

Šanghaj s viac ako 20 miliónmi obyvateľov predstavuje jedno z celosvetovo najvýznamnejších centier obchodu. Okrem toho je však aj vyhľadávaným turistickým cieľom. Rušný život, všade sa hmýriaci ľudia či svetová architektúra sú neodmysliteľnou súčasťou najľudnatejšieho mesta Číny. Vysoké mrakodrapy, tradičné chrámy, zahrády, ale aj obrovské nákupné centrá. Na podobe Šanghaja sa významným spôsobom podpísal aj Slovák. Urobte si s nami krátku prehliadku mesta “nad morom” (čínsky názov mesta).
Snáď každý pozná známu panorámu tvorenú z mrakodrapov a orientálnej veže spoza rieky. Miesto, odkiaľ je možné si túto panorámu odfotiť, patrí k najnavštevovanejším a aj najkrajším v Šanghaji. Volá sa Bund. Jeho dlhá promenáda popri nábreží je skvelou prechádzkou, najmä ak mesto nezakrýva smog. Nielenže tam máte pred sebou výhľad na všetky tie moderné výškové budovy, ale na druhej strane môžete vidieť staré stavby mesta a bánk zo začiatku 20. storočia. Šanghaj patrí medzi mladé mestá, preto aj budovy zo začiatku 20. storočia možno považovať za staré. Prechádzka cez Bund je úchvatná cez deň, ale keď sa večer rozsvietia všetky svetlá, dostáva toto miesto úplne novú atmosféru.






Výťahy do oblakov aj budhistické chrámy
Ak vám tento výhľad nestačí, môžete ísť na niektorý z tamojších mrakodrapov. Za televíznu vežu Oriental Pearl, kde si môžete užívať výhľad na mesto z priehľadného koridora vo výške okolo 260 metrov, zaplatíte 160 RMB (22 EUR). Pohľad z 88. poschodia veže Jinmao vás vyjde na 120 RMB (16,5 EUR) a vyhliadka zo 474 metrov z budovy Šanghajského svetového finančného centra 180 RMB (25 EUR).
Tí, ktorí chcú ešte viac, môžú ísť na Šanghajskú vežu – druhú najvyššiu budovu sveta. Celkovo meria 632 metrov. Dostavali ju len začiatkom tohto roka a pre verejnosť otvorili na jar 2016. Na vyhliadku na 119. poschodí vás výťah dovezie za 55 sekúnd. Tento zážitok stojí 160 RMB (22 EUR). Cena však platí len kým je budova v skúšobnej prevádzke. Celkovo je možné zakúpiť si na tieto veže lístky v rôznych cenových kategóriách v závislosti od toho, čo všetko chcete zažiť.




Nielen milovníci tradičnej architektúry môžu navštíviť niektorý z miestnych budhistických chrámov. Asi najznámejší je Jing’an (vstupné 50 RMB), ktorý rozhodne patrí k historickým skvostom umiestneným medzi mrakodrapmi. Ak ho chcete vidieť, dobre si svoju návštevu načasujte. My sme tam šli v nedeľu okolo obeda – teda zrejme v najhoršom možnom čase. Akurát z chrámu vychádzali mnísi, takže všade navôkol bolo nielen veľa turistov, ale aj miestnych. Po ich odchode sa pred okienkom s predajom lístkov vytvoril nekonečný rad, preto sme sa rozhodli, že dnu nepôjdeme.


Namiesto toho sme zamierili do Chrámu jadeitového (nefritového) budhu (vstupné 20 RMB). Bolo tu oveľa menej ľudí a rozhodne sa bolo na čo pozerať. Chrám patrí k modernejším, aj keď bol vytvorený podľa pôvodnej stavby z obdobia starej dynastie Song. V čase našej návštevy bol v čiastočnej rekonštrukcii. Ak však chcete uniknúť pred davmi, mohlo by to byť to pravé miesto na návštevu.


Šanghaj podľa Slováka
Na tom, ako Šanghaj vyzerá dnes, má zásluhu aj jeden Slovák. Volá sa Ladislav Hudec, a okrem iného je autorom aj známeho Park hotela, ktorý bol so svojimi 84 metrami najvyššou budovou Ázie až do polovice 20. storočia. V Šanghaji si výškové prvenstvo zachoval do roku 1983. Hudec je však autorom aj desiatok iných významných šanghajských budov, ako sú školy, chrámy, divadlá a nemocnice. Park Hotel sa nachádza na Nanjing Road pri stanici metra na Ľudovom námestí.

