Tonga – ako precestovať kráľovské ostrovy čo najlacnejšie

Tonga – ako precestovať kráľovské ostrovy čo najlacnejšie

Tonga je posledným kráľovstvom južného Pacifiku. Tvorí ju 176 ostrovov, z toho veľká väčšina je neobývaných. Pre nás sa Tonga stala krajinou dokonalých pláží bez turistov, úchvatných veľrýb či vždy usmiatych, priateľských ľudí. Prežili sme tam tri týždne, počas ktorých sme precestovali 6 ostrovov, kúpali sa s vráskavcami či pozreli si pamätník Milana Rastislava Štefánika. Prečítajte si naše top praktické tipy a rady, ako tieto polynézske ostrovy precestovať.

Keďže ponuka ostrovov je veľmi široká, je dobré vedieť, kam sa vlastne na ostrovoch chcete dostať, teda ktoré ostrovy precestovať. Hlavný ostrov Tongatapu a jeho okolie je asi najviac civilizované a najľudnatejšie. Skupina ostrovov Ha’apai patrí k plážovým rajom, Vava’u je zase najturistickejšie a je základňou pre mnohé jachty a plachetnice. Viac o jednotlivých ostrovoch a ich osobitostiach nájdete v článku: Najkrajšie pláže, džungľa, Štefánik. Kde na Tonge ich nájdete?>>

Ako sa na cestu pripraviť

S cestovaním na Tongu je to pomerne jednoduché. Nepotrebujete vybavovať víza, dostanete ich priamo na letisku. Nevyžadujú sa ani žiadne špeciálne očkovania a v zásade tam neexistujú ani žiadne bezpečnostné riziká. Najväčšou nepríjemnosťou sú zrejme komáre, takže určite nezabudnite na repelent. Boli miesta, kde sme žiadne nevideli, ale boli aj také, kde nás v priebehu pár minút kompletne doštípali.

Ak cestujete počas „zimných“ mesiacov, resp. počas obdobia sucha (máj – november) pribaľte si so sebou aj teplejšie oblečenie. Určite v tom období oceníte aj veci s dlhými rukávmi. Maximálne teploty dosahujú hodnoty cca 25 stupňov, čož je príjemná teplota na cestovanie. Od decembra do apríla teploty presahujú 30 stupňov, je teplo a vlhko. Treba tu rátať s väčším množstvom zrážok, keďže je to aj obdobie cyklónov. V každom prípade si vždy treba zobrať dobrý opaľovací krém, slnko je veľmi silné v každom období.

Najlepším obdobím na cestovanie je zrejme júl až október. Je to totiž aj obdobie veľrýb. Napriek tomu, že sa jedná o hlavnú turistickú sezónu, más ľudí sa obávať nemusíte. Tonga je stále (našťastie) trošku zabudnutou krajinou, a tak sme aj v tomto „rušnom“ čase boli na plážach vždy sami. Veľryby pritom môžete pozorovať priamo z pláže alebo si s nimi rovno zaplávať. A to je zážitok na celý život. Viac vám o plávaní s nimi napíšeme v samostatnom článku.

Veľryby nám urobili krásne divadlo (Ha’apai)

Inšpirujte sa fotočlánkom Kráľovstvo Tonga – zabudnutý raj>>

Ako sa tam dostať?

Južný Pacifik patrí k tým ťažšie dostupným destináciám z Európy. Je nutné nakombinovať niekoľko letov, a teda aj niekoľko destinácií. Najideálnejšie je zrejme spojenie Európa->Austrália/Nový Zéland->Tonga. Akciové či errorové letenky do Austrálie či na Nový Zéland sa v poslednej dobe objavujú čoraz častejšie. Lety na Tongu sú štandardne lacnejšie z Nového Zélandu než z Austrálie, a preto ak sa vám podarí zohnať dobrú letenku na Zéland, máte vyhraté. Ak už sa v tejto oblasti nachádzate máte o starosť menej.

Ceny spiatočnej letenky z Európy na Zéland sa z času na čas objavia aj v sume do 600 eur, čo je veľmi dobrá cena za túto destináciu. Spiatočnú letenku z Aucklandu na Tongu môžete nájsť aj do 300 eur, takže ak to všetko správne nakombinujete za letenky zaplatíte menej ako 1000 eur. Niekomu sa môže zdať, že je to dosť vysoká suma, ale prakticky za to môžete získať minimálne dve rôzne destinácie. Ak však máte možnosť zostať v oblasti dlhšie, môže byť tých destinácií aj viac, pretože z Tongy zas nájdete lacné letenky napríklad na Fidži či iné pacifické ostrovy.

V poslednej dobe sa však stále častejšie objavujú lacné lety do Južného Pacifiku cez Singapur alebo Hong Kong, čo je tiež veľmi zaujímavá ponuka, keďže dostať sa do Ázie z Európy v súčasnosti nie je žiaden problém. Najčastejšie sú to dealy na Fidži, odkiaľ potom môžete cestovať ďalej po pacifiku.

