

Nepodarilo sa vám vtesnať do kvóty víz Working Holiday (WH), ale Nový Zéland je snom, ktorého sa nechcete vzdať? Získať dlhodobé pracovné víza na Zélande je pomerne ťažké, existujú však aj iné alternatívy. Jednou z nich sú sezónne pracovné víza zvané Supplementary Seasonal Employment (SSE). Ocenia ich aj páry, z ktorých jeden WH dostal a druhý nie či ľudia, ktorí si chcú svoj pobyt v krajine predĺžiť.
Čo sú to za víza?
Jedná sa o sezónne pracovné víza, vďaka, ktorým môžete na Novom Zélande legálne pracovať 6 mesiacov pre vybraných zamestnávateľov v oblasti Central Otago na viniciach alebo ovocných sadoch. Môžete ich získať iba raz v živote na dobu 6 mesiacov. Ak krajinu opustíte skôr, ako vám víza vypršia, ich platnosť skončí.
Podmienky pre získanie SSE:
* vek nad 18 rokov,
* nachádzať sa legálne na Novom Zélande,
* mať platné turistické alebo študentské víza,
* spiatočná letenka alebo dostatočné finančné prostriedky na návrat domov,
* splniť zdravotné a charakterové podmienky,
* preukázať zámer vykonávať sezónne práce pre zamestnávateľov s povolením,
* nikdy predtým vám SSE víza udelené neboli,
* keď vám víza vypršia musíte krajinu opustiť.
Niektoré podmienky možno znejú strašidelne, nie je to však tak zlé, ako sa zdá. Čo to teda v praxi znamená?
Ak chcete žiadať o víza SSE, musíte najskôr prísť na Nový Zéland na turistické (príp. študentské) víza. Turistické víza na tri mesiace získate jednoducho na letisku pri príchode. Podmienkou je mať letenku z krajiny. Ak nechcete prísť o peniaze, odporúčame zakúpiť si plne refundovateľnú letenku.
My sme na to využili Air New Zealand, kde sme si zakúpili letenku, ku ktorej sa dala pri rezervácii v rámci “Extras” dokúpiť služba “Flexi”. Vďaka tomu sme mohli letenku neskôr zrušiť a do niekoľkých dní nám vrátili plnú sumu na účet. Ak máte WH a chcete si svoj pobyt na Zélande predĺžiť tým, že požiadate o SSE, musíte najskôr vycestovať z krajiny v čase, keď vaše WH končia a vrátiť sa späť na turistické víza. Na letisku radšej nespomínajte, že si budete žiadať o pracovné víza. Úradníci to nemajú veľmi radi.
Dostatočné finančné prostriedky na návrat domov preukážete priložením výpisu z účtu k vašej žiadosti o SSE víza. Či spĺňate zdravotné a charakterové podmienky zrejme nebudú nijak preverovať. Lekársku prehliadku a/alebo RTG hrudníka musíte doložiť, ak ste v uplynulom období navštívili rizikové krajiny alebo plánujete zostať na Zélande dlhšie ako 1 rok. Ak ste mali WH a teraz si žiadate o SSE, nemali by prehliadku a RTG vyžadovať (od nás ju nežiadali), keďže ste medzitým krajinu opustili. Keď však prechádzate zo SSE na WH a o WH ste žiadali zo Zélandu, budete musieť doložiť zdravotný certifikát aj RTG.
Svoj zámer vykonávať sezónne práce pre schváleného zamestnávateľa preukážete pracovnou ponukou od budúceho zamestnávateľa. Znamená to teda, že si budete musieť nejakého nájsť. Podľa imigračného sa za dôkaz považuje aj dokument, ktorý potvrdzuje, že máte rezervovanú cestu a ubytovanie v oblasti, kde sa títo zamestnávatelia nachádzajú alebo záznam, že ste kontaktovali koordinátora pre sezónne práce resp. dôkaz, že ste kontaktovali priamo niektorého zo zamestnávateľov. Či to však reálne bude stačiť, nemáme overené. My sme dokladovali pracovnú ponuku, pretože to bolo v tom čase považované za jediný dôkaz.

Práca na sade v Roxburghu
Čo urobiť po príchode na Zéland a ako si nájsť prácu?
Postup je zhruba nasledovný. Priletíte na Nový Zéland a pôjdete do oblasti Central Otago. Nachádza sa na Južnom ostrove okolo miest Cromwell a Alexandra a začnete si zháňať prácu. Ponuka pre SSE, žiaľ nie je veľmi široká, keďže backpackerov s WH je stále viac.
Zoznam zamestnávateľov nájdete na stránke imigračného úradu. Štandardne sa však na zozname nachádza aj pracovná agentúra Seasonal Solutions. Je to zrejme najlepšia prvá zastávka, kde vám môžu poradiť na koho sa obrátiť. Úprimne povedané, nám nikdy prácu nenašli. Treba totiž byť v správnom čase na správnom mieste, čiže tam musíte prísť zrovna v momente, keď niekoho hľadajú, a to sa nám nepodarilo, ale napriek tomu sme ich služby využili.
Môžete totiž pracovať pre hocikoho v oblasti, kto je ochotný s nimi spolupracovať. Môžete teda obchádzať aj iné vinice a sady, ako tie, ktoré sú na zozname, a pýtať sa ich na prácu cez túto agentúru. My sme si tak našli niekoľko rôznych zamestnávateľov. Zrejme sa stretnete s tým, že nebudú rozumieť tomu, o čo pri SSE vízach ide a budete im to musieť dookola vysvetľovať. Keď sa vám takto podarí nájsť si prácu, do agentúry prídete s ponukou a cez nich dostanete zmluvu.
Ak ešte nemáte víza, pomôžu vám ich vybaviť. Oni vás aj budú napokon vyplácať. Nestrhávajú si žiadne poplatky, preto sa nemusíte báť, že o nejaké peniaze prídete. Zamestnávatelia však za vás musia platiť viac, a preto mnohí spoluprácu odmietajú. Niektorí sa nás pýtali, či sme ochotní poplatok navyše platiť my, ale reálne nám nikdy nič nestrhli. Pri práci cez agentúru máte navyše zaručené, že dostanete všetko, na čo máte zo zákona právo (ako napríklad poplatok za sviatok, ktorému sa iní snažia vyhnúť). Zamestnávateľa môžete hocikedy zmeniť. Aj ten nový však musí byť na zozname, resp. spolupracovať s agentúrou.
Kedy a kde hľadať prácu?
Ak plánujete získať SSE a chcete ich využiť čo najlepšie, odporúčame vám pricestovať na Zéland pred letnou sezónou, niekedy v novembri. V tomto období sa totiž objavujú na zozname prví zamestnávatelia. Tí majú určité kvóty pre SSE zamestnancov, tak je dobré byť tam medzi prvými. V poslednom roku došlo k miernemu rozmachu SSE, a tak je záujemcov viac ako v minulosti. Keď prídete skôr, máte väčšiu šancu získať lepšie miesta. Oprávnenie majú zamestnávatelia len na niekoľko mesiacov, počas rušnej letnej sezóny. V zime tak prácu zoženiete len veľmi ťažko.