Park Hotel
Múzeum pre každého
Na tomto námestí nájdete aj Šanghajské múzeum, ktoré je dobrou zastávkou najmä počas upršaného dňa. Sú tu vystavené mnohé artefakty z čínskej kultúry a histórie – sochy, maľby, porcelán, peniaze či kroje. Obzrieť si všetky zaberie aj pár hodín. Ak nie ste milovníkom historických múzeí, zrejme sa tu budete trochu nudiť. Nás osobne najviac zaujala výstava rozmanitých čínskych a tibetských krojov. Vstup je zadarmo a pri vchode si prejdete bezpečnostnou prehliadkou.
Okrem toho nájdete v Šanghaji aj mnohé iné múzeá, takže na svoje si môže prísť naozaj každý. Okrem klasickej Madame Tussauds je tu napríklad múzeum železníc, námorníctva, orientálnych hudobných nástrojov, geologické, astronomické, umelecké múzeum, ale aj múzeum plagátov propagandy a iné. Zoznam nájdete napríklad na stránke Meet in Shanghai.

Šanghajské múzeum
Nákupy, nákupy, nákupy… ale je to ozaj lacné?
Samotná ulica Nanjing, na ktorej sa nachádza aj spomínaný Park hotel, je rajom pre milovníkov nakupovania. Najmä pešia zóna tejto ulice je plná nielen obchodov, ale rovno obchodných domov, kde nájdete naozaj všetko. Čínsky Apple Store vyzerá ako predajňa kaprov pred Vianocami v 90. rokoch. Až máte pocit, že tam dávajú niečo zadarmo. Ceny však sú porovnateľné s tými slovenskými. To platí aj pre iné značkové obchody. Mysleli sme si, že keďže je všetko z Číny, tak to tam bude aj lacné. V značkových obchodoch s outdoorovým a športovým vybavením sme však zistili, že to vôbec nie je pravda. Ceny sa podobajú tým v našich obchodoch.



Ak však túžite po lacných fejkoch, zastavte sa na stanici metra Shanghai Science and Technology Museum (zelená linka č. 2), kde sa nachádza celé trhovisko s takýmto tovarom. Nájdete tam fejky kabeliek, oblečenia aj elektroniky. Je to taký malý Aliexpress, ale naozaj malý. Vo väčšine obchodov ponúkali to isté, takže výber až taký široký nebol a samozrejme bolo treba zjednávať. Nikdy neverte prvej cene, ktorú vám povedia, aj keď sa to bude zdať lacné. Je totiž vysoko pravdepodobné, že je niekoľkonásobne vyššia ako cena, za ktorú tovar reálne predávajú.
V obchodoch s oblečením vás budú presviedčať, že si danú vec máte najskôr vyskúšať a potom vám povedia cenu. Trvajte na svojom, a keď sa vám zdá cena vysoká jednoducho odíďte. Predavač za vami možno bude utekať alebo kričať oveľa nižšiu cenu. Potom je už len na vás či kúpite alebo nie. Ale pozor, sú to ozaj veľkí obchodníci. Budú vás presviedčať, že je niečo perfektné, aj keď vám to vôbec nesedí. Predávať sa musí, za každú cenu.

Trhy s fejkovým tovarom
Oáza uprostred obchodov a lacné reštaurácie
Vysokú koncentráciu obchodov a najmä ľudí určite objavíte pri záhradách Yuyuan. Sú to tradičné čínske záhrady priamo v centre mesta. Za vstup do nich zaplatíte 40 RMB. Ak si ich chcete naozaj užiť, odporúčame ísť čo najskôr. Otvárajú už 8:30 ráno a vtedy sme tam zažili aj najmenej ľudí. Keď sme neskôr zo záhrad vychádzali už sa to všade hemžilo turistami aj domácimi. V obchodoch okolo záhrad zoženiete všetky možné suveníry, tradičné čínske výrobky aj reštaurácie s typickými jedlami.








Ceny v reštauráciách na hlavných turistických uliciach sú vyššie ako sme očakávali. Ak však zabočíte do nejakej menšej alebo nie príliš frekventovanej uličky, je dosť pravdepodobné, že narazíte na reštauráciu, ktorá vám ponúkne skvelé jedlo za zlomkovú cenu. Niekedy sa oplatí stravovať sa v obchodných domoch. Pri klasických food courtoch sa nachádza veľa reštaurácií s tradičným jedlom. Nekupujete za peniaze, ale z automatu si vyberiete kartu, na ktorú vložíte peniaze a tou potom platíte. Ceny sú nízke a jedlo chutné. Hygienické štandardy sú tiež zrejme vyššie ako vo vývarovniach na okraji mesta. Peniaze, ktoré vám na karte zostanú a nechcete ich už použiť, dostanete späť.


Šanghaj rozhodne ponúka ešte veľa ďalších zaujímavých zážitkov. Na spoznanie tých top miest mesta, budete potrebovať niekoľko dní. Jeho návštevu si môžete naplánovať napríklad ako prestupnú zastávku medzi inými krajinami v okolí a ak sa zdržíte maximálne 144 hodín, nemusíte sa ani zaoberať vybavovaním víz. O vízach, ale aj cestovaní po Šanghaji, o metre, legendárnom vlaku Maglev či peniazoch vám napíšeme už čoskoro.