Ak sa vám možnosť letieť veľmi nepozdáva, máte veľa času a ste skutočne dobrodružnej povahy, skvelý spôsob ako sa dostať na ostrovy je loď. Odporúčame náš článok Ako „stopnúť“ loď a cestovať po exotických ostrovoch za pár drobných. Nielenže sa lacno dostanete na ostrovy, ale pri cestovaní loďou ušetríte aj na cestovnom medzi ostrovmi či na ubytovaní.

Autobusom či stopom

Letisko je od hlavného mesta dosť ďaleko, preto je dobré skúsiť zohnať shuttle bus, ktorý vás tam zoberie. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však na vás hneď na letisku nalepí niektorý taxikár ponúkajúci svoje služby. Ak sa vám ani jedna z týchto možností nepáči, môžete skúsiť stopovanie. Na Tonge je to pomerne jednoduché. Niekedy nám stačilo ísť popri ceste niekde mimo mesta či dediny a autá nám samé zastavili, či nechceme zviesť.

Cestovanie stopom je na Tonge jednoduché

Na ostrove Tongatapu či Vava’u funguje aj verejná doprava. Najmä na Vava’u však chodia autobusy veľmi sporadicky. Na Tongatapu je to však dobrý spôsob ako sa prepravovať po ostrove. V hlavnom meste Nuku’alofa pri informačnom centre je autobusová stanica. Autobusov a trás je niekoľko, preto sa vždy spýtajte miestnych, ktorým autobusom sa kam dostanete. Takéto cestovanie vás vyjde oveľa menej ako taxík a pre mnohé deti budete v autobuse hotovou atrakciou. Ak sa chcete dostať aj späť, spýtajte sa šoféra, kedy odchádza posledný spoj. Zvyčajne premávajú len do 5 popoludní, tak si na to dajte pozor. Večer autobusy nejazdia.

Lode vs. lietadlá

K zaujímavým priľahlým ostrovom často chodia malé turistické lode. Ak však chcete ušetriť, skúste sa spýtať napríklad miestnych rybárov, či by vás za nejakú odplatu nezviezli na blízky ostrov. Najväčšiu šancu niekoho zohnať máte ráno. Ak sa však chcete dostať na vzdialené ostrovy, musíte ísť trajektom alebo letecky. Medzi ostrovmi lieta spoločnosť Real Tonga. Pri zakúpení letenky musíte nahlásiť svoju váhu aj váhu batožiny. Prevádzkujú totiž len malé lietadlá, kde sa každé kilo počíta. Letenky sú však štandardne najdrahšou možnosťou. Ceny za jednotlivé trasy sú pevne stanovené, očakávať nejaké akčné či errorové letenky teda nemôžete.

Letecká doprava medzi ostrovmi (Vava’u)

Lacný spôsob ako sa dostať z hlavného ostrova na Ha’apai či Vava’u je loď. Na tejto trase už roky premáva trajekt ‘Otuanga’ofa, ktorý preváža ľudí aj cargo. Pred našou cestou sme čítali niekoľko blogov, v ktorých sa písalo, aký je to hrozný zážitok. Pre nás nebol. Cestovali sme z prístavu Queen Salote v Nuku’alofa do Pangai (ostrov Likufa, Ha’apai). Loď vyplávala spoľahlivo o 6 večer a do Pangai sme dorazili na druhý deň ráno. Na lodi sme tak strávili jednu noc. Bez morskej choroby, bez problémov. Ustlali sme si na karimatkách, zakryli sa spacákom a ráno sme sa zobudili na novom úchvatnom ostrove.

A ide sa na trajekt (Tongatapu)

Podobne to bolo aj neskôr pri našej ceste z ostrovov Ha’apai na Vava’u. Večer sme nasadli na trajekt a ráno sa vylodili v cieľovej destinácii. Nočné cestovanie je skvelé. Nestrácate čas a šetríte peniaze aj za ubytovanie. Na lodi ‘Otuanga’ofa zrejme veľa turistov nestretnete. Je to voľba skôr miestnych obyvateľov, a to bolo pre nás ďalšie pozitívum. Keď kapitán Cook nazval Tongu ostrovmi priateľstva, rozhodne sa nemýlil. Miestni obyvatelia nám núkali ovocie a stále sa na nás usmievali. Samotná loď síce nie je žiaden luxus, ale po skúsenostiach s cargo loďami napríklad na Vanuatu to vnímame ako vysoký nadštandard.

Aj takéto bolo cestovanie trajektom medzi ostrovmi (Tonga)

Tento trajekt prevádzkuje spoločnosť FISA (Friendly Island Shipping Agency) a premáva raz za týždeň. Rozpis nájdete na ich internetovej stránke. Lístok si zakúpite priamo v prístave. Aktuálny cenník si tiež môžete pozrieť na ich webe. A majú dokonca aj profil na Facebooku.

