

Vedeli ste, že Japonsko má aj krásne tropické pláže? Dokonalý raj s čistým morom, nádhernými koralmi a bohatým podmorským životom si môžete užiť na ostrovoch Okinawa. Krásne a exotické prostredie v minulosti poznačila vojna, dnes je však opäť obľúbenou dovolenkovou destináciou, ktorú dokonca porovnávajú s Havajom. Objavte exotickú tvár Japonska spolu s nami. V článku vám prezradíme ako sa tam dostať, kam ísť, ale aj aké sú na Okinawe ceny.
Kam sa ísť pozrieť?
Možností na Okinawe je veľa. Pozostáva totiž zo 160 ostrovov, z toho 49 je obývaných. Samotný názov Okinawa znamená “reťaz na otvorenom mori”, a tá sa tiahne od ostrova Kyushu (Kjúšú) až po Taiwan. Okinawa je stále viac turistickou destináciou skôr pre Japoncov ako pre zahraničných turistov, a to predovšetkým v lete a počas japonských sviatkov (najmä “golden week” začiatkom mája a “obon week” v polovici augusta).
Najpopulárnejšie destinácie:
- hlavný ostrov Okinawa-hontó,
- ostrovy Kerama – majú krásne pláže, sú blízko hlavného ostrova, ľahko dostupné z mesta Naha (viac popíšeme v samostatnom článku),
- Kumejima – malý ostrov s krásnymi plážami len 90 km od hlavného ostrova,
- Miyakojima – má jedny z najkrajších japonských pláží. Ostrov je dostupný len letecky z iných japonských miest,
- ostrovy Yaeyama – najjužnejšia a najzápadnejšia časť Okinawy aj celého Japonska, patrí k úplným dovolenkovým rajom s krásnymi plážami a skvelými možnosťami pre šnorchlovanie a potápanie. Najpopulárnejší je ostrov Ishigaki (Išigaki) s medzinárodným letiskom.
Vedeli ste, že Okinawa je cestovateľským hitom pre rok 2018? Prekonáva dokonca aj Havaj! Viac v našom článku pre Aktuality.sk>>
Ako sa tam dostať?
Na ostrovy je možné sa dostať letecky alebo loďou. V hlavnom meste ostrova Okinawa-hontó – Naha – je medzinárodné letisko, ktoré má spojenie nielen so zvyškom Japonska, ale aj s inými ázijskými štátmi, ako Taiwan, Čína, Hongkong, Singapur, Južná Kórea či Thajsko.
Medzinárodné letecké spojenie má aj krásny ostrov Ishigaki, kam môžete letieť z Taiwanu či Hongkongu. Samozrejmosťou sú lety z ostatných častí Japonska. Lacné letenky v rámci Japonska ponúkajú najmä nízkonákladové spoločnosti Peach či Vannila Air. Cena v tomto prípade zodpovedá aj kvalite a meškania nie sú výnimkou.
Ak máte radšej lodnú dopravu, môžete využiť trajekty medzi mestami Kagoshima (ostrov Kyushu) a Naha (Okinawa). Trajekt zastaví na viacerých ostrovoch na trase. Skvelý prehľad o trajektoch v Japonsku získate na tejto stránke. Trajekty sú drahšie ako letenky nízkonákladoviek, ale máte možnosť vidieť viac ostrovov a navyše sú veľmi pohodlné.

Pohodová cesta trajektom
Pozor na počasie
Okinawa je najjužnejšia prefektúra Japonska. Niektoré ostrovy, ako napríklad Ishigaki či Miyako (Mijako), sa nachádzajú veľmi blízko pri Taiwane. Klíma je teda subtropická až tropická, je tam teplo a vlhko. V lete očakávajte teploty prekračujúce 30 stupňov, cez zimu je príjemne, nad 20 stupňov.
Pred letom prichádza sezóna dažďov, ktorá spravidla trvá od mája do polovice júna. Práve preto sme sa na ostrovy vybrali až keď už mala byť sezóna dažďov na konci. Nebola! Zažili sme teda týždeň búrok, vetra a dažďa. Dažďová sezóna 2017 bola aj podľa miestnych výnimočne dlhá a naozaj upršaná. Oficiálne skončila až 23. júna, teda keď už sme boli z Okinawy preč.

Na konci dažďovej sezóny sme zažili aj silné lejaky
Sezóna dažďov však nemusí vždy nutne znamenať, že bude celý čas naozaj pršať. Pred našim príchodom tam bolo pekné slnečné počasie. Druhýkrát by sme to však ani my už neriskovali. Na druhej strane, po sezóne dažďov nastupujú tajfúny, ktoré občas môžu ostrovy zasiahnuť. Júl a august sú navyše prázdninovým obdobím aj v Japonsku, takže možno očakávať aj viac japonských turistov.
Veľký pozor si tu treba dávať na slnko. Na Okinawe je veľmi silné. Opaľovací krém treba používať aj keď je pod mrakom. Vážne! Hádam nikde vo svete nás nespieklo tak rýchlo a intenzívne ako práve na Okinawe. A to za celú našu návštevu sme videli slnko len raz, a aj to viac-menej len presvitalo cez mraky. Nepodceňte to!
Aký je hlavný ostrov?
Hlavný a najväčší ostrov je Okinawa-hontó s hlavným mestom Naha. Práve do tohto mesta sme pricestovali ako do prvého. Z letiska sa dá dostať do centra mesta autobusom alebo vlakom (monorail) za približne 230 – 300 yenov.
Už pri prvej prechádzke Nahou sme sa cítili viac ako v juhovýchodnej Ázii, než v Japonsku. Možno to bolo tým vlhkým a horúcim vzduchom a pohodovou atmosférou. Na rozdiel od veľkých japonských metropol, sme tu nevideli biznismanov v oblekoch, ale skôr chlapíkov v kvietkovaných košeliach. Bola to vcelku príjemná zmena.
Asi najviac to žije na Kokusai-dori – ulici lemovanej obchodmi, barmi a reštauráciami a na trhoch Makiši (Makishi Public Market). Jedlo, oblečenie, suveníry… nájdete tam všetko. Trhy určite stoja za návštevu najmä počas upršaného dňa, keďže sú kryté a môžete sa tam pokojne prechádzať.

