

Sú japonské, snežné a jedinečné. Sú to makaky. Užívajú si sneh aj horúce kúpele priamo v olympijskej prefektúre. Môžete ich stretnúť, dokonca sa k nim priblížiť na pár centimetrov, no nemali by ste sa im pozerať do očí. Prečo je to tak, a čím sú tieto opice také výnimočné? Overovali sme si to priamo v japonských horách pri slávnom Nagane.
Opičí park (Jigokudani Yaen-koen) nazývaný aj Jigokudani Monkey Park či jednoducho Snow Monkey Park, kde môžete stretnúť desiatky snežných japonských makakov (lat. macaca fuscata), sa nachádza v údolí rieky Yokitu v národnom parku Joshinetsu-Kogen (známom aj pod názvom Shigakogen) v severnej časti prefektúry Nagano. Tú mnohí poznajú najmä vďaka zimným olympijským hrám v roku 1998. Dnes je stále rajom všetkých lyžiarov a snowboardistov, no rozhodne je malým rajom aj pre miestne snežné opice. Makaky, ktoré zvyčajne poznáme z tropickejších častí juhovýchodnej Ázie, si v Japonsku užívajú sneh a aj horúce kúpele. Sú to jediné primáty, okrem človeka, ktoré žijú tak veľmi na severe.
V tejto oblasti sa nachádza množstvo horúcich prameňov, ktoré využívajú aj miestni obyvatelia. Japonské kúpele nazývané onsen sú súčasťou tradičnej kultúry, ale aj života mnohých Japoncov v súčasnosti. Využívajú ich totiž ako verejné kúpeľne, kde si robia každodennú hygienu. Nie sú to však len ľudia, kto si luxus horúcich prameňov môže vychutnávať. Sú to aj opice. Tie majú v parku prístup ku svojím vlasným onsenom, kde sa v čase zimy zohrievajú. Neznamená to však, že by im inak bola zima. Ich kožuch je dostatočne teplý na to, aby bez problémov žili v chladných a zasnežených japonských horách.
Zo života snežných opíc
Žijú v skupinách zložených z niekoľkých dospelých samcov, niekoľkonásobku dospelých samíc a ich potomkov. V niektorých prípadoch môže skupinu tvoriť aj 100 jedincov. Samice zotrvávajú v tej istej skupine po celý život, samce sú prelietavejšie a vystriedajú aj niekoľko rozdielnych skupín. Každá skupina má svojho alfasamca. Spávajú na stromoch a nie je to žiaden stereotyp. Každú noc si totiž vyberajú nový strom, na ktorom sa vyspia. Je to aj otázka bezpečnosti. Chránia sa tak pred predátormi. Často si vyberajú miesta nad vysokými útesmi. Niektoré makaky si v noci užívajú samotu, iné spia v skupinách so svojimi rodinnými príslušníkmi či blízkymi priateľmi, držiac sa za ruky či nohy.
Tieto opice nie sú žiadni monogamisti. Samce aj samice majú počas obdobia párenia aj niekoľko rôznych partnerov. Samice privádzajú na svet svojich potomkov raz ročne, po 180 dňoch gravidity. Medzi jednotlivými členmi skupiny, najmä matkami a ich mláďatami, je silný zväzok. Spolu jedia, spia aj relaxujú. Tieto makaky sa dožívajú v divočine priemerne len niečo málo cez 6 rokov, zatiaľ čo pod dohľadom to môže byť až 30 rokov.
Zimné radovánky si dokážu užívať podobne ako ľudia. Naučili sa dokonca robiť snehové gule, no nemusíte sa báť, že by ich po vás začali hádzať. To nerobia. Dokážu si však perfektne užívať horúce onseny. Mladé jedince sa naučili ponárať pod vodu, aby získali jedlo. Teplo si dokážu udržať aj dlho po opustení kúpeľa. Nemajú totiž potné žľazy.
Ich strava je rozmanitá, zjedia čokoľvek čo nájdu. Olupujú kôru stromov a jedia výhonky, listy, kvety, ovocie, orechy, semienka či hmyz. Závisí od sezóny. Keďže najmä v zime je potravy menej, starajú sa o nich správcovia parku, ktorí im poskytujú potravu trikrát denne. Jedlo od návštevníkov je prísne zakázané. Žiadne nemôžete v parku jesť, ani ho makakom ukazovať. Odvykli si od prikrmovania od turistov, zrejme preto o nich ani neprejavujú veľký záujem.
Aká je návšteva parku?
Nikde nie je napísané, že makaky nestretnete len tak v prírode. Niekoľko ich pravdepodobne uvidíte už pred vstupom do parku. Žiadne hranice totiž neriešia. Ak však chcete mať istotu, že ich uvidíte desiatky a odfotíte si ich v onsenoch, môžete ísť práve do tohto Snow Monkey Parku. Nie sú tam nijak umelo držané v ohradách. Po noci strávenej na stromoch a raňajkách v lese sa samé presunú do parku, kde si užívajú deň. Večer sa vracajú späť do lesa. Park je otvorený od 9 do 16 a vstupné pre jednotlivca je 800 jenov (cca 6,5 eura). Je to obľúbená turistická atrakcia, takže sa pripravte, že počas dňa tam bude veľa ľudí.
Zabudnite na to, že by ste pri návšteve parku strkali svoju outdoorovú kameru do onsena či poletovali tam s dronom. Tieto veci sú zakázané. Opice tiež nemôžete chytať a mali by ste dodržiavať bezpečnostnú vzdialenosť. Nie je však vylúčené, že sa k makakom dostanete naozaj blízko. Zvyknú totiž pobehovať medzi ľuďmi či pospávať priamo na chodníkoch. Dávajte si však pozor na očný kontakt. Ak budete makakom hľadieť do očí, môžu to považovať za výzvu na súboj a zaútočiť na vás.










