

Nový Zéland – kúsok zeme vzdialený viac ako 18 000 km je domovom unikátnych vtákov, Froda Pytlíka, rugby, bungy jumpingu, miliónov oviec a mnohých prírodných krás. Počtom obyvateľov je to malá krajina, no rozhodne tam nie je núdza o dobrodružstvo a zábavu. Nechajte sa aj vy inšpirovať zaujímavými faktami a krásami, ktoré ponúka.
Bezpečná krajina vtákov
Napriek tomu, že Nový Zéland bol pred miliónmi rokov súčasťou prapevniny Gondwana spolu s Austráliou, nenájdete na ostrovoch žiadne život ohrozujúce živočíchy. Pred príchodom kolonizátorov to bola krajina vtákov, kde žilo množstvo unikátnych druhov operencov. Medzi najznámejšie patria obrovské vyhynuté vtáky moa, ktoré dorastali do výšky aj 3,5 metra a vážili okolo 250 kg.

Socha moa v Queenstowne
Snáď každý už počul o nelietavých vtákoch kiwi, ktoré sú dnes symbolom ostrovnej krajiny. Vidieť ich vo voľnej prírode je však veľmi ťažké. Ak sa však vydáte do hôr určite narazíte na drzé papagáje kea, ktoré sa neštítia zjesť ani stierače od auta.

Jediný kiwi, ktorého sme vo voľnej prírode stretli
Pri kempovaní sa však nemusíte báť, že na vás zaútočí medveď či nejaká šelma, ani že vás uštipne had – žiadne tu totiž nežijú. Jediné pôvodné suchozemské cicavce sú netopiere, zvyšok bol privezený pri osídľovaní Maormi a Európanmi.
Problém môžu predstavovať len vačice zvané possumy, ktoré kolonizátori priviezli z Austrálie kvôli kožušinám a dnes nevedia, ako sa ich zbaviť. Kým v Austrálii sú tieto tvory chránené, na Zélande sú považované za škodcov a doposiaľ sú celkom zaujímavým biznisom pre miestnych lovcov, ktorí kožušiny z nich predávajú. Ak sa nachádzate blízko ich teritória nenechávajte batohy s jedlom vonku. Radi sa vám do nich v noci vkradnú a spôsobia značné škody.

Possum
Svetové NAJ
Aj Nový Zéland sa môže popýšiť niekoľkými svetovými naj. Nájdete tu totiž najčistejšie jazero sveta, a to Blue Lake ležiace v horách národného parku Nelson Lakes, kde je viditeľnosť vody 70 až 80 m. Len pre zaujímavosť, viditeľnosť destilovanej vody je zhruba 80 m. Ak chcete toto jazero vidieť, pripravte sa na niekoľkodňový trek.
Zápis do Guinessovej knihy rekordov si vyslúžila aj Baldwin Street v meste Dunedin, ktorá je najstrmejšou ulicou na svete.

Baldwin Street v Dunedine – najstrmejšia ulica sveta
Pre milovníkov adrenalínu je tu najvyšší komerčne raftovaný vodopád sveta. Meria 7 metrov a nachádza sa na rieke Kaituna na Severnom ostrove. Približne hodinový zážitok, pri ktorom splavíte celkovo 2 vodopády má vo svojej ponuke niekoľko miestnych raftovacích spoločností. Bežne sa pri tom stáva, že sa raft pri splave prevrhne, takže buďte pripravení.

Raftovanie vodopádov na rieke Kaituna
Na tomto ostrove tiež nájdete miesto s najdlhším názvom, a to kopec zvaný Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakit-anatahu. Tento názov je zaznamenaný aj v Guinessovej knihe rekordov, aj keď sa jedná len o neoficiálne meno. To oficiálne je o niečo kratšie. Ak chcete vyšlapať na kopec vysoký len niečo cez 300 m, potrebujete povolenie. Všade sú totiž súkromné pozemky. Fotku s týmto názvom si však môžete urobiť veľmi jednoducho. Nachádza sa totiž pri ceste.

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
Svoje naj má aj metropola Wellington. Je totiž najjužnejším hlavným mestom sveta. Má však aj povesť najveternejšieho mesta a v rebríčkoch pravidelne zápasí o prvenstvo v tejto kategórii. Pre nás sa však stalo aj mestom s jednými z najokúzľujúcejších západov Slnka. Obloha sfarbená na oranžovo a v diaľke sa črtajúce hory Južného ostrova sú na nezaplatenie. Strávte večer na pláži a presvedčte sa sami!

Západ Slnka na pobreží Wellingtonu
Krajina je tiež domovom najmenšieho druhu delfínov na svete – delfínov maui. Žiaľ, sú na pokraji vyhynutia a miestni ochranári evidujú len pár desiatok jedincov tohto druhu. Milovníkov flóry určite poteší pohľad na najväčší kauri strom sveta. Jeho meno je Tāne Mahuta, čo v preklade znamená Pán lesa. Obvod kmeňa je 13 metrov a celková výška 51,5 m. Odhadovaný vek tohto obra je 2100 rokov.

Pán lesa – kauri strom Tāne Mahuta
Svetové prvenstvá
Malá krajina s pár zaujímavými prvenstvami. A teraz nemáme na mysli tie v rugby. Nový Zéland, bol prvou krajinou, ktorá dala ženám volebné právo. Stalo sa tak v roku 1893 a zaslúžila sa o to Kate Sheppard, ktorej podobizeň nájdete na 10-dolárovke.
Novozélanďan Sir Edmund Hillary bol prvým človekom, ktorému sa podarilo dosiahnuť vrchol Mt. Everestu. Bolo to v roku 1953. Jeho tvár zas môžete vidieť na 5-dolárovej bankovke.
Krajina je tiež známa pre svoju záľubu v adrenalínových športoch. Je domovom komerčného bungy jumpingu, ktorý sa rozbehol na moste Kawarau a funguje dodnes. Jeho “otcom” je A.J. Hackett, ktorý sa inšpiroval tradičnými skokmi uskutočňovanými domorodcami z ostrova Pentecost na Vanuatu.

Bungy jumping z Kawarau Bridge
Pikošky na záver
Nech už sa nachádzate kdekoľvek na Zélande, vedzte, že nikdy nie ste viac ako 140 km od mora či oceánu. Je to tiež jedna z mála krajín, kde sa môžete lyžovať a kúpať sa v mori v jeden deň.
Zelené kiwi, tak ako ho poznáme z našich obchodov, nie je jediným druhom tohto ovocia. Na Zélande sa pestuje aj zlaté kiwi, ktorého šupka nie je chlpatá a má sladšiu chuť. Tento druh sa na rozdiel od toho zeleného, zbiera už zrelé. Miestni sa často neobťažujú vylupovaním dužiny, a tak ho bežne jedia aj so šupkou. Dokonca aj to chlpaté, zelené.
Slovo kiwi na Zélande neoznačuje len ovocie či vtáka, ale aj človeka – originál Novozélanďana. Nenechajte sa však zmiasť typickým názvom. Kiwi ovocie nepochádza pôvodom zo Zélandu, ale z Číny.

Jedna z ikon mesta Te Puke, zlaté kiwi
Národné parky tvoria až jednu tretinu územia, okrem nich tu však nájdete aj množstvo iných parkov, lesov a prírodných rezervácií, ktoré stoja za pozretie. Aj preto je Nový Zéland snom mnohých milovníkov prírody. Najlepšie urobíte, ak sa o všetkých jeho “NAJ” presvedčíte osobne.