Kokusai-dori

Kokusai-dori
V Nahe sme nechceli tráviť príliš veľa času, predsa sme necestovali do exotiky, aby sme boli v meste. Nenechali sme si však ujsť hrad Šuridžo (Shurijo Castle), ktorý je svetovým kultúrnym dedičstvom. Mnohé vonkajšie časti hradu sú sprístupnené zadarmo a je odtiaľ krásny výhľad na mesto.
Okinawa na skútri
Ak sa chcete dostať ďalej z mesta a spoznávať aj ostatné časti hlavného ostrova, odporúčame požičať si skúter alebo auto. Cena za ich požičanie na jeden deň sa pohybuje okolo 5 000 yenov. Toľko sme my zaplatili za skúter 125cc aj s prilbami na 24 hodín. Chlapík v požičovni nám však dal zľavu. Menšie skútre sú o niečo lacnejšie a za auto zaplatíte od 5 400 yenov na deň.
Mnoho požičovní sa nachádza v blízkosti letiska, takže túto záležitosť môžete jednoducho vyriešiť hneď pri príchode. Precestovať ostrov pomocou verejnej dopravy vás s najväčšou pravdepodobnosťou nevyjde lacnejšie, takže požičanie sa oplatí aj finančne, a to najmä ak vás je viac.
Skúter sme najviac ocenili pri cestovaní v Nahe. S ľahkosťou sme totiž zvládali všetky tie kolóny a zápchy v meste. Vďaka nízkej spotrebe sme tiež veľa ušetrili na benzíne. Problémom však môže byť počasie. Ostré slnko, vietor či dážď na skútri nie sú veľmi príjemné.

Po Okinawe sme cestovali na takomto skútri
Vojnou poznačená exotika
Keďže sme boli takto mobilní len jeden deň, zamierili sme na juh ostrova. Zastavili sme sa v Parku mierového pamätníka (Peace Memorial Park), v ktorom sa nachádza múzeum, večný oheň a množstvo pomníkov a pamätníkov obetí krvavých bojov na Okinawe počas druhej svetovej vojny. Dodnes sa na ostrove nachádzajú americké vojenské základne a Američania tu majú aj svoju vlastnú dedinku Mihama American Village vzdialenú 15 km severne od Nahy.

Múzeum mierového pamätníka

Plameň mieru

Pamätník obetí bojov o Okinawu
Mnoho turistov však mieri na juh ostrova najmä kvôli atrakcii zvanej Okinawa World. Najväčším lákadlom celého komplexu je jaskyňa, ktorá môže byť ideálnym programom počas daždivého dňa, ale aj dobrým úkrytom pred horúčavami. Okrem jaskyňe je tam aj park jedovatých okinawských hadov habu, tradičná dedinka a iné. Za vstup sa platí.
Keďže to bol jediný deň, kedy nám nepršalo, rozhodli sme sa to vynechať a ísť radšej pozrieť okolité pláže. Najzaujímavejšie sú Mibaru a Hyakuna Beach či Azama Sun Sun Beach, ktorá zdiaľky pripomínala moderný plážový komplex. Pri pohľade zblízka sme však zistili, že najlepšie časy už má zrejme za sebou. Na tejto pláži, ako aj na mnohých iných na Okinawe, sú umiestnené siete proti medúzam, takže sa nemusíte obávať popŕhlenia.

Pláž Mibaru

Pláž Mibaru

Azama Sun Sun Beach

Azama Sun Sun Beach
Je Okinawa lacná?
Pred odchodom na Okinawu nám množstvo ľudí hovorilo, že je tam veľmi lacno, lebo ľudia nezarábajú toľko ako v iných japonských prefektúrach. Úprimne? Podľa nás nie je. Ceny v obchodoch a reštauráciách sú v podstate rovnaké ako sme videli aj v iných japonských mestách. Za ramen či sobu (japonské rezance) v Nahe zaplatíte od 500 – 600 yenov, čo je cena, za ktorú sa viete najesť aj v Tokiu. Je fakt, že pivo v šťastnej hodinke môžete mať za 100 yenov, ale inak sa nám ceny lepšie nezdali.
Ani ubytovanie v hosteloch, verejná doprava či požičanie skútra nevychádzalo lacnejšie ako inde. Hostely sa nám navyše zdali byť nižší štandard, aký sme zažili na niektorých iných miestach Japonska. Takže pomer cena a kvalita tiež nebol najlepší.
Každopádne je však Okinawa miesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu. Ak navyše cestujete do Japonska na víza Working Holiday môžu byť tieto ostrovy výbornou destináciou, kde v lete hľadať prácu.
Počas nášho pobytu na Okinawe sme väčšinu času strávili na ostrovoch Kerama. O tých vám preto napíšeme samostatný článok.
Máte aj vy skúsenosť s Okinawou či super cestovateľský tip? Alebo máte otázky ohľadom Okinawy a Japonska? Napíšte nám komentár! Radi vám odpovieme 🙂