Práca na sade v Roxburghu
Koncom novembra začína na sadoch thinning jabĺk, práce sa však rozbiehajú aj na viniciach. Thinning niekde pokračuje až do februára. Práce na viniciach trvajú zhruba do marca. V decembri a januári sa zbierajú čerešne, v januári a februári marhule, broskyne, nektarinky či rôzne “berries”. Koncom marca sa začína so zberom jabĺk, ktorý pokračuje až do polovice mája. Hrozno sa zbiera v apríli. Po zbere pokračuje pruning. Zdá sa, že harmonogram je nabitý, nájdu sa v ňom však aj “hluché” obdobia, ktoré môžete využiť na cestovanie.
Najviac viníc a čerešňových sadov nájdete v okolí Cromwellu. Každoročne sa na zozname objavovala vinica Zebra. Počas sezóny 2016/2017 však na zozname neboli. Ak tam chcete pracovať, odporúčame prísť medzi prvými. Ak sa neuchytíte hneď na začiatku, môžete mať problém tam neskôr získať miesto. Na čerešne v Cromwelli je nátresk backpackerov s WH, a tak sa tam so SSE uplatníte len veľmi ťažko.
V okolí Alexandry nájdete sady so všemožným ovocím. Stálicou na zozname zamestnávateľov SSE je Hinton, ktorý má čerešne aj marhule. Vďaka systému odmeňovania tam však nemôžete čakať zárobky ako na čerešniach v Cromwelli. Majú aj baliarne (packhouse), kde si môžu nájsť prácu tí, ktorým zber veľmi nevyhovuje.
Veľkú šancu nájsť si prácu máte v okolí Roxburghu, kde je množstvo sadov s čerešňami, marhuľami a najmä jablkami. Tiahnu sa až do Ettricku. Nás zamestnali na SSE cez agentúru Seasonal Solutions napríklad na sade Remarkable v Roxburghu alebo Melrose v Ettricku. So zberom jabĺk sa rozbiehajú aj práce v packhouse C.A.J. van der Voort v Ettricku. Platia minimálnu mzdu (ako takmer všade), ale robí sa veľa hodín, a prácu neovplyvňuje počasie, takže tam môžete celkom pekne zarobiť. Práca za pásom je však náročná psychicky a niekedy aj fyzicky.
Ak preferujete prácu na viniciach, môžete skúsiť oblasť Gibston Valley alebo Bannockburn pri Cromwelli. Mnohí z nich spolupracujú so Seasonal Solutions alebo s kontraktormi. Šancu uplatniť sa tak majú aj ľudia so SSE. Najmä v čase, keď všetci túžia po veľkých zárobkoch z čerešní, môžu mať ostatní zamestnávatelia problém zohnať ľudí, a to môže byť vaša šanca.
Ako o víza požiadať a koľko to stojí?
O SSE môžete požiadať len poštou, zaslaním formulára, ktorý nájdete na stránke imigračného. Je to tá istá žiadosť, ako o predĺženie víz WH. Vyplníte povinné polia, priložíte fotografie, potvrdenie o zámere pracovať, výpis z účtu alebo letenku zo Zélandu a cestovný pas. Žiadosť zašlete na príslušný úrad. Jeho adresu ako aj výšku poplatku, ktorý vám strhnú nájdete tu.
Výška poplatku za víza z roka na rok stúpa. Ak však všetko dobre dopadne, tieto peniaze zarobíte s prehľadom za dva dni práce. Žiadosť sa nesnažte riešiť osobne na pobočkách v iných mestách alebo ich tam posielať. S tým nepochodíte a zbytočne tým celý proces môžete len predĺžiť. Ak splníte všetky náležitosti, nie je dôvod, aby vám víza neudelili. Dostať by ste ich mohli už do niekoľkých dní od podania žiadosti. Oficiálne to však môže trvať až 25 dní.
My sme si týmto procesom prešli dvakrát. V sezóne 2014/2015 Tomáš a rok neskôr ja, takže sme niekedy mali pocit, že toho vieme viac ako imigračný úrad. Ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom týchto víz alebo zamestnávateľov, môžete nás kontaktovať emailom na nomadi@www.nomadi.sk alebo cez Facebook. Radi vám s tým pomôžeme.
Hľadáte aj iné možnosti? Vyskúšajte víza Working Holiday v Japonsku>>