Podľa najnovších informácií začal na tejto trase premávať aj trajekt pre pasažierov zvaný Maggie Cat, prevádzkovaný tou istou spoločnosťou. Ceny sú o niečo vyššie ako za ekonomickú triedu na trajekte ‘Otuanga’ofa, možno teda zrejme očakávať väčšie pohodlie. (Dajte nám vedieť do komentárov, ak máte skúsenosť).

Ubytovanie u miestnych

Najlacnejšou oficiálnou možnosťou ubytovania na ostrovoch sú guesthouse. Teda jednoduché ubytovanie, ktoré poskytujú miestni obyvatelia v blízkosti svojich príbytkov. Štandardom je izba, zdieľaná kúpeľna a veľakrát aj raňajky. Teplá voda je v lacných ubytovniach veľmi zriedkavá, zvykajte si teda na studenú sprchu. Počas teplých dní, by to však nemusel byť žiaden problém. Mnohí poskytujú ubytovanie v malých tradičných chalúpkach. Tieto komplexy nazývajú aj rezorty, určite však nejde o rezorty, na aké ste možno zvyknutí z Európy. Žiadne ozrutné stavby s reštauráciami a barmi. Jednoducho len bambusové chalúpky na pláži.

Ubytovanie na Tonge môže vyzerať aj takto (Uoleva, Ha’apai)

Ak uvažujete o kempovaní, môžete naraziť na problém. Oficiálne totiž free camping nie je povolený (aj keď o tom mnohí miestni ani nevedia). Je to najmä preto, že ani nie je kde kempovať. Všetka pôda je totiž súkromným vlastníctvom. Môžete sa však opýtať miestnych či vám dovolia postaviť si stan na ich pozemku. Tongánci sú skutočne priateľskí a pohostinní ľudia, takže by s tým nemal byť žiaden problém. Prípadne môžete na kempovanie skúsiť niektorú z verejných pláží. Pekné verejné pláže sa nachádzajú najmä na hlavnom ostrove Tongatapu, nám sa však podarilo postaviť si stan aj na pláži na Vava’u.

Kempovačka na pláži pri Keitahi (Vava’u)

Obchody a reštaurácie

Ak sa chcete dobre najesť a neplatiť veľa peňazí, vyberte sa na miestne trhy. Čerstvá zelenia a ovocie, ale aj malé pečené šišky, obložené žemle, ryby či mäso s ryžou. To všetko môžete nájsť za pár drobných na trhoch v Nuku’alofa (Tongatapu) či Neiafu (Vava’u). Nakúpite tu aj exotické suveníry. Ak chcete poriadne jedlo, môžete skúsiť niektorú z reštaurácií či tradičné tongánske hody (tongan feast), kde vás kráľovsky nakŕmia miestnymi špecialitami. To už je však o dosť nákladnejšia záležitosť, keďže je zameraná na turistov. Najmä v hlavnom meste však natrafíte aj na lacné obdoby reštaurácií, ktoré pripomínajú skôr vývarovne. Sú to podniky, kde chodia jesť aj miestni a varia tam jednoduché jedlá z lokálnych surovín.

Jedlo v jednej z lacných vývarovní (Nuku’alofa, Tongatapu)

Ak preferujtete vlastnú stravu, jedlo nakúpite nielen na trhoch, ale aj v obchodoch. Aj tu platí, že čínsky obchod nájdete všade. Mnoho miestnych obchodov so všetkým možným dovezeným tovarom patrí práve Číňanom. Ceny nie sú najnižšie, keďže sa väčšinou jedná o tovar dovezený z Nového Zélandu, Austrálie či Ázie. Mäso je len mrazené a navyše dosť drahé. Drvivá väčšina obchodov je v nedeľu zatvorená. Keďže Tonga je veľmi kresťanská krajina a nedeľa je určená kostolu, nákupy si v ten deň radšej neplánujte.

Kde hľadať informácie

Turistické informačné centrá fungujú veľmi dobre. Nájdete ich v hlavných mestách jednotlivých ostrovných skupín. Zistíte tam informácie o doprave, ubytovaní, reštauráciách aj lokálnych atrakciách. Najlepšiu skúsenosť máme s informačným centrom v Pangai (ostrov Lifuka, Ha’apai). Malá kancelária s úžasnými pracovníčkami, ktoré sa snažili pomôcť aj keď odpoveď na naše otázky nevedeli.

Ak vás zaujíma niečo, čo ste sa v článku nedozvedeli, napíšte nám do komentára. Radi pomôžeme, ak to bude v našich silách. Alebo nám napíšte svoje skúsenosti z týchto ostrovov, radi sa tiež niečo nové dozvieme.

Comments

comments

Comments are closed.