

Keď letíme na dlhé vzdialenosti, snažíme sa to vždy rozkúskovať tak, aby sme si cestou niečo pozreli. Je škoda preletieť tisícky kilometrov a nič pritom nevidieť. Cestou do Japonska sme sa preto rozhodli urobiť si krátky stopover v Šanghaji – najľudnatejšom meste Číny. Musíme sa priznať, že hneď prvý deň na nás veľký dojem neurobilo, ale postupne sme objavili veci a miesta, ktoré nás nadchli. Prinášame vám preto pár tipov, ktoré sa vám pri návšteve tohto viac než 20 miliónového mesta môžu zísť.
Nezabudnite na víza
Ak plánujete návštevu Šanghaja resp. Číny ako takej nezabudnite na víza. V prípade krátkej návštevy Šanghaja môžete využiť tranzitné víza na max. 144 hodín. Podmienkou je, že potom odletíte do ďalšej krajiny (teda inej ako tej, z ktorej ste prišli). Víza získate priamo na letisku v Šanghaji tak, že sa pri pasovej kontrole postavíte do radu, ktorý je extra určený práve pre tento typ víz. Doložíte letenku zo Šanghaja do tretej krajiny a váš pobyt sa môže začať.
Ak sa plánujete zdrťaž dlhšie alebo chcete vidieť viac ako len Šanghaj, budete si musieť požiadať o turistické víza. Viac o vízach do Číny sa dočítate na stránke Ministerstva zahraničných vecí alebo webe čínskeho veľvyslanectva.
Čo si so sebou zobrať?
My nezvykneme veľmi podrobne plánovať, lebo máme skúsenosť, že plány sa aj tak vždy menia, no pred príchodom do Šanghaja sa aspoň nejaké plány určite vyplatia. Odporúčame zaobstarať si dobrú mapu. My sme používali jednu, ktorú sme si zadarmo zobrali na letisku, a tá teda dobrá nie je.
V závislosti od sezóny, počas ktorej cestujete, si so sebou zoberte vhodné oblečenie. Ak sa chystáte počas neskorej jesene či dokonca zimy, určite si nabaľte teplé oblečenie. Vonku je dosť chladno a nezohrejete sa ani v hosteloch, obchodných domoch či reštauráciách. Tie totiž nie sú vykurované. Keď je zima vonku, je teda zima aj vo vnútri.

Teplá bunda, ale aj čiapka sa vám počas chladnej jesene či zimy určite zídu
Zostaňte online a buďte informovaní
Ak chcete byť v Číne online a využívať internet naplno, zriaďte si ešte pred odchodom VPN (virtuálnu privátnu sieť) pre svoje mobily, tablety či notebooky. VPN aplikácie môžete stiahnuť priamo v App Store či Google obchode. Väčšinou sú platené, ak však nejakú využijete len na pár dní, môžete si vybrať takú, ktorá má trial verziu na niekoľko dní zadarmo (napr. Express VPN).
Táto služba vám zaručí, že sa aj v Číne pripojíte ku Googlu, Facebooku, Instagramu či iným stránkam, ktoré sú tam inak blokované. Neočakávajte však žiadnu super rýchlosť či výkon.
Zistite si všetky potrebné informácie pred odchodom. Najmä, aby ste vedeli, ktoré miesta chcete určite vidieť. Inšpirovať sa môžete aj našim blogom. Tu sa vám dobrý prehľad určite zíde. Číňania totiž anglicky veľmi nehovoria a keďže aj Google je blokovaný a wifi pripojenie štandardne dosť biedne, môžu sa vám vopred získané poznatky zísť. Nechcete svoj čas tam predsa tráviť zháňaním základných informácií.

