

Aktualizované 27. septembra 2018
Working Holiday je skvelá možnosť ako prežiť rok v Japonsku. Je to úžasná krajina, ktorá rozhodne má čo ponúknuť. My sme sa túto možnosť rozhodli využiť a boli sme jednými z prvých, ktorí si o víza požiadali. Keďže sme si týmto procesom prešli, prinášame vám kompletný návod, ako víza získať.
Program pracovných dovoleniek (Working Holiday) v Japonsku je u nás novinkou. Do platnosti vstúpil len v júni 2016. Vďaka nemu sa každoročne môže vydať až 400 Slovákov spoznávať krajinu vychádzajúceho slnka a zarobiť si v nej na svoje cestovanie. Pre Českú republiku bude program spustený 1. novembra 2018.
Working Holiday Japonsko: Čo sú to za víza?
Working Holiday víza do Japonska sú ročné pracovné víza pre mladých, ktoré vám umožnia zostať v Japonsku rok, popritom pracovať a cestovať. Môžete ich využiť len raz za život a nie je možné ich predĺžiť. Počet víz je limitovaný, každý rok ich môže získať 400 Slovákov.
Podmienky na udelenie víz (podľa stránky japonského veľvyslanectva)
- V čase podania žiadosti o víza musíte mať bydlisko v Slovenskej republike.
- Do Japonska plánujete vycestovať primárne za účelom dovolenky.
- V čase podania žiadosti musíte mať vek od 18 do 30 rokov (vrátane).
- Nesmiete vycestovať s rodinnými príslušníkmi.
- Musíte mať platný slovenský cestovný pas.
- Musíte preukázať, že ste schopní uhradiť cenu spiatočnej letenky.
- Musíte disponovať dostatočnými finančnými prostriedkami na pokrytie počiatočných nákladov spojených s pobytom v Japonsku.
- Po vypršaní povolenia k pobytu musíte opustiť Japonsko.
- Nebudete si meniť typ povolenia na pobyt.
- Ešte nikdy v minulosti vám neboli udelené víza Working Holiday v Japonsku.
- Máte dobrý zdravotný stav.
- Nemáte zápis v registri trestov.
Suma na úhradu spiatočnej letenky či pokrytie počiatočných nákladov nie je v týchto podmienkach jasne definovaná. Veľvyslanectvo nám prezradilo, že každá žiadosť je posudzovaná individuálne. V čase, keď sme si my žiadali o víza, požadovali aby sme mali na účte aspoň 3 400 eur (1 700 je suma letenky a 1 700 počiatočné náklady). Treba preto rátať s aspoň približnými financiami.
Ako o víza požiadať?
O Working Holiday víza si musíte požiadať osobne na adrese japonského veľvyslanectva v Bratislave (na Hlavnom námestí), kde musíte doniesť všetky požadované dokumenty, a to:
- platný slovenský cestovný pas,
- vyplnený formulár so žiadosťou o víza (s fotografiou s rozmermi 4,5 x 4,5 cm nie staršou ako 6 mesiacov),
- prehlásenie o dôvode žiadosti v angličtine (1 strana A4, požiadavky na formát nie sú dané) – mal by to byť v podstate motivačný list, v ktorom uvediete prečo chcete ísť do Japonska,
- spiatočná letenka, resp. potvrdenie, že máte dosť peňazí na zakúpenie letenky,
- výpis z bankového účtu (za posledné 3 mesiace) alebo potvrdenie o zostatku na účte, ktorým preukážete dostatok peňazí na pokrytie počiatočných nákladov,
- životopis,
- plán aktivít v Japonsku počas 1 roka.
Z týchto formulárov by malo byť zrejmé, že vaším zámerom je po krajine najmä cestovať, nie ísť tam pracovať. Ak aj máte dohodnutú prácu a chceli by ste doložiť k žiadosti pracovnú zmluvu, uistite sa, že to nie je v rozpore so zásadami Working Holiday. Ak by sa totiž jednalo o serióznu prácu na dlhšie či nešpecifikované obdobie, mohli by vašu žiadosť zamietnuť. Istotou bude, ak tam zmluvu radšej nepriložíte, aby ste zbytočne nevzbudili podozrenia.
Keď máte pripravené všetky potrebné dokumenty, môžete ich odniesť na veľvyslanectvo. Pre istotu tam pred cestou ešte zavolajte, aby sa náhodou nestalo, že sa tam vyberiete cez celé Slovensko a zistíte, že dotyčný úradník tam nie je.
Ak máte nejaké pochybnosti alebo nejasnosti môžete im tam zavolať a radi vás poinformujú, čo a ako. Na veľvyslanectve vaše dokumenty prekontrolujú, a keď je všetko v poriadku nechajú si ich tam aj s vaším pasom. Dostanete doklad o podaní žiadosti, ktorý budete neskôr potrebovať na vyzdvihnutie svojho pasu. Ten za vás môže vyzdvihnúť aj niekto iný, musí však mať to potvrdenie a aj splnomocnenie (nemusí byť overené notárom). Na vybavenie žiadosti si vyhradzujú minimálne jeden týždeň.
Keď už máte víza…
Po obdržaní víz máte tri mesiace na to, aby ste do Japonska pricestovali. Ak to nestihnete, víza vám prepadnú. Od vstupu do krajiny máte rok na pobyt tam, pričom počas tohto roka by ste Japonsko nemali opustiť.
Pri vstupe do krajiny dostanete rezidenčnú kartu (niečo ako občiansky preukaz – volajú ju aj gaijin karta), platnú jeden rok. Keď budete z krajiny odchádzať, kartu vám preštiknú (doslova do nej urobia dieru) a už viac nebude platná. Ak potrebujete vycestovať a chcete sa potom do krajiny vrátiť, musíte si vybavíť povolenie na opätovný vstup (special re-entry).
Myslite aj na to, že po pricestovaní do Japonska bude potrebná registrácia pobytu a mali by ste sa tiež zaradiť do systému verejného zdravotníctva. Aj tieto informácie z našich skúseností vám budeme postupne prinášať na našom blogu.
Práca v Japonsku
Počas Working Holiday v Japonsku nemôžete pracovať v zábavnom priemysle pre dospelých (napr. bary, nočné kluby, kabarety, herne a iné prevádzky, ktoré prispievajú k narúšaniu dobrých mravov). Ak by mali na ambasáde podozrenie, že plánujete v podobných prevádzkach pracovať, môžu vašu žiadosť zamietnuť.
Programu Working Holiday v Japonsku sa budeme na našom blogu intenzívnejšie venovať.
Všetky informácie nájdete aj na našom Facebooku alebo v špecializovanej skupine Working Holiday Japonsko, kde zdieľame najnovšie informácie aj rôzne pracovné ponuky. Skupina je určená aj pre záujemcov z Českej republiky, tak sa nehanbite a pridajte sa 🙂
Musíte si prečítať 5 dôvodov prečo ísť na Working Holiday do Japonska v zime!
Ak sa zaujímate o pragram pracovných dovoleniek (Working Holiday) aj do iných krajín, preštudujte si svoje možnosti na blogu MalaZachadzka.sk. Nájdete tam kompletného sprievodcu vízami Working Holiday pre Slovenskú aj Českú republiku.
My sme absolvovali programy Working Holiday v Japonsku, na Novom Zélande a tento rok nás čaká aj Kanada. Ak sa budete chcieť o niektorom z nich poradiť, neváhajte nás kontaktovať.