svet je extrémne nebezpečným miestom a v cudzine na nás číhajú magori a teroristi s mačetami či kalašnikovmi. Preto je lepšie zostať doma, prípadne ísť s cestovkou do krajiny, kde sa zatvoríme za bezpečné múry drahého rezortu. Mnohokrát som sa však presvedčila, že na mňa v zahraničí nikto nečíha a nie každý, kto na mňa pozrie, je potenciálny zlodej a zabijak. Netvrdím, že by som zrovna vycestovala do krajín, kde operuje ISIS, a určitá obozretnosť je na mieste aj v najcivilizovanejších kútoch sveta, ale netreba hneď za všetkým neznámym vidieť nebezpečenstvo. Svet je oveľa priateľskejší ako si myslíme a mimochodom, ani Slovensko nefiguruje zrovna medzi najbezpečnejšími krajinami sveta…
3. Je to drahé
Áno je, pokiaľ si potrpíte na luxusné hotely, drahé reštaurácie a služby all inclusive. Ak ste však už zbúrali mýtus číslo 1, je pre vás prvoradé krajinu skutočne spoznať a oželiete tých pár hviezdičiek na hoteloch, dokážete väčšinu krajín precestovať bez toho, aby ste museli predať obličku. Najdrahšou položkou je zvyčajne doprava. Pokiaľ ste však dostatočne dobrodružnej povahy a nebojíte sa chytiť stopa, môžete tento náklad úplne minimalizovať. Stopom sa pritom dokážete dostať aj ďalej ako do susednej dediny. Vylúčené pritom nie sú ani naozaj vzdialené krajiny, ak máte dostatočnú dávku trpezlivosti a na cestovanie ste si vyhradili viac času, ako predĺžený víkend. Ak sa vám predstava stopovať príliš nepozdáva a nejaké to euro na letenku, autobus či vlak obetujete, ešte stále to nemusí znamenať, že miniete celý majland. Stačí ak pregooglite všetky dostupné spoločnosti, počkáte na tú správnu akciu alebo na termín mimo hlavnej sezóny.
Prečítajte si naše tipy Ako ušetriť na doprave>>
Ak naozaj cestujete za spoznaním nejakej krajiny, zrejme čas nebudete tráviť v hoteli, a tak ani nie je dôležité, aby mal spa, špecializované reštaurácie či tenisové kurty. Najideálnejším spojením spoznávania a šetrenia financií je ubytovanie sa u miestnych. V mnohých krajinách sú ľudia natoľko priateľskí, že vám poskytnú kus vlastného domu na noc. Môžete využiť služby couchsurfingu, alebo sa jednoducho opýtať miestnych, aké sú možnosti ubytovania. Možno budete prekvapení, čo všetko sa vám pri tom podarí vybaviť. Vždy, samozrejme, závisí od krajiny, v ktorej sa nachádzate. Ak chcete bývať u miestnych, ale preferujete oficiálne formy jednania, odporúčame objednať si ubytovanie cez Airbnb.
Tipov ako a kde pri cestovaní ušetriť je dnes množstvo a všetky tu samozrejme vypísať nemôžeme. Mnohým sa však podrobnejšie venujeme na našom webe:
Ako “stopnúť” loď a cestovať po exotických krajinách za pár drobných>>
Dobrovoľníctvo – spôsob ako spoznať krajinu a ešte pri tom ušetriť>>
4. Musím dobre ovládať cudzie jazyky
Cestovanie je rozhodne o čosi jednoduchšie, keď dobre ovládate angličtinu či jazyk krajiny, do ktorej cestujete. Nie je to však bezvýhradnou podmienkou. Dokonale ma o tom presvedčil čilský priateľ Jorge (čítaj Chorché), ktorý s nami pracoval aj býval na Novom Zélande. Napriek tomu, že zo seba jednu anglickú vetu súkal aj niekoľko minút, vždy sa bez hanby prihovoril každému, aj rodenému Kiwi, ktorých angličtine niekedy nerozumejú ani native speakeri z iných anglicky hovoriacich krajín. Hlavne sa netreba báť. Zvyčajne stačí pár základných slovíčok a rukami, nohami doladíte ten zvyšok. Navyše, na mnohých, najmä odľahlejších miestach vám veľakrát ani dokonalá angličtina nepomôže. Cestovanie je navyše ideálny spôsob, ako svoje jazykové znalosti vylepšiť.
5. Na dlhé cesty potrebujem veľa vecí
Pobaliť sa na niekoľko týždňov či mesiacov môže pôsobiť ako mission impossible. Zdá sa vám, že potrebujete všetko. Veď čo ak… Pripravený síce treba byť na všetko, ale v skutočnosti zrejme zistíte, že nepotrebujete na každý deň iné tričko, 4 mikiny ani 3 topánok. Aj keď idete na pár mesiacov, pobaľte sa ako na jeden týždeň. Veci operiete a nebudete sa trápiť s veľkou a ťažkou batožinou. Menej vecí = menej starostí a niekedy aj nižšie náklady. Ak totiž cestujete nízkonákladovými leteckými spoločnosťami za podpalubnú batožinu si vždy priplatíte a nie je to málo. Oplatí sa teda cestovať len s príručnou taškou. A ešte jeden príklad z praxe: spomeňte si, ako ste sa naposledy zbalili na trojdňový festival či chatovačku s priateľmi. Teraz si prepočítajte, koľko vecí ste zobrali a koľko naozaj použili. Aký je výsledok?