Buďte aj vy online v Číne
Pripravte sa na obdobie cashu
Nezabudnite si zaobstarať dostatok hotovosti. Miestna mena je pre našinca známa pod názvom čínsky jüan (CNY), oficiálne sa však volá aj renminbi a označuje sa RMB, ide však o jednu a tú istú menu. Najmä v obchodoch je bežne označovaná práve ako RMB.
Hotovosť je tu nevyhnutnosťou. V drvivej väčšine obchodov totiž žiadnou Visa či MaterCard alebo inou zahraničnou kartou nezaplatíte. Štandardne tam fungujú len čínske platobné karty. Oplatí sa preto vytiahnuť si peniaze z bankomatu, prípadne mať pri sebe zameniteľný cash. Za jedno euro v súčasnosti (júl 2018) dostanete cca 7-7,5 RMB v závislosti od kurzu banky, resp. zmenárne.
Pozor na ubytovanie
My sme si ubytovanie rezervovali cez Booking. Pri rezervácii si dajte pozor, či sa jedná o ubytovanie aj pre zahraničných hostí. Niektoré, najmä tie lacnejšie, sú len pre občanov Číny. Hotel musí mať povolenie a registrovať zahraničných turistov. Ak zvažujete využiť Airbnb, budete sa musieť registrovať na polícii sami, bežne to ale za vás urobí hotel. Preto dobre zvážte, aké ubytovanie si vyberiete, aby ste nemuseli riešiť zbytočnosti.
V Číne je štandard hotelov o dosť nižšie ako napríklad v Európe, preto si nezabudnite pozrieť aj prípadné recenzie na internete a vyberte si správne. Okrem ceny myslite aj na polohu hotela. Samozrejme, že tie v centre sú drahšie, môžu vám však ušetriť peniaze za dopravu a najmä drahocenný čas. Ak aj nezoženiete ubytovanie priamo v centre, vyberte si také, ktoré je čo najbližšie k zastávke metra a pokiaľ možno bez prestupov z centra.
Cestovanie – metro a Maglev sú top
Šanghaj je veľké mesto, a ak nechcete zbytočne priplácať za taxíky, určite využite miestne metro. Je veľmi jednoduché, logické a prehľadné. Názvy zastávok sú aj v latinke a hlásenia v metre aj v angličtine, takže sa nemusíte báť, že nebudete rozumieť. Mapa metra je výbornou pomôckou.
Najmä ráno býva metro dosť preplnené. Pripravte sa, že sa budete musieť predierať davom pomaly kráčajúcích ľudí, hľadiacich do mobilov a hrajúcich hry, ktorí nepozerajú na cestu.

Mobilmánia…
Ak budete metro využívať často, odporúčame zakúpiť si jedno- alebo viacdňový lístok. Nemusíte sa tak obťažovať s kúpou lístkov pred každou jazdou a sú cenovo výhodné. Jednorázové lístky si môžete kúpiť prostredníctvom automatov na staniciach. Sú aj v angličtine, stačí ak tam zadáte názov stanice, na ktorú idete.
Celodenné či viacdňové lístky si môžete kúpiť pri okienku s informáciami na stanici. Ak by ste sa však predsa rozhodli ísť taxíkom, majte niekde napísanú adresu, na ktorú idete aj v čínštine. S anglickým prepisom tam totiž veľmi nepochodíte.
Metrom sa dostanete aj na letisko či z letiska. Keď však chcete zažiť niečo extra, rozhodne odporúčame vyskúšať Maglev čiže šanghajský “magnetic levitation” vlak. Ten jazdí na trase Pudong Airport – Longyang Road a späť. Môžete ho teda využiť napríklad na trase z letiska do mesta a na Longyang Road potom prestúpite na klasické metro.
V porovnaní s metrom je vlak o dosť drahší, ale jazda ním je hotovým zážitkom a v porovnaní s inými rýchlovlakmi v Ázii je to naozaj lacné. Za jednu jazdu zaplatíte 5O RMB, ak však máte letenku na daný deň dostanete zľavu a lístok vás vyjde len 40 RMB. Vlak dosahuje maximálnu rýchlosť 300 alebo 430 km/h v závislosti od toho, v ktorom čase ide. Rozpis vlakov a jeho rýchlosti nájdete na stanici, kde si môžete aj kúpiť lístok.

Maglev ide bežne maximálnou rýchlosťou 300 alebo 430 km/h
Samotný Maglev je priam turistickou atrakciou. Ak chcete spoznať aj ďalšie zaujímavé miesta Šanghaja prečítajte si náš článok Spoznajte Šanghaj – mesto, ktoré vystavaj aj